1922

گزارشی از یک دوستی شوم

4 سال قبل

هم رسانی

   دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا

بی‌بی‌سی در برنامه «شصت دقیقه» به تلاش‌های مشترک آمریکا و اسرائیل برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی دیگر از برنامه‌های «شصت دقیقه» با پرداختن به دیدار نخست وزیر اسرائیل و مشاور امنیت ملی کاخ سفید، از تلاش‌‌های مشترک این دو برای اعمال فشار بیشتر علیه جمهوری اسلامی ایران خبر داده است.

 

جمال‌الدین موسوی، مجری این برنامه در توضیحی این‌گونه وارد بحث می‌شود که «دو دشمن قسم‌خورده جمهوری اسلامی ایران با یکدیگر دیدار کردند تا حلقه فشارها بر تهران را تنگ‌تر کنند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل میزبان جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکاست. هدف آن‌ها در شطرنج سیاسی منطقه مهار ایران از راه حذف مهره‌هایش در سوریه، لبنان و یمن است. به همین دلیل جدایی میان تهران و مسکو، همراه کردن اروپا با حذف کامل نفت ایران از اقتصاد جهانی در مرکز تلاش‌های آمریکا و اسرائیل است.

این دیدار چه تحولی را رقم می‌زند؟

در مقابل ایران تا اینجا محتاطانه عمل کرده و هنوز امیدش به اروپایی‌ها را کاملا از دست نداده. این سیاست احتیاط چقدر ادامه پیدا می‌کند؟»

در ادامه سیاوش اردلان، گزارشگر بی‌بی‌سی وارد عمل شده و در گزارشی تلاش می‌کند تا از همراهی کامل کشورهای اروپایی با طرح ضد ایرانی آمریکا و اسرائیل، همچنین مشارکت روسیه با طرح ان‌ها برای خروج ایران از سوریه و البته ارزش بالای اتحاد آمریکایی – صهیونیستی موجود سخن بگوید؛ جایی که شاید تمام گزارش وی را بتوان در این جمله خلاصه کرد که این‌گونه گفت: «این دوستانه‌ترین لبخندهایی است که می‌تواند میان دو سیاست‌مدار رد و بدل شود.»

اما باید به چندین نکته در خصوص این لبخند مهم از نظر بی‌بی‌سی و دوستی شوم آمریکا و اسرائیل اشاره داشت؛ نکته اول که نیازی به توضیح اضافه ندارد، شکست آن‌ها در همراه ساختن اروپا و روسیه و حتی بسیاری دیگر از کشورهای جهان با خود برای اعمال فشار بیشتر به است؛ جایی که هم در مواجهه با طرح تحریم‌های جدید ضد ایرانی، مقامات مختلف اروپایی، سازمان ملل متحد و کشورهایی که با ایران تبادلات تجاری قابل توجهی دارند از جمله، عراق، هندوستان و ... علنا و به طور رسمی مواضع خود را با اعتراض به این سیاست ضد آمریکا و اسرائیل ابراز کرده و تأکید کرده‌اند که نه تنها با آن همراهی نمی‌کنند، بلکه در تلاش هستند تا راهی کارآمد برای مقابله با آن بیابند؛ و این نوع اظهارنظر و موضع رسمی، حتی اگر در گفتار و ظاهر باشد هم قابل توجه بوده و شکستی برای این دو دوست دیرینه است.

از طرفی دولت روسیه نه تنها همانند سایری در موضع‌گیری رسمی و حتی در عمل با تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا مقابله کرده است، بلکه در جریان طرح خروج ایران از سوریه نیز، علیرغم رایزنی‌های بسیار زیاد مقامات مختلف آمریکا و اسرائیل، بارها بر این موضوع تأکید کرده است که خروج نیروهای کشورمان از سوریه در شرایط فعلی غیرمنطقی بوده و امکان‌پذیر نیست.

نکته دیگر سابقه و نتایج دوستی دیرینه آمریکا و رژیم اشغالگر صهیونیستی و لبخند مقامات این کشورهاست که خون هزاران هزار فلسطینی، ایرانی، لبنانی و ... را با خود به همراه دارد و نتیجه آن آوارگی و قربانی شدن انسانیت در منطقه و جهان است که این واقعیت نیز به قدری شفاف و گویاست که نیازی به توضیح بیشتر ندارد.

اما در نهایت، بهترین پاسخ به موارد مطرح شده توسط بی‌بی‌سی در این برنامه را شاید بتوان جمله پایانی سیاوش اردلان در گزارشی دانست که در همین برنامه پخش شد؛ جایی که اعتراف می‌کند «اگر تلاش آمریکا و اسرائیل برای تحریم ایران جزو موفقیت‌های این دو کشور بوده باشد، اما تصاحب دل‌های ایرانیان تلاشی است که هنوز بسیاری از ایرانی‌ها به آن پشت کرده‌اند.»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل