1860

تفسیر عجیب بی‌بی‌سی از نامه مولوی عبدالحمید به آیت‌الله سیستانی

4 سال قبل

هم رسانی

   مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان

بی‌بی‌سی با بهره‌برداری از خبر ارسال نامه مولوی عبدالحمید به آیت‌الله سیستانی، تفسیری عجیب برای آن ارائه داده است.

به دنبال نامه مولوی عبدالحمید به آیت الله علی سیستانی، بی‌بی‌سی فارسی و اتاق فکر عملیات رسانه اش مانور سنگینی را بر روی مفاد این نامه و برخی گلایه های مولوی عبدالحمید از جمهوری اسلامی و آنچه که از سوی او ادعای برخورد تبیض آمیز نظام با اهل سنت خوانده شده است در دستور کار خود قرار داد.

به طور مثال علی معموری که مدتی است با وب سایت بی‌بی‌سی فارسی همکاری می کند در یادداشتی برای این رسانه نزدیک به مخالفان غرب گرای حکومت ایران با تحریف تاریخ این نامه را اقدامی بی سابقه در روابط بین سنیان و شیعیان توصیف می­کند. این ادعا در حالی است که حداقل در 60 سال اخیر ده­ها بار از این دست تبادل نظرها و گلایه ها در چهارچوب نامه میان رهبران مذهبی شیعه و سنی در تاریخ ثبت شده است. در ادامه معموری مدعی می شود که ارسال این نامه دارای دلالتهای مهمی از جهت اختلاف گفتمان بین نگاه فقهی حاکم بر جمهوری اسلامی و آیت الله سیستانی در تعامل با اقلیتهای مذهبی است!

نویسنده بازهم با ادعاهای بی سند و کذب می­نویسد: "گفتمان سیاسی آقای سیستانی بر اساس باور به دولت غیر دینی و جدایی دین از دولت و در پیش گرفتن نظام شهروندی برابر استوار است که در نقطه مخالف نظام دینی جمهوری اسلامی قرار دارد. وی از آغاز سقوط رژیم بعث در سال ۲۰۰۳ به صراحت از تاسیس حکومت دینی در عراق ممانعت به عمل آورده و در مقابل خواهان تشکیل حکومت مدنی (به معنای غیر دینی و به تعبیر دیگر سکولار) گشت.

معموری با زیرکانه خواندن اقدام عبدالحمید در انتخاب سیستانی، بار دیگر با بیان تحلیل های عجیب و غریب می­نویسد: "این نامه بیانگر این پیام به مقامات جمهوری اسلامی است که شیوه برخورد شما با سنی های ایران در بین مراجع دینی خودتان نیز اعتبار ندارد. در واقع تفاوت اصلی در دو شیوه نگرش و تعامل با اهل سنت در این نهفته است که جمهوری اسلامی دارای زیرساختی ایدئولوژیک است که خواهان اداره امور جامعه بر مبنای نظام سیاسی اسلامی/شیعی است، اما سیستانی خواهان واگذاشتن دین به حوزه فردی افراد بوده و به ایجاد نظامی غیر دینی در جامعه دعوت میکند. چالش اصلی جمهوری اسلامی در همین بعد است که کدام قرائت از اسلام باید مبنای حکمرانی قرار گیرد".

این ادعاهای عجیب و خنده دار از سوی نویسنده تازه کار بی‌بی‌سی فارسی در حالی است که بارها آیت الله علی سیستانی حمایت خود را از جمهوری اسلامی و آیت الله سید علی خامنه‌­ای اعلان کرده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل