1840

بازی کردن بی‌بی‌سی در پازل ضد ایرانی به بهانه تأخیر یک دیدار

4 سال قبل

هم رسانی

   شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن

بی‌بی‌سی از تأخیر سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران برای تداوم دادن به گزارش‌های ضد ایرانی خود استفاده کرده است.

در ادامه طراحی های غربی و اسرائیلی برای تشدید فشار به ایران پس از خروج آمریکا از برجام، بی‌بی‌سی فارسی به عنوان یکی از رسانه فعال در این طراحی به نقل از خبرگزاری کیودی ژاپن از لغو برنامه سفر شینزو آبه، نخست وزیر این کشور، به تهران خبر داده است. این فضاسازی های بی‌بی‌سی فارسی در حالی است که وزارت خارجه ایران می‌گوید برنامه‌ای برای سفر آبه به تهران "وجود نداشته که اکنون لغو" شود.

 بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، ساعتی پس از انتشار این خبر ضمن تکذیب آن به خبرگزاری مهر گفته: "هیچ گفتگو و برنامه‌ای برای سفر نخست وزیر ژاپن به ایران وجود نداشته است که در شرایط کنونی بخواهد لغو شود و خبر منتشر شده توسط برخی خبرگزاری‌های ژاپنی از اساس نادرست و کذب محض است."

اگرچه این رسانه نزدیک به مخالفان غرب گرا و بهایی حکومت ایران به انعکاس موضع سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می پردازد اما بازهم بر روایت ناصحیح و یک طرفه منبع خوداش از ماجرا اصرار می کند و می نویسد: " این خبر همزمان با افزایش فشار آمریکا به متحدانش برای حمایت از تحریم های واشنگتن علیه ایران اعلام شده است. مقام‌های دولتی ژاپن پیش از این اعلام کرده بودند که در حال برنامه‌ریزی برای سفر آقای آبه به تهران هستند؛ آنها گفته بودند که این سفر احتمالا در اواسط ماه ژوئیه انجام خواهد شد- سفری که می‌توانست اولین دیدار یک نخست وزیر ژاپن از ایران در ۴۰ سال گذشته باشد".

این دروغ پردازی ها در حالی است که خبرگزاری کیودو به نقل از منابع خود گزارش داده است که دولت ژاپن اواخر ژوئن به طرف ایرانی اطلاع داد که سفر آقای آبه انجام نخواهد شد.

تصمیم دولت ژاپن هم زمان با تلاش دونالد ترامپ برای توقف صادرات نفت این کشور اعلام شده است. ژاپن یکی از خریداران مهم نفت ایران است. برخی خبرگزاری ها همزمان با این جریانات اعلان کرده اند که دولت ژاپن به آمریکا گفته است در شرایطی نیست که بتواند واردات نفت از ایران را متوقف بکند یا کاهش بدهد. در پی خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای (برجام) دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور به کشورهای دیگر بین ۹۰ تا ۱۸۰ روز برای اجرای تحریم‌های ایران فرصت داد؛ موعد اعمال تحریم‌های نفتی چهارم نوامبر (۱۳ آبان) است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل