1935

بی‌بی‌سی، مفقودین هشت سال جنگ تحمیلی و سی سال سکوت

4 سال قبل

هم رسانی

   مراسم بازگشت شهدای ایرانی به کشور در مرز شلمچه

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در بخشی از برنامه شصت دقیقه خود پس از سی سال به وضعیت مفقودین جنگ ایران و عراق پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در بخشی از تازه‌ترین برنامه «شصت دقیقه» که پخش کرده است، در شرایطی به وضعیت مفقودین هشت سال جنگ تحمیلی پرداخته است که بیش از سی‌ سال در مقابل واقعیت‌های این تهاجم رژیم بعثی عراق به کشورمان و ظلم این رژیم به مردم ایران و حتی خود عراق سکوت کرده است.

«نگین شیرآقایی»، مجری این برنامه در توضیح ابتدایی این بهش می‌گوید: «سی سال پس از پایان جنگ ایران و عراق، سرنوشت هزاران سرباز مفقود شده همچنان روشن نیست و خانواده‌هایشان در دو کشور برای گرفتن خبری از گمشدگانشان هنوز در انتظار هستند.»

در ادامه «نفیسه کوهنورد»، گزارشگر بی‌بی‌سی به بهانه حضور و تهیه گزارش از مراسم بازگشت پیکر مطهر تعدادی از شهدای جنگ تحمیلی به کشورمان در مرز شلمچه، این گونه احساسات و مشاهدات خود را توضیح می‌دهد: «آماده‌شان می‌کنند تا به وطن برشان گردانند، خیلی‌هایشان بیش از سی سال است که در خاک غربت مانده بودند. تابوت‌هایشان همه سبک هستند. شاید فقط پر از چند قطعه استخوان و قدری هم خاک. اینجا مرز شلمچه است و این یکی از روزهایی که عراق بخش دیگری از باقیمانده‌های پیکرهای سربازان ایرانی را تحویل می‌دهد. سربازانی که در جنگ دو همسایه جانشان را در همین نواحی از دست داده‌اند. تعداد مفقودان جنگ هشت ساله هنوز کاملا مشخص نیست اما هزاران خانواده در دو طرف منتظر شنیدن خبر هستند. گروهی از خانواده‌های ایرانی آخرین دیدار را با عزیزانشان خواهند داشت.

روزی که ما این تصاویر را فیلم‌برداری می‌کردیم، بازمنده‌های تن 76 رزمنده راهی ایران می‌شد. انتظار طولانی و طاقت‌فرسا برای مفقودان جنگ ایران و عراق اما شاید پررنگ‌ترین درد مشترکی است که خانواده‌های دو سویه مرز دارند.»

اما سوال اینجاست که پرداختن بی‌بی‌سی به این موضوع، پس از گذشت سی‌ سال و آن هم به طور ناقص و مبهم و یک‌سویه، دردی از خانواده‌های مفقودین هشت سال جنگ تحمیلی دوا می‌کند؟!

بی‌بی‌سی به شبکه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس و دولت این کشور معروف است که ارتباط بسیار نزدیکی با سایر دشمنان جمهوری اسلامی ایران، از جمله آمریکا، اسرائیل و ... دارد.؛ با این پیش فرض، شاید چندان عجیب نیست که در تمامی این سال‌ها هر بار که به موضوع جنگ ایران و عراق می‌پردازد، با ادعای بی‌طرفی با احساسی کردن فضای گزارش‌ها و برنامه‌های خود، ذهن مخاطبین را به این سمت بکشاند که جمهوری اسلامی با ایجاد این جنگ و تداوم بخشیدن به آن عامل اصلی این وضعیت است و در بهترین و بی‌طرفانه‌ترین تفاسیرش، این‌گونه نشان دهد که تنها دو حکومت ایران و عراق که درگیر در جنگ بوده‌اند متهم هستند؛ هرچند هرگز به طور مستقیم به جنایات و نقش متجاوز بودن رژیم بعثی عراق هم حتی اشاره نمی‌کند.

اما آیا واقعیت همین است؟!

آیا دولت‌های انگلیس، آمریکا و ... که در آغاز با تحریک، تشویق و هدایت رژیم بعثی عراق برای تجاوز به ایران و پس از آن با حمایت‌های مختلف و گسترده مالی، سیاسی و تسلیحاتی از این رژیم متجاوز، در هشت سال جنایت او علیه مردم ایران و حتی بخشی از مردم خود عراق، شریک بودند، نباید پاسخگو باشند؟!

این شراکت غرب در جنگ تحمیلی به قدری واضح و غیر قابل انکار است که نیازی به بیان توضیحات بیشتر در مورد آن نیست و همه دنیا این واقعیت را می‌دانند که در آن هشت سال، ایران به تنهایی در مقابل تمام قدرت‌های دنیا ایستاده‌است؛ قدرت‌هایی که با تمام توان مالی و تسلیحاتی پیشرفته خود، زیر پرچم و تحت نام عراق، به ایران که به تازگی وارد دگرگونی حکومتی شده است، هجوم می‌آورند تا شاید بتوانند انقلاب نوپای کشورمان را ازپای درآورند.

آن‌ها با همکاری رژیم بعثی عراق، بیش از 233 هزار ایرانی را به شهادت رساندند و عامل شهادت و مفقودالاثری حدود 6 هزار ایرانی شدند که به همین تعداد خانواده در کشورمان سال‌ها چشم انتظار حتی دیدن پیکر شهیدشان بوده‌ و هستند.

البته باید یادآوری کنیم که این حمایت‌ها و همراهی فقط به ایران آسیب نرساند، بلکه بیش از 450 هزار عراقی در دوران رژیم بعثی این کشور جانشان را از دست داده‌اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل