1896

از بین بردن امنیت روانی، سناریوی تازه بی‌بی‌سی در قبال بازگشت تحریم‌ها

4 سال قبل

هم رسانی

   واکنش جدید بی‌بی‌سی به تحریم‌های جدید ضد ایرانی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی، انتقال اضطراب و نگرانی به جامعه ایرانی در رابطه با تحریم‌های جدید آمریکا را در دستور کار خود قرار داده است.

به دنبال آغاز مرحله اول تحریم‌های اقتصادی و مالی آمریکا علیه ایران شاهد غوغاسلاری و عملیات رسانه ای کم سابقه بی‌بی‌سی فارسی برای بحران سازی در سطح جامعه ایران بودیم. این رسانه انگلیسی نزدیک به مخالفان غرب گرا و بهایی حکومت ایران، از بین بردن امنیت روانی مخاطبان ایرانی خود را در این سناریو در دستور کار قرار داده است.

این رسانه بارها ضمن تکرار خبر بازگشت تحریم های ایران به ارزیابی تیره و تار از شرایط اقتصادی این کشور برای ایجاد موج برای مذاکره مجدد با آمریکا در میان مخاطبان خود پرداخت.

بی‌بی‌سی فارسی با بزرگنمایی فرمان اجرایی از سرگیری برخی از تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران در وب سایت خود نوشت "این مرحله از بازگشت تحریم‌ها شامل تحریم مبادلات دلاری و ریالی، معامله بین‌المللی طلا و سایر فلزات گرانبها، تحریم صنایع خودروسازی ایران و تحریم تامین قطعات و خرید فروش هواپیماهای مسافربری این کشور است. مرحله بعدی و جدی‌تر تحریم‌ها روز ١٣ آبان - نود روز دیگر - به اجرا در می‌آید که فعالیت‌های صنایع نفت و گاز، کشتیرانی و خدمات بیمه را هدف قرار داده است. هدف از اجرای مرحله دوم تحریم‌ها کاهش چشمگیر عواید ارزی دولت ایران است".

این خط خبری شبکه سلطنتی انگلیس در حالی است که عهدشکنی آمریکا و خروج ترامپ از برجام عملاً جلوی هرگونه مذاکرات در آینده را سد کرده است.

علاوه بر این بر خلاف طراحی اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی،  اقدام یکجانبه و خلاف قواعد بین­المللی ترامپ عملاً باعث شده است که بسیاری از کشورهای جهان با دور تازه تحریم های آمریکا به مانند گذشته همراهی نکنند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل