1866

نماینده عرب پارلمان اسرائیل این رژیم را نزادپرست نامید و استعفا کرد

4 سال قبل

هم رسانی

   پارلمان رژیم اشغالگر صهیونیستی

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی از استعفای یک نماینده عرب پارلمان اسرائیل خبر داده است.

بزهیر بهلول، نماینده عرب­ها در پارلمان اسرائیل، در اعتراض به تصویب قانونی جنجالی که اسرائیل را صرفا یک "کشور یهودی" می‌خواند، از کنست کناره‌گیری کرد. 

به گزارش بی‌بی‌سی فارسی، او پارلمان اسرائیل را بابت تصویب این قانون، "نژادپرست" و "مخرب" خوانده است. با این قانون دیگر زبان عربی یکی از زبان‌های رسمی اسرائیل نیست. او به یک شبکه تلویزیونی اسرائیل گفته است: "[این قانون] مانع رسیدن جمعیت عرب به رسیدن به برابری در اسرائیل می‌شود."

این قانون ده روز پیش در اسرائیل تصویب شد و خشم و اعتراض اعراب را برانگیخت. در زمان تصویب این قانون هم اعضای عرب پارلمان اسرائیل در صحن کنست نسخه‌هایی از این قانون را پاره کردند و اعتراضشان را فریاد زدند. نیروهای انتظامات کنست برخی از آنها را بیرون کردند.

به گزارش بی‌بی‌سی فارسی، بعد از تصویب این قانون، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، از آن به عنوان یک "لحظه تعیین‌کننده" در تاریخ اسرائیل نام برد. او گفت: "۱۲۲ سال بعد از آن‌که [بنیان‌گذار صهیونیسم جدید، تئودور] هرتزل ایده‌اش را مطرح کرد، با این قانون ما اصول اساسی وجود خودمان را تعیین کردیم."

این قانون از جمله "قوانین اولیه" اسرائیل است. اسرائیل "قانون اساسی" ندارد و همین "قوانین اولیه" نقش قوانین اصلی اسرائیل را دارند. این قانون که نامش "اسرائیل به عنوان کشور-دولت مردم یهودی" است، هویت یهودی اسرائیل را در صدر اولویت‌ها قرار می‌دهد.

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل