1906

اعتراف بی‌بی‌سی به صحت پیش‌بینی رهبری ایران

4 سال قبل

هم رسانی

   واکنش بی‌بی‌سی به همکاری شرکت‌های اروپایی با آمریکا

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در برنامه امروز چشم‌انداز بامدادی خود به عدم همکاری شرکت‌های اروپایی با کشورمان پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

بی‌بی‌سی فارسی در «چشم‌انداز بامدادی» چهارشنبه، 24 مردادماه، به آثار تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران و تحولات در همکاری شرکت‌های اروپایی با کشورمان پرداخته است.

«علی همدانی»، مجری این برنامه با تأکید بر مشارکت شرکت‌های اروپایی در تحریم‌های ضد ایرانی جدید آمریکا، می‌گوید: «درحالی که دولت‌های اروپایی وعده تداوم همکاری‌های تجاری را با جمهوری اسلامی با وجود فشارهای ایالات متحده دادند، در عمل اما اوضاع طور دیگری است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت بریتانیایی "کرکوس" ساخت نیروگاه بزرگ خورشیدی در ایران را به دلیل تحریم‌های آمریکا متوقف کرده است. ارزش این پروژه 570 میلیون دلار اعلام شده. قرارداد ساخت این نیروگاه اواخر شهریور ماه سال گذشته، بین مسئولان این شرکت و وزارت نیروی ایران در لندن نهایی شد.

مدیرعامل این شرکت به خبرگزاری رویترز گفته است که پس از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تصمیم گرفته شده تمامی فعالیت‌های این شرکت در ایران متوقف شود.»

در ادامه برای اثبات ادعاهای خود بی‌بی‌سی به سراغ شخصی به نام «جمشید دمایی» رفته که وی را رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه وسترن کالیفرنیا معرفی می‌کند و او نیز همان حرف‌های مجری برنامه را به شکلی دیگر تکرار می‌کند که همه آن‌ها یک فصل مشترک دارند، و آن فصل مشترک چیزی نیست جز همراهی شرکت‌های اروپایی با سیاست‌های ضد ایرانی کاخ سفید که شاید در ظاهر نشان‌دهنده موضوعی دیگر باشد اما در درون خود اعترافی بزرگ به حقیقتی است که رهبری ایران مدت‌ها پیش به آن تأکید کرده است.

رهبری کشورمان در دیدار اردیبهشت ماه خود با جمعی از معلمین، به صراحت بر عدم  اعتماد به کشورهای اروپایی و خنجری که این دولت‌ها به تبعیت از آمریکا از پشت وارد می‌کنند، تأکید فرمودند: «به مسئولین گفتیم قبل از هر قرارداد از طرف مقابل تضمین‌های واقعی بگیرید و به حرف آنها اعتماد نکنید.

یکی از این شروط، تضمین کتبی و امضای رئیس‌جمهور وقت امریکا مبنی بر برداشته شدن تحریمها بود، البته مسئولان محترم تلاش کردند اما نتوانستند و نتیجه‌اش این شد که بعد از دو سال و نیم عمل کردن ایران به همه تعهدات، رئیس‌جمهورآمریکا ضمن خروج از برجام، ملت ایران را تهدید هم می‌کند!

من به این سه کشور هم اعتماد ندارم و می‌گویم به اینها هم اعتماد نکنید. اگر می‌خواهید قراردادی ببندید، تضمین واقعی و عملی بگیرید والا فردا این ها هم همان کار امروز آمریکا را به شیوه دیگری خواهند کرد.

گاهی در حال لبخند، خنجر را در سینه طرف مقابل فرو می‌برند و با تعریف و تمجید ظاهری و این که ما می‌دانیم شما قرارداد را به هم نمی‌زنید، اهداف خود را دنبال می‌کنند.

این مسئله بسیار حساس است، اگر توانستید تضمین قطعی و قابل اعتماد بگیرید که البته بسیار بعید است، اشکالی ندارد و حرکت را ادامه دهید، و گرنه نمی‌شود به این شکل حرکت را ادامه داد.

مسئولان در معرض "آزمون بزرگ" قرار دارند که آیا عزت و اقتدار این ملت را حفظ خواهند کرد یا نه. باید عزت و منافع ملت به معنی واقعی کلمه تأمین شود.

البته خوشبختانه مسئولان هم همین مسئله تأمین منافع را گفته‌اند اما برای تحقق این هدف باید با دقت، هوشیاری و عاقلانه با اروپایی‌ها روبرو شد و به حرف مسئولان اروپایی اعتماد نکرد، چرا که صرف حرف زدن اعتبار ندارد و آنها در عالم دیپلماسی کاملاً بی‌اخلاق عمل می‌کنند.»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل