1858

مانور رسانه‌ای بی‌بی‌سی بر روی یک طرح ضدایرانی تازه در منطقه

4 سال قبل

هم رسانی

   دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در کنار محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی

بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی از طرح جدید ضد ایرانی آمریکا در خاورمیانه خبر داده است.

در ادامه سیاست های ضدایرانی بی‌بی‌سی فارسی که به مخالفان غرب گرای حکومت ایران نزدیک است مدعی شد که مقام‌های آمریکایی و کشورهای عربی گفته‌اند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده، در پی ایجاد ائتلافی امنیتی و سیاسی با کشورهای عربی هم‌پیمان است تا جلوی نفوذ ایران در منطقه را بگیرد.

به گزارش بی‌بی‌سی فارسیريال این کشورها شامل شش کشور عربی خلیج فارس، یعنی عربستان،امارات،قطر،بحرین، عمان، کویت، و همین‌طور اردن و مصر هستند. هم‌چنین این رسانه که به عنوان بازوی عملیات روانی سرویس برون مرزی انگلستان در ایران فعالیت می کند اعلان کرده است که که قرار است در اوایل پاییز نشست مشترک این کشورها در پایتخت آمریکا برگزار شود. گمان برده می‌شود چنین طرحی به افزایش تنش‌ها بین ایران با آمریکا و همین‌طور بین ایران با این همسایگانش منجر شود. گفته شده نام اولیه‌ای که به این ائتلاف داده شده، مسا، مخفف عبارت "ائتلاف راه‌بردی خاورمیانه" است.

احتمالا این طرح از موضوعات دستورکار نشست مقام‌های این کشورها در واشنگتن باشد که قرار است ۱۲ و ۱۳ اکتبر برگزار شود.

یک مقام آمریکایی در این باره گفته است که مقام‌های عربستان سعودی سال گذشته و پیش از سفر دونالد ترامپ به آن کشور، ایده یک ائتلاف امنیتی را مطرح کرده بودند ولی این پیش‌نهاد چندان جلو نرفت.

اما منابعی در کشورهای عربی مطرح در این "ائتلاف" گفته‌اند که خبر دارند تلاش‌ها برای فعال‌کردن این طرح از سر گرفته شده است. با این حال هیچ مقام رسمی در این کشورهای عربی حاضر نشده است با ذکر نام در این باره با خبرگزاری رویترز صحبت کند.

البته به اعتراف بی‌بی‌سی فارسی، یکی از موانع اصلی پیش‌رفتن چنین طرحی، تنش‌ها بین عربستان و امارات با قطر است. ریاض و ابوظبی از سال گذشته روابطشان را با قطر قطع کرده‌اند و این کشور را تحریم کرده‌اند. آنها قطر را متهم می‌کنند که از تروریسم حمایت می‌کند.  قطر روابطش با ایران هم‌چنان مانند گذشته است و حاضر نشده مثل چند کشور دیگر عربی، این روابط را قطع کند.  

لازم به ذکر است که علی­رغم این طراحی ها و مانور رسانه ای بی‌بی‌سی فارسی برای ترساندن و تحریک افکار عمومی ایرانیان، در گذشته نیز طرح‌های مشابهی از طرف دولت‌های قبلی در آمریکا برای تشکیل ائتلاف جدی‌تر با هم‌پیمان‌های عربی شکست خورده بود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل