1941

همراهی رویترز و بی‌بی‌سی فارسی در سناریوی رسانه‌ای ضدایرانی

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از موشک آماده پرتاب بالستیک ایرانی

بی‌بی‌سی و رویترز، طرح مشترکی برای فضاسازی علیه نقش ایران در منطقه دنبال می‌کنند.

در ادامه جنگ روانی و رسانه های غربی بر علیه ایران پس از خروج آمریکا از برجام، بی‌بی‌سی فارسی به نقل از خبرگزاری آمریکایی رویترز گزارش کرده که ایران تعدادی موشک بالستیک در اختیار گروه‌های وابسته به خود در عراق قرار داده است.

به ادعای وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی که به مخالفان غرب‌گرا و بهایی حکومت ایران نزدیک است، این خبرگزاری روز جمعه، ۹ شهریور (۳۱ اوت)، به نقل از "سه مقام ایرانی، دو منبع اطلاعاتی عراقی و دو منبع اطلاعاتی غربی" مدعی شده است که طی چند ماه گذشته، ایران تعدادی موشک بالستیک کوتاه-برد به عراق منتقل کرده و در اختیار گروه‌های شبه نظامی متحد خود در آن کشور قرار داده است.

به نقل از بی‌بی‌سی، یک "مقام عالیرتبه ایرانی" به رویترز گفته است که"منطق این اقدام این است که اگر ایران هدف حمله قرار بگیرد، طرح پشتوانه‌ای هم داشته باشد" و افزوده که تعداد موشک‌های ارسال شده به عراق زیاد نیست و از چند ده فروند تجاوز نمی‌کند اما در صورت لزوم، امکان انتقال تعداد بیشتری هم وجود دارد. جالب انکه هم بی‌بی‌سی فارسی و هم رویترز هیچ اشاره‌ای به منابع خبری خود نمی­کنند.

در ادامه این خط خبری این رسانه سلطنتی انگلیسی به نقل از این رسانه امریکایی مدعی می­شود که موشک‌های منتقل شده به عراق از نوع زلزال، فتح-۱۱۰ و ذوالفقار است که برد آنها بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر است اما اگر این موشک‌ها به مناطق جنوبی و غربی عراق منتقل شود، ریاض، پایتخت عربستان سعودی، و شهر تل اویو در اسرائیل در برد آنها قرار می‌گیرند. نیروی قدس - واحد برون مرزی سپاه پاسداران - دارای پایگاه‌هایی در این مناطق عراق است و به گزارش رویترز، سه منبع مورد استناد گفته‌اند که قاسم سلیمانی، فرمانده این نیرو، نظارت بر انتقال موشک‌ها را برعهده دارد.

یک منبع بی نام و نشان دیگر غربی به رویترز گفته است که به نظر می‌رسد ایران در نظر دارد عراق را به پایگاه موشکی خود تبدیل کند و به گفته منابع ایرانی و عراقی، جمهوری اسلامی حدود هجده ماه پیش تصمیم گرفت با استفاده از ارتباط خود با شبه‌نظامیان شیعه درعراق، به تولید موشک در آن کشور مبادرت ورزد و این برنامه طی ماه‌های اخیر شتاب گرفته و تعدادی سکوی پرتاب نیز به عراق ارسال شده است.

در ادامه خبرسازی‌های رویترز که دارای نگرش‌های ضدایرانی شدیدی است و بارها به جعل خبر بر علیه این کشور دست زده است، بی‌بی‌سی فارسی نیز همسو با ان مدعی شد که یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران به این خبرگزاری گفته است که ایران دارای پایگاه‌های متعددی است و عراق تنها یکی از این پایگاه‌هاست. او هشدار داده است که "اگر آمریکا به ما حمله کند، دوستان ما به منافع آمریکا و متحدان آن در منطقه حمله می‌کنند." تهدید به اقدام تلافی جویانه علیه حمله نظامی آمریکا به ایران پیش از این هم توسط برخی مقامات نظامی جمهوری اسلامی تکرار شده بود.

به گزارش بی‌بی‌سی، منابع اطلاعاتی غربی و عراقی به این خبرگزاری گفته‌اند که تاسیسات تولید موشک در منطقه زعفرانیه، واقع در شرق بغداد، و جرف الصخر در شمال کربلا و همچنین در بخشی از کردستان عراق ایجاد شده است. این مناطق تحت تسلط شبه‌نظامیان شیعه از جمله کتائب (گردان‌های) حزب‌الله قرار دارند. در زمان صدام حسین، تاسیساتی برای تولید قطعات موشک در زعفرانیه ایجاد شده بود و به نوشته رویترز، از حدود دو سال پیش، گروه‌های شیعه با کمک ایران این مراکز را بازسازی و فعال کرده‌اند.

چندی پیش نیز بی‌بی‌سی فارسی همداستان با سنارذیوی ضدایرانی مدعی شد که یک ناو آمریکایی یک کشتی حمله اسلحه برای حوثی ها را ضبط کرده است. پیش از این نیز رسانه های آمریکایی و انگلیسی ضمن همراهی با ادعاهای اسرائیل بارها مدعی انتقال موشک ها و تجهیزات نظامی ایرانی به خاک سوریه شده بودنند.

این خبرسازی های ضدایرانی برای تحت فشار قرار دادن تهران پس از خارج شدن آمریکا از برجام برای وادار کردن ایران به انجام توافق تازه با آمریکا بر سر سیاست های منطقه­ای در حالی در حال اجراست که رسانه های امریکایی و انگلیسی بارها در مورد خریدهای گسترده تسلیحاتی عربستان سعودی که بالغ بر 85 میلیارد دلار در سال است سکوت کرده‌اند.

همچنین  رویترز و بی‌بی‌سی در حالی دست به دروغ پردازی در راستای سناریوی جنگ رسانه‌ای غرب بر علیه ایران می زنند که این رسانه‌های ضدایرانی هیچ‌گاه در مورد نقش سلاح‌های امریکایی و انگلیسی در کشتار بی‌گناهان در یمن و چگونگی انتقال آنها به گروه‌های تروریستی متحد غرب در سوریه، عراق و یمن سکوت اختیار کرده‌اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل