1942

دفاع پرگار از غرب‌گرایی و حمله به بومی‌گرایی

4 سال قبل

هم رسانی

   برنامه پرگار بی‌بی‌سی فارسی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در برنامه پرگار به تبلیغ غرب‌گرایی در ایران پرداخته است.

برنامه پرزگار بی‌بی‌سی فارسی این هفته با دعوت از مهرزاد بروجردی از منتقدان بومی­گرایی و حسین کمالی به واکاوی مفهوم بومی گرایی پرداخت. مجری برنامه در ابتدای بحث مدعی شد که با مرگ داریوش شایگان بومی گرایی یکی از نظریه پردازان خود را از دست داد. او در اقدامی کاملاً هدف­دار احمد کسروی، جلال آل احمد، فردید، احسان نراقی، شادمان و حسین نصر را به عنوان حامیان گفتمان بومی گرایی معرفی کرد! این ادعا در حالی است که مثلا احمد کسروی یکی از افرادی بود که به شدت با سنت و دین به عنوان بخش مهمی از بومی گرایی در جامعه ایرانی مخالف بوده است.  

در ابتدا مهرزاد بروجردی که دارای گرایش‌های سکولار و غربی است مدعی شد که که عبارت "هنر نزد ایرانیان است و بس" شکلی افراطی از مفهوم بومی‌گرایی است. او بومی گرایی را گفتمانی التقاطی معرفی کرد و مدعی شد که بومی­گرایی امری است که مبتنی بر سنت و احیاگری است. او به منظور تخریب نگاه بومی گرایی در ایران این نگرش را به ناسیونالیسم افراطی گره زده و مدعی شد که ترامپ نیز طرفدار نوعی از بومی گرایی سیاسی، فرهنگی و اقتصادی است. بروجردی همچنین گفت که این گفتمان با هجوم تمدن غرب و مطرح شدن مسئله هویت و نگرانی روشنفکران و تلاش آنها برای ارئه راه حل در برابر غرب زدگی مطرح شد.

در ادامه حسین کمالی ضمن انتقاد از سخنان مهرزاد بروجردی گفت که عبارت هنر نزد ایرانیان است و بس در شاهنامه تنها یک رجز است و بعدها این رجزخوانی تبدیل به نوعی طنز شده است. کمالی همچنین این ادعا که افرادی چون احمد کسروی، علی شریعتی، داریوش شایگان، احسان نراقی و... را با عنوان بومی گرا خطاب کنیم را رد کرد. به باور او علی­رغم برخی اشتراک های نظری شاهد تفاوت های جدی در پایگاه فکری و نگرش های افرادی چون علی شریعتی و داریوش شایگان هستیم. سپس داریوش کریمی مجری برنامه پرگار ضمن اشاره به تجربه داریوش شایگان در کتاب "هویت چهل تیکه" او مدعی عدول شایگان از نگرش های بومی­گرایانه شد. این ادعا که با تأیید و همراهی مهرزاد بروجردی مواجه شد، توسط حسین کمالی رد شد.  

سپس در ادامه برنامه پرگار مهرزاد بروجردی مدعی شد که ایرانیان از ترس غرب افتادیم در دام بومی­گرایی! بروجردی ضمن انتقاد از جمهوری اسلامی مدعی شد که سیستم نظام تلاش کرده است بومی گرایی را با سیاست گره بزند. او در ادامه ضمن شکست خورده دانستن این تجریبه مدعی عقب­نشینی آن شد. بروجردی در نهایت بومی­گرایی را بیماری ناسیونالیسم فرهنگی در ایران و جهان سوم معرفی کرد.  

به طور کلی می­توان اهداف اتاق فکر برنامه پرگار در انتخاب موضوع بومی­گرایی را در این موارد دانست:

 1) نقد بومی گرایی؛

2) معرفی جمهوری اسلامی و انقلاب ایران به عنوان تجربه شکست خورده­ای از بومی­گرایی؛

 3) دفاع از غرب­گرایی به اسم جهان­وطن­گرایی؛

 4) تأکید بر پشت کردن برخی افراد مدعی بومی گرایی چون داریوش شایگان به نگرش­های اولیه خود در این باب پس از پیروزی انقلاب اسلامی.  

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل