1917

روایت تحریف‌شده بی‌بی‌سی از اجرای قانون جدید ضد مهارجین در نیوزیلند

4 سال قبل

هم رسانی

   اعتراض مهاجرین در نیوزیلند

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی به طور ناقص و تحریف‌شده به قانون جدید ضد مهاجرین در نیوزیلند واکنش نشان داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، در پی افزایش بی‌سابقه بهای مسکن در نیوزیلند و دور از دسترس شدن رویای خانه‌دار شدن برای مردم این کشور، دولت نیوزیلند با تصویب قانونی جدید فروش خانه به خارجی‌هایی که مقیم این کشور نیستند را ممنوع کرده است. این ممنوعیت تنها شامل کسانی می‌شود که در خارج از خاک نیوزیلند اقامت دارند و البته به علت پیمان‌های تجارت آزاد میان نیوزیلند با استرالیا و سنگاپور، شهروندان این دو کشور از قانون جدید معافند.

اگرچه بی‌بی‌سی به نقل از مقام های دولتی بهره پایین وام مسکن، عرضه محدود خانه‌های نوساز و موج مهاجرت به نیوزیلند از دلایل اوج گرفتن بهای مسکن طی یک دهه گذشته اعلام می­کند اما برخی فعالان حقوق بشر مدعی اند که این مسئله محصول رشد گرایش های راست افراطی در جامعه و وارد شدن آنها در هرم قدرت در 10 سال اخیر بوده است. این کنش­گران اینگونه قوانین را حرکت جامعه به سمت برتری طلبی نژاد سفید در برابر نزاد زرد مهاجر از شرق و جنوب شرقی آسیا توصیف می­کنند.

این قانون جدید ۱۵ اوت در پارلمان نیوزیلند به رای گذاشته شد و با ۶۳ رای موافق در برابر ۵۷ رای مخالف تصویب شد. این لایحه که به متمم سرمایه‌گذاری خارجی شهرت یافته غیرمقیم‌ها را از خریداری اکثر خانه‌های موجود در بازار مسکن نیوزیلند منع می‌کند هر چند آنها هنوز می‌توانند به طور محدود در پروژه‌های جدید مجتمع‌های آپارتمانی بزرگ سرمایه‌گذاری کنند.

دیوید پارکر، وزیر اقتصاد و توسعه نیوزیلند تصویب این لایحه را گامی بزرگ و اساسی در کنترل بازار مسکن دانسته است. با وجود این مخالفان دولت نیوزیلند می گویند این مصوبه غیرضروری و احتمالا بی‌ثاتیر خواهد بود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل