1873

تداوم خط تخریبی بی‌بی‌سی فارسی در قبال کره شمالی

4 سال قبل

هم رسانی

   کیم جونگ -اون، رهبر کره شمالی در دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا

بی‌بی‌سی در مسیر دلخواه غرب، همچنان به خط تخریبی خود علیه کره‌شمالی ادامه می‌دهد.

بی‌بی‌سی فارسی از جمله رسانه هایی است که به تخریب کشورها و حکومت های مخالف سلطه گری غرب و به­ویژه لیبرال دموکراسی آمریکایی دست زده است. این رسانه انگلیسی بارها تنها راه پیشرفت را در همکاری و به نوعی تسلیم شدن در گفتمان و نظم لیبرال دموکراسی غربی معرفی کرده است. یکی از کشورهایی که در کنار ایران همواره در خط آتش تخریب اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی قرار داشته است کره شمالی بوده است.

 این رسانه نزدیک به مخالفان غرب­گرا و بهایی دولت ایران این خط خبری هدف­دار را در شش ماه اخیر در کانون توجه خود قرار داده است. به طور مثال چند روز قبل وب سایت بی‌بی‌سی فارسی در یادداشتی به قلم   اِروهِ لماهیو، این سناریوی نخ نما شده را دنبال کرد. اِروهِ لماهیو در مطلب خود مدعی شد که ممکن است کره شمالی یکی از نیروهای نظامی مهم آسیا باشد ولی این اهمیت بیشتر از لحاظ کمیت است تا کیفیت. کره شمالی برای تولید بلاوقفه تجهیزات جنگی، هزینه سنگینی می‌پردازد. در ادامه نویسنده مدعی می شود که در آمریکا دفتر کنترل تسلیحات، تایید و نظارت، تخمین زده که نزدیک به ۲۴ درصد تولید ناخالص داخلی کره شمالی صرف هزینه‌های نظامی می‌شود. تحمل این هزینه سنگین نظامی با القاء این تصور به مردم که فقر مزمن آنها اقدامات متجاوزین خارجی است، امکان پذیر شده است. در نتیجه یک چنین عملکردی، کره شمالی در سایر زمینه‌ها همچنان در سطح بسیار پایینی باقی مانده است

اِروهِ لماهیو با تکرار کلیشه سازی های معمول در خصوص وضعیت کره شمالی نوشت: "کره شمالی یک کشور عقب مانده است. اگر قیمت‌های محلی را در نظر بگیریم، اقتصاد کره شمالی تقریبا به اندازه لائوس است که یکی از فقیرترین کشورهای جنوب شرق آسیاست و جمعیتش تنها یک چهارم کره شمالی است. در بین کشورهای آسیایی میزان تولید کارگران کره شمالی در پایین‌ترین سطح است و سهم مردم از منابع طبیعی در حد بی‌سابقه‌ای ناچیز است".

در قسمت های انتهایی این یاداشت کاملاً سیاسی و غیربی­طرفانه نویسنده اوج کینه خود در قبال رژیم کره شمالی را نشان می­دهد و مدعی می­شود: "کره شمالی توانسته با ریاکاری و نقشه‌ریزی دوام بیاورد، این کشور از آنچه که کمبود مشروعیت خوانده می‌شود رنج می‌برد؛ به خصوص هنگامی که با کره جنوبی که بزرگ‌تر، دموکراتیک‌تر و دارای رونق اقتصادی بیشتر است، مقایسه می‌شود". مثال آوردن نویسنده از کره جنبوبی در حالی است که این کشور علی رغم پیشرفت های تکنولوژیک در چند دهه­ی اخیر فاقد حداقل های استقلال در برابر آمریکا و غرب است. به طور مثال فقط 1 میلیون زن و دختر در کره جنوبی در حال سرویس دهی خدمات جنسی به سربازان و مستشاران نظامی آمریکایی­اند و رهبران این کشور بدون اجازه آمریکا حتی نفس هم نمی­توانند بکشند.

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل