1919

اعتراف بی‌بی‌سی در خصوص تمرکز حملات تروریستی در هزاره‌های شیعه افغانستانی

4 سال قبل

هم رسانی

   انفجار تروریستی در مسجد شیعیان در افغانستان

بی‌بی‌سی در گزارشی به تمرکز عملیات‌های تروریستی در مناطق شیعه‌نشین افغانستان پرداخته است.

این روزها ناامنی ها در افغانستان اوج گرفته است. بی تدبیری های دولت غرب گرای حاکم بر کابل از یک و از نقش آمریکا و غرب برای انتقام گیری از مردم افغانستان و کمشورهای همسایه مانند ایران از مهم ترین علل این روند شوم به شمار می رود. این روزها دیگر تمامی رویاهای ساده­لوحانه در خصوص عمران و آبادانی افغانستان توسط غربی ها به سرابی بدل شده است. در این بین اما عمق کینه آمریکایی ها و غربی ها از شیعیان هزاره افغانستانی باعث آن شده است تا حملات کور گروه های تروریستی که از سوریه توسط آمریکا به افغانستان منتقل شده اند متوجه آنها شود.

اگرچه بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رسانه ای غربی به انکار این واقعیت ها می­پردازد اما اوج اقدام های تروریستی علیه شیعیان هزاره باعث شد تا این رسانه انگلیسی مجبور به اعتراف شود که نوک تیز حملات تروریستی داعش هزاره های شیعه را هدف گرفته است.

وب سایت بی‌بی‌سی فارسی در این باره نوشت: "نزدیک به ۵۰ کشته و ۷۰ زخمی، تازه‌ترین قربانیان حمله در قلب منطقه هزاره‌نشین غرب کابل است. غرب شهر کابل با مرکزیت دشت برچی، در دهه هفتاد خورشیدی بهای سنگینی را برای جنگ احزاب مجاهدین پرداخت. این منطقه در اثر پرتاب گلوله‌ سلاح‌های سبک و سنگین احزاب درگیر جنگ به شدت ویران شد. داعش هرچند به صورت هدفمند در مناطق شرقی و شمال افغانستان به گروه‌های مختلف حمله کرده است، اما با بریدن گلوی شماری از گروگان های هزاره در سال ۲۰۱۵ در ولایت زابل در جنوب افغانستان، نشان داد که کشتن هزاره‌ها و شیعه‌ها ظاهرا در اولویت این گروه قرار دارد".

در ادامه وب سایت بی‌بی‌سی فارسی می نویسد: "گروه داعش ابتدا به مراکز مذهبی شیعه‌ها در مزار شریف در شمال، هرات در غرب و کابل، در مرکز این حملات را شروع کرد. اما حمله به گردهم‌آیی بزرگی موسوم به جنبش روشنایی در غرب شهر، اهداف داعش را فراتر از اماکن یا گردهم آیی‌های مذهبی قرار داد. هرچند اعضای جنبش مدعی اند که حمله به آنها در دهمزنگ کابل کار داعش نبوده است. اما حمله به مراکز آموزشی هزاره‌ها و شیعه‌ها در غرب شهر با حمله مرگبار داعش به یک مرکز فرهنگی موسوم به تبیان رقم خورد. حدود پنجاه نفر در این حمله کشته و بیشتر از این تعداد زخمی شدند. تلاش دیگر، حمله نافرجام انتحاری داعش به یک مرکز فرهنگی دیگر در این منطقه از شهر بود. مهاجم در داخل یک کلاس بزرگ درس خود را رسانده اما پیش از فشار دادن کلید جلیقه انفجاری‌اش، توسط گلوله محافظان آموزشگاه از پای در آمده بود".

در نهایت این شبکه سلطنتی انگلیسی اعتراف می کند که بسیاری‌‎های از هزاره‌ها بر این نظر هستند که در بیش از یک ونیم دهه گذشته هیچ وقت تا این اندازه از دولت و دستگاه‌‎های امنیتی بیرون انداخته نشده‌اند. به باور این‌ها کاهش حضور افراد موثر این قوم در این دستگاه‌های امنیتی آنها را در برابر حملات داعش و دیگر گروه‌ها به شدت آسیب پذیر ساخته است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل