1861

کینه‌ورزی تازه بی‌بی‌سی و رضا حقیقت‌نژاد علیه سردار قاسم سلیمانی

4 سال قبل

هم رسانی

   سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران

سخنان قاطعانه فرمانده سپاه قدس ایران خطاب به رئیس جمهور آمریکا با واکنش خصمانه بی‌بی‌سی همراه بوده است.

به دنبال سخنان کوبنده اخیر سردار قاسم سلیمانی در پاسخ به تهدیدهای توییتری دونالد ترامپ شاهد برخوردهای عصبی و تهاجمی بی‌بی‌سی فارسی در قبال این پاسخ بودیم. این رسانه نزدیک به مخالفان غرب گرای حکومت ایران که از وحدت میان مقام های سیاسی و نظامی ایران در برابر تهدیدهای پوچ رئیس جمهور آمریکا برآشفته شده است در مطلبی به قلم رضا حقیقت‌­نژاد از چهره­های برنداز و حامی سازمان تروریستی منافقین در وب سایت این رسانه، وحدت شکل گرفته در ایران بر علیه آمریکا را نمایشی، موردی و مقطعی توصیف می­کند و می­نویسد: "وحدت نمایشی موجود، پایه‌های قدرتمندی ندارد و کماکان جنگ قدرت داخلی، می‌تواند آن را تحت تاثیر قرار دهد. به عبارت دقیق‌تر، حمایت بازیگران قدرتمندی چون آیت‌الله علی خامنه ای و قاسم سلیمانی از حسن روحانی، حمایت موردی و مقطعی است. بدیهی است که این حمایت موردی، بسترساز چرخش کامل و نهایی حسن روحانی به اردوگاه سیاسی این طیف نمی‌شود ولی جنس این حمایت‌ها که مدیون‌سازی روحانی است، تاثیر مهمی بر شخصیت سیاسی رئیس جمهور ایران خواهد گذشت".

حقیقت­نژاد در ادامه ادعاهای خنده­دار و سیاست­زده خود می­نویسد: "هضم شدن روحانی در ادبیات جنگی، می‌تواند یک تاکتیک متناسب با شرایط سیاسی توصیف شود ولی همزمان می‌تواند اضمحلال شخصیت سیاسی حسن روحانی در فضای سیاست داخلی ایران را تسهیل کند. با توجه به همین واقعیت، می‌توان ستایش‌های قاسم سلیمانی از روحانی را فرصت‌طلبی سیاسی توصیف کرد. چنین رفتارهایی از سوی سلیمانی مسبوق به سابقه است. پرداخت حدود ۴میلیون یورو به محمود احمدی‌نژاد که افشای آن پرحاشیه شد، یک نمونه دیگر از محاسبه فرصت‌ٓطلبانه سلیمانی برای مدیون‌سازی بود".

نویسنده یادداشت بی‌بی‌سی فارسی که ظاهراً کینه شدیدی از سپاه قدس دارد از قول جعفر شیرعلی‌نیا، نویسنده کتاب "روایتی از زندگی و زمانه هاشمی‌رفسنجانی"، مدعی می­شود: "الان آن [سپاه قدس]، یک اشکال واقعی دارد و اشکالش این است که وزارت خارجه را از اعمال مسئولیت خودش در حساس‌ترین نقاطی که به ما مربوط می‌شود، محروم کرده است. در عراق، سوریه، لبنان، افغانستان، یمن و هرجایی که این‌گونه می‌شود، ما حقیقتا، مشکل داریم. در این کشورها،‌کسی نمی‌تواند سفیری را بدون موافقت سپاه قدس بگذارد."

حقیقت­‌نزاد در ادامه می­نویسد: "تاکید قاسم سلیمانی بر من و سپاه قدس، تاکید دوباره بر این واقعیت که با صدایی بلند بیان شد، نشان‌ می‌داد او می‌خواهد کماکان نقش‌ محوری‌اش در دیپلماسی منطقه‌ای ایران که از پر‌تنش‌ترین حوزه‌های بین جمهوری اسلامی و آمریکاست، حفظ شود".

در پایان این نویسنده نزدیک به سازمان تروریستی منافقین و دارای ارتباط با سرویس جاسوسی آمریکا و اسرائیل با تکرار ادعاهای دونالد ترامپ می­نویسد: "از این زاویه، می‌توان گفت اظهارات قاسم سلیمانی به همان اندازه که مبارزه‌جویانه تعبیر می‌شود، می‌تواند در کشاکشی نزاعی که هنوز نظامی نشده و کماکان دیپلماتیک از نظر تبلیغات سیاسی،‌ در طول دو سال گذشته، به صفر رسیدن تحرک قایق‌های تندروی سپاه در خلیج فارس، بی‌پاسخ ماندن اغلب حملات اسرائیل به پایگاه‌ها و نیروهای نظامی ایران در سوریه، کاهش محسوس آزمایش‌ها و تبلیغات موشکی ایران، نمونه‌های روشنی هستند که نشان می دهند ایران در حوزه نظامی در خاورمیانه تن به برجام تحمیلی ناخواسته برای پیشگیری از افزایش تنش‌ها و زنده‌ماندن برجام تن داده است. ست، "خودخواهانه" هم تفسیر شود. در چنین وضعیتی که  معامله و باج‌دهی می‌‌تواند تعیین‌کننده مولفه و مصلحت برای موفقیت و جلب نظر بازیگران باقیمانده در برجام باشد، ارزش سیاسی سخنرانی‌ تهدیدآمیز قاسم سلیمانی حتی در مقام پشتوانه دیپلماسی نمی تواند قابل اعتنا باشد".

این دروغ­گویی ها در حالی است که در ماه­های اخیر ضمن کاسته شدن از اقدام های تجاوزکارانه اسرائیل در خاک سوریه بر علیه ایران شاهد پاسخ دهی تهران در چند مقطع زمانی در جولان به تجاوزگری های رژیم صهیونیستی بودیم.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل