1848

نگاهی به طراحی برقی بی‌بی‌سی فارسی

4 سال قبل

هم رسانی

   بهره‌برداری بی‌بی‌سی از قطعی برق در ایران

بی‌بی‌سی در روزهای اخیر به دنبال بهره‌برداری سیاسی از مشکلات برق در ایران است.

به دنبال کاهش بارندگی ها در سال آبی جاری و گرمای شدید هوا در برخی مناطق ایران و تلاش شرکت برق این کشور برای مدیریت مصرف برق از طریق خاموشی های محدود در برخی نواحی این کشور مانند تهران شاهد آن بودیم که رسانه های فارسی زبان ماهواره ای برای ایجاد نارضایتی در میان مردم به شدت فعال شدنند. در این بین، بی‌بی‌سی فارسی به­ویژه در کانال تلگرامی اش با انتشار تعدادی مطلب تلاش کرد تا به بحرانی نمایی فضا دست بزند. بی‌بی‌سی فارسی از مخاطبان اش خواست که تجربه های خود را از قطعی برق در ایران و سیاست های کاهش مصرب مانند تغییر ساعات کاری برای این شبکه ارسال کنند.

 اما نکته جالب آن بود که علی رغم تلاش اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی برای بحران آفرینی، این طراحی به علت فهم و آگاهی مردم ایران در خصوص شرایط موجود در کم تر 48 ساعت شکست خورد. درست به همین علت بود که این رسانه وابسته دستگاه جاسوسی انگلستان این خط خبری را دیگر دنبال نکرد. البته بی‌بی‌سی فارسی به علت شکست کامل در عملیات رسانی­اش یک پروژه دیگر را نیز در چهارچوب پروژه برقی خود در خصوص روابط ایران و افغانستان دنبال کرد.

 این رسانه نزدیک به مخالفان بهایی و غرب گرای حکومت ایران با تمرکز بر قطعی برق روزهای اخیر در هرات افغانستان تلاش کرد تا این مسئله را به بحث تأمین بخشی از برق غرب افغانستان از سوی ایران گره بزند. در این طراحی، اتاق عملیات روانی این رسانه تلاش کرد تا به نوعی با توسل به سیاست انگلیسی "تفرقه بینداز و حکومت کن" به تخریب جایگاه ایران در میان افغانستانی ها بپردازد.  

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل