1918

حمله دوباره بی‌بی‌سی به نقش مادری، این بار با الگوی کره‌ای

4 سال قبل

هم رسانی

   تلاش بی‌بی‌سی به حذف نقش مادری زنان

بی‌بی‌سی فارسی بار دیگر در مسیر کم‌رنگ کردن نقش مادری زنان گام برداشته است.

بی‌بی‌سی فارسی از جمله رسانه های فارسی زبان ماهواره ای است که همواره به دنبال تبلیغ سبک زندگی غربی است. در این مدل از عملیات رسانه ای تخریب نقش مادرشدن به عنوان امری که محدود کننده پیشرفت مادی زنان در جامعه می شود همواره مورد توجه اتاق فکر این رسانه غربی نزدیک به مخالفان بهایی حکومت ایران قرار داشته است. در تازه ترین خط خبری بی‌بی‌سی در این خصوص این رسانه به مسئله عدم تمایل زنان کره جنوبی برای عدم بچه دار شدن می پردازد. 

این شبکه سلطنتی انگلیسی از قول یکی از زنان کره­ای در وب سایت خود می­نویسد: جانگ یون-هوا ۲۴ ساله در حالی که در کافه‌ای در سئول می‌گوید که "هیچ برنامه‌ای برای داشتن بچه ندارد. من نمی‌خواهم که درد فیزیکی ناشی از تولد بچه را تحمل کنم. ضمن این که بچه دار شدن تاثیر منفی بر وضعیت کاری‌ام دارد."

"همانند بسیاری از دیگر جوانان در بازار به شدت رقابتی کار در کره جنوبی، یون-هوا که طراح وب است، به شدت برای دستیابی به جایگاهی که در حال حاضر در اختیار دارد، تلاش کرده و حاضر نیست که نتیجه این کار سخت را به باد دهد. او می‌گوید: "ترجیح می‌دهد به جای این که بخشی از یک خانواده باشد، مستقل باشد و تنها زندگی کند و به رویاهایش دست پیدا کند."

به گزارش بی‌بی‌سی فارسی، مون-جیونگ، نمونه بارزی از این مشکل است. او که در یکی از حومه‌های غربی سئول زندگی می‌کند، وقتی به رئیسش گفت که باردار است، واکنش رئیس او را شوکه کرد.  مون-جیونگ می‌گوید: "رئیسم گفت وقتی بچه دار شدی، اولویت تو می‌شود بچه ات و کمپانی برایت در رده دوم قرار می‌گیرد، آیا هنوز می‌خواهی کار کنی؟" "و او این سوال را چندین بار تکرار کرد."

مون-جیونگ در آن زمان به عنوان حسابدار کار می‌کرد. با نزدیک شدن به شلوغ ترین زمان کاری، رئیسش حتی کار بیشتری را به او محول ‌کرد و زمانی که او از حجم کار محول شده شکایت کرد، رئیسش ‌گفت که او به کارش متعهد نیست. سرانجام تنش بین مون-جیونگ و رئیسش به اوج رسید.

او سرم فریاد می‌کشید در حالی که من روی صندلی نشسته بودم و استرس داشتم، شروع به تشنج کردم و نمی‌توانستم چشمانم را باز کنم. همکارم به یک پرستار زنگ زد و مرا به بیمارستان بردند." در بیمارستان به او گفته شد که استرس باعث شده که نشانه‌های سقط جنین در او دیده شود. در ادامه وب سایت این رسانه غربی می­نویسدوقتی که مون-جیونگ پس از یک هفته بستری شدن در بیمارستان به کار بازگشت، مشکلی برای بارداری اش وجود نداشت.او می‌گوید تجربه‌ای که داشته، امری معمول نیست.

به گفته مون-جیونگ "موارد زیادی وجود دارد که زنان وقتی باردار می‌شوند، دچار نگرانی می شوند. شما باید قبل از اعلام بارداری تان، خوب فکر کنید. بسیاری از افرادی که در اطراف من زندگی می‌کنند هیچ فرزندی ندارند و برنامه‌ای هم برای بچه‌دار شدن ندارند."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل