1923

ناراحتی بی‌بی‌سی از رد FATF در شورای نگهبان

4 سال قبل

هم رسانی

   علاقه بالای بی‌بی‌سی به اجرای قوانین مربوط به FATF در ایران

بی‌بی‌سی به مانع شدن شورای نگهبان در برابر اجرای قانون مربوط به FATF واکنش نشان داده است.

به دنبال آنکه شورای نگهبان قانون اساسی در ایران لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی دانست و آن را به مجلس برگرداند، شاهد آن بودیم که اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی به شدت از این حادثه برآشفت. این رسانه نزدیک به مخالفان غرب­گرای حکومت ایران که از حامیان سرسخت پیوستن به FATF  است تلاش کرد تا عدم تصویب این لایحه را به عنوان نوعی کارشکنی در برابر دولت حسن معرفی کند.

این شبکه سلطنتی انگلیسی در وب‌سایت خود نوشت: "لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی، یکی از چهار لایحه‌ای است که دولت ایران برای راه نیافتن به فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی (FATF) ارائه کرده است. پس از توصیه‌های گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی، دولت حسن روحانی لایحه اصلاح این قانون را آبان سال پیش به مجلس ارائه کرد که مجلس آن را تصویب کرد اما شورای نگهبان ایرادهایی به آن گرفت و بخشی از این ایرادها تا کنون باقی مانده است. ایران برای این که وارد فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی نشود، باید خواسته‌های ۴ گانه این گروه را اجرا کند".

این غوغاسالاری بی‌بی‌سی فارسی در حالی است که رهبر ایران با نگاهی راهبردی از نمایندگان مجلس خواست به جای تصویب لایحه پیوستن به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم و مبارزه با پولشویی، قوانین دیگری درباره این موضوع تهیه و تصویب کنند. مجمع تشخیص مصلحت نظام هم چندی پیش در نامه‌ای به شورای نگهبان پیوستن ایران به کنوانسیون "مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی" (کنوانسیون پالرمو) را مغایر امنیت ملی دانست.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل