1940

اداعاهای عجیب در راستای سناریوی دوقطبی‌سازی روحانیون ایرانی

4 سال قبل

هم رسانی

   اعتراض طلاب و روحانیون قم به وضعیت اقتصادی در ایران

بی‌بی‌‎سی همچنان به دنبال بهره‌برداری سیاسی از اعتراضات اقتصادی طلاب و روحانیون در ایران است.

به دنبال ایجاد برخی حاشیه‌ها در تجمع اخیر طلاب در قم که با هدف دفاع از خواسته‌های معیشتی مردم صورت گرفت، بی‌بی‌سی فارسی و رسانه‌های مخالف حکومت ایران عملیات رسانه‌ای گسترده‌ای را برای سوء استفاده در دستور کار خود قرار داده‌اند. یکی از این راهبردهای رسانه ای تکراری بدون شک توسل به دوقطبی‌سازی است.

در تازه‌ترین کنش­گری بی‌بی‌سی در این پازل، "احسان محرابی" در یادداشتی در صفحه "ناظران می­گویند"، با معرفی تجمع فیضیه به تجمع روحانین مخالف دولت! ضمن ادامه سناریوی دوقطبی‌سازی مدعی می‌شود که این تجمع علاوه بر درگیری‌های داخلی در حوزه اقدامات "تیپ۸۳ امام صادق" را بار دیگر مطرح کرد".

او در ادامه مطالب کاملا جهت‌دار و تخریبی خود می­نویسد: "در دوره رهبری آیت‌الله خامنه‌ای دادگاه ویژه روحانیت نهادی برای سرکوب روحانیون منتقد بود اما این دادگاه به لحاظ سیاسی امکان برخورد با مراجع تقلید را نداشت. از این رو تیپ ۸۳ امام صادق حمله به این روحانیون را سازماندهی می‌کرد. اینک پس از ۲۰ سال مراجع تقلیدی که از اقدامات این تیپ و گروه‌های مشابه در حمله به مراجع تقلید منتقد حمایت کرده بودند، از این اقدامات احساس خطر کرده‌اند".

او در ادامه ضمن استناد به نوشته فرید مدرسی، برخی اعضای اصلی تشکل اساتید را از جمله دست اندرکاران اصلی تجمع حوزه علمیه معرفی می‌کند و مدعی می‌شود که آنها پس از مخالفت مرکز مدیریت حوزه سپاه پاسداران را هم با خود شریک کرده‌اند تا مخالفان مجبور به سکوت شوند.

او همچنین در معرفی تشکل اساتید بازهم تلاش می‌کند که در پازل سناریوی دوقطبی‌سازی به ایفای نقش بپردازد. محرابی بدون ارائه سند و مدرک محکمی مدعی است که "تشکل اساتید گروهی است که درانتخابات ریاست جمهوری از ابراهیم رئیسی حمایت کرد درمقابل این گروه نشست دوره ای اساتید سطوح عالی حوزه علمیه قم قرار دارد که بر حفظ استقلال حوزه علمیه تاکید دارند".

در پایان او دو ادعای دیگری را مطرح می‌کند و می­نویسد: "اینک این گروه و تیپ امام صادق بازنده تجمع حوزه علمیه قم علیه حسن روحانی شده اند و سپاه پاسداران پشت آنان را خالی کرده است. در این میان اما شکاف بین روحانیون حامی آیت‌الله خامنه‌ای و روحانیون سنتی رفته رفته عمیق‌تر می‌شود".

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل