1868

فیفا ادعاهای ضدقطری ساندی تایمز و بی‌بی‌سی را رد کرد

4 سال قبل

هم رسانی

   فدراسیون جهانی فوتبال؛ فیفا

فیفا با رد شایعات مربوط به نوع انتخاب قطر به عنوان میزبان جام جهانی 2022، به دروغ‌پردازی‌های رسانه‌های تحت نفوذ عربستان پایان داد.

به دنبال جوسازی­های ضدقطری رسانه­های انگلیسی با محوریت روزنامه ساندی تایمز و بی‌بی‌سی، کمیته برگزاری جام جهانی قطر در بیانیه‌ای "تک‌تک اتهامات" درباره تلاش‌های "خلاف مقررات" برای به دست آوردن میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ را رد کرده است.

در روزهای اخیر نشریه ساندی‌تایمز و سپس شبکه بی‌بی‌سی مدعی شده بودند که قطر برای به‌دست‌آوردن میزبان جام‌جهانی آینده، کارزاری تبلیغاتی علیه بقیه داوطلبان نامزدی این بازی‌ها راه انداخته بود. این رسانه ها مدعی شده بودند که به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد هیات قطری پی‌گیر رقابت‌های میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ با یک موسسه امور روابط عمومی در آمریکا قرارداد بستند و ماموران سابق سیا، سازمان جاسوسی آمریکا، را استخدام کردند تا رقبای خود را بدنام کنند.

مهم‌ترین رقبای قطر برای میزبانی جام جهانی آمریکا و استرالیا بودند. قطر در واکنش به این گزارش، ضمن رد اتهامات، گفته است که به طور کامل به قواعد و مقررات فیفا پایبند بوده است. مقام‌های قطری از فیفا خواسته‌اند تحقیقات مستقلی را برای رسیدگی به این اتهامات آغاز کند.  با توجه به این که فیفا یک بار در سال ۲۰۱۴ تحقیقاتی را درباره اتهامات فساد در جریان پذیرش میزبانی قطر انجام داده و این اتهامات را رد کرده بود، بعید به نظر می‌رسد که تحقیقات تازه‌ای را آغاز کند.

خاطرنشان می­گردد که قطر در حال حاضر در بحبوحه یک بحران دیپلماتیک با عربستان سعودی است، لذا روزنامه بریتانیایی ساندی تایمز و شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی به دلیل روابط نزدیک ریاض با لندن و دریافت دلارهای نفتی از آل سعود تلاش دارند تا با همراهی با اتاق عملیات روانی و رسانه ای سعودی ضمن بی‌اعتبارسازی قطری­ها، مبالغ بیشتری را در آینده از عربستانی­ها دریافت کنند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل