1846

تداوم تنش‌های سیاسی بی‌پایان در انگلیس

4 سال قبل

هم رسانی

   ترزا می، نخست وزیر انگلیس

انگلیس از لحاظ سیاسی با بحرانی جدی در داخل کشور روبرو شده است.

در ادامه تنش های سیاسی بی پایان در انگلستان، دیوید دیویس، وزیر خروج این کشور از اتحادیه اروپا در اعتراض به سیاست‌های دولت ترزا می، نخست وزیر این کشور کناره‌گیری کرد.دیویس که مسئولیت انجام مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا را بر عهده داشت، در حالی استفعا کرده که چند روز پیش اعضای کابینه خانم می به توافق رسیدند که منطقه‌ای آزاد برای تجارت با اتحادیه اروپا ایجاد شود.

این توافق که باید به تصویب پارلمان برسد با واکنش منفی آن عده از اعضای حزب محافظه‌کار همراه بود که خواهان خروج کامل بریتانیا از اتحادیه اروپا هستند. بلافاصله پس از استعفای دیویس، استیو بیکر معاون او نیز کناره‌گیری کرد. دیوید دیویس که از زمان تشکیل وزارتخانه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) در سال ۲۰۱۶ تصدی آن را بر عهده داشت، خطاب به خانم گفته که مسیر سیاست و روش فعلی نشان می‌دهد که احتمال خروج بریتانیا از بازار مشترک و بازار یکپارچه اتحادیه اروپا بسیار کم است. او گفته که "قانع نشده" که سیاست‌های دولت بریتانیا بتواند مانع از خواسته‌های بیشتر اتحادیه اروپا از بریتانیا در روند مذاکرات شود.

"مسیر کلی این خط مشی، ما را در بهترین حالت در موقعیت ضعیف -و احتمالا اجباری- مذاکره قرار می‌دهد." می در پاسخ به دیویس گفت: "با توصیف شما از چیزی که روز جمعه به توافق رسیدیم، موافق نیستم."

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر در واکنش به استعفای دیویس در توییتر خود نوشت: "استعفای دیوید دیویس در چنین زمان حساسی نشان داد که ترزا می دیگر هیچ قدرتی برای خروج انگلستان از اتحادیه اروپا ندارد. با دولتی بحران‌زده اگر همچنان بخواهد که بر سر کار بماند، نشان می‌دهد که او منافع شخصی‌اش را به خدمت کردن به مردم کشورمان ترجیح می‎دهد." کوربین بارها خواهان کناره‌گیری می از نخست وزیری و برگزاری انتخابات سراسری برای تشکیل دولت جدید شده است.

دو سال پیش همه‌پرسی خروج یا ادامه عضویت انگلستان در اتحادیه اروپا در این کشور برگزار شد و اکثر رای‌دهندگان به خروج از اتحادیه رای دادند. به دنبال این نتیجه شاهد آغاز کشمکش های بی پایان میان لندن و اتحادیه اروپا از یک سو و میان سیاست­مداران و احزاب انگلیسی در خصوص نحوه این خروج بودیم.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل