1902

صنعت خودرو، قربانی جدید دلواپسی‌های بی‌بی‌سی

4 سال قبل

هم رسانی

   نگرانی بی‌بی‌سی از وضعیت صنعت خودرو در ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‎سی در برنامه شصت دقیقه شب گذشته، از بحران در صنعت خودروی ایران خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در برنامه شب گذشته (سه‌شنبه، 23 مردادماه) «شصت دقیقه» به سراغ صنعت خودرو در ایران رفته و این موضوع را بهانه جدید خود برای سیاه‌نمایی از وضعیت ایران و البته کارساز نشان دادن تحریم‌های جدید ضد ایرانی آمریکا قرار داده است.

«نگین شیرآقایی» یکی از مجریان این برنامه در توضیح بحث مربوط به این موضوع، از همان آغاز سخنان خود با سیاه‌نمایی شدید آغاز کرده و می‌گوید: «احتمال بیکاری 450 هزار نفر، کاهش 80 درصدی تولید خودرو و توقف تولید چند خودروی سواری، این سرخط برخی از خبرها از ایران است. کمتر از یک هفته بعد از شروع تحریم‌های آمریکا، آن هم صنعتی که بعد از نفت بزرگترین صنعت در ایران است و گفته می‌شود خانواده حدود 850 هزار نفر مستقیم یا غیر مستقیم از صنعت خودرو در ایران نان می‌خورند.

اما چقدر از این مشکلات به تحریم‌ها مربوط است؟!»

بالافاصله پس از طرح این سوال گزارشی از «مجید خیام‌دار» پخش می‌شود که آن را می‌توان پاسخی به سوال بالا دانست و البته تکمیل‌کننده همان هدفی که مجری برنامه دنبال کرده بود.

گزارشگر بی‌بی‌سی در این بخش می‌گوید: «نبض صنعت خودروسازی ایران به شماره افتاده؛ گفته شده که تا به حال چهارده هزار نفر در این صنعت بیکار شده‌اند و آن‌هایی که مشغول هستند، کمتر کار می‌کنند. علی ربیعی، وزیر کار پیشین ایران که مجلس هفته گذشته برکنارش کرد، چند روز پیش‌تر گفته بود که اگر دولت کاری نکند، تحریم‌های جدید ممکن است یک میلیون نفر را بیکار کند.»

اما در این باره باید به دو نکته اساسی اشاره کرد؛ نکته اول میزان بحران در صنعت خودرو ایران است که هرچند وجود دارد و نمی‌توان آن را انکار کرد اما نمی‌شود به جرئت گفت که تمام آن به تحریم‌ها برمی‌گردد. جمهوری اسلامی ایران و صنعت خودروسازی کشورمان سال‌های سال با شدیدترین نوع تحریم‌های آمریکا و البته متحدان اروپایی‌اش مواجه بوده و اگر به گفته مجری این برنامه اکنون دومین صنعت بزرگ ایران پس از نفت، شناخته می‌شود، در شرایط اعمال تحریم‌ها توانسته است به این جایگاه برسد. بنابر این نمی‌توان همه آن‌چه امروز به این صنعت و به طور خاص به قطعه‌سازان صدمه می‌زند را تحریم‌های جدید آمریکا دانست.

بیش از تحریم‌ها به گفته بسیاری از کارشناسان، این نوسانات ارزی است که باعث شده توان مالی خرید و واردات برخی از مواد اولیه لازم برای ساخت قطعات خودرو در برخی از شرکت‌های سازنده به مشکل خورده و در نتیجه میزان تولید کاهش یابد.

این نوع مشکلات مختص صنعت خودرو در ایران هم نیست، و پیشتر دیدیم که غول‌های خودروسازی جهان نیز در برهه‌هایی از زمان، به دلیل مشکلات اقتصادی کشورهای میزبانشان، با بحران مواجه شده و ضمن زیان بالا، کاهش تولید قابل توجه، تعداد زیادی از نیروهای خود را از کار برکنار کردند؛ اما سوال اینجاست که آیا دلیل بحران در این شرکت‌های بزرگ صنعت خودرو جهان هم تحریم‌های آمریکا بوده است؟!

البته نباید همانطور که گزارشگر بی‌بی‌سی از وزیر پیشین کار نقل کرد، نقش دولت در کنترل بحران مربوط به صنعت خودرو را نادیده گرفت؛ قطعا هر تحریمی با هدف ضربه زدن به اقتصاد یک کشور اعمال می‌شود اما این دولت آن کشور است که باید کنترل درستی بر اوضاع داشته تا مشکلات به حداقل ممکن برسد، اما بیان نقش دولت و اعتراض به آن، آن هم در زمانی که خود گوینده در همان دولت نقش آفرین است کمی عجیب به نظر می‌رسد!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل