1879

بی‌بی‌سی و ادعای دروغ دولت استرالیا در قبال مرگ یک پناهجوی ایرانی

4 سال قبل

هم رسانی

   مرگ مشکوک حمید خزائی در استرالیا

بی‌بی‌سی با دولت استرالیات در طرح ادعاهای دروغ با موضوع مرگ یک ایرانی در این کشور همراهی می‌کند.

به گزارش مقامات ایالت کوئینزلند در استرالیا مرگ حمید خزایی، یک پناهجوی ایرانی، "کاملا اجتناب‌پذیر" بوده است.

بی‌بی‌سی فارسی ضمن انتشار این خبر و بدون تردیدافکنی های همیشگی اش در خصوص اتفاق های مشابه در کشوری مانند ایران با تایید گزارش مقام های استرالیا مدعی شد که تری رایان پزشک قانونی ایالت کوئینزلند، با انتشار نتیجه رسمی تحقیقاتش در خصوص مرگ این پناهجوی ایرانی، گفت که "یک رشته از اشتباهات بالینی و همچنین مشکل در ارتباط (بین مقامات مسئول) باعث شد که انتقال خزایی به استرالیا با تاخیرصورت پذیرد." رایان گفته است که اگر وخیمتر شدن وضعیت آقای خزایی در زمان مناسب تشخیص داده می شد و وی ظرف ۲۴ ساعت به استرالیا منتقل می شد ممکن بود زنده بماند.

حمید خزایی پناهنده ۲۴ ساله ایرانی چهار سال پیش در پی عفونت خون و مرگ مغزی درگذشت. وی در اردوگاه پناهجویان در جزیره مانوس، در پاپوا گینه نو بود که پایش زخم شد و عفونت به همه بدنش سرایت کرد. او در نتیجه عفونت شدید سکته قلبی کرد و در نهایت دچار مرگ مغزی شد. در آن زمان وزیر امور پناهندگان استرالیا از مراقبت‌های پزشکی ارائه شده به وی دفاع کرد.

علی رغم سیاسی کاری ها و سانسور بی‌بی‌سی فارسی برخی منابع مستقل مرگ این پناهجوی ایرانی را محصول کوتاهی ها و سیاست های غیرانسانی مقام های اسرالیایی در قبال پناهجویان می دانند. 

استرالیا دارای قوانین مهاجرتی بسیار سختی است و پناهجویان را در اردوگاههای خارج از استرالیا نگهداری می کند. 

سازمان ملل و گروه‌های حقوق بشری به این سیاست‌ها اعتراض دارند اما استرالیا می گوید که هدف این تدابیر جلوگیری از سفرهای خطرناک دریایی پناهجویان با قایق‌های غیر مجهز است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل