1946

ادبیات دوگانه بی‌بی‌سی فارسی در قبال تروریست‌ها

4 سال قبل

هم رسانی

   نمایی از ویرانی‌های سوریه به دست تروریست‌ها

بی‌بی‌سی همچنان به تناقض‌گویی در خصوص تحولات سوریه ادامه می‌دهد.

چند روزی است که دوباره تب جنگ گسترده در سوریه بالا گرفته است. برخی کشورهای غربی به رهبری آمریکا به بهانه احتمال حمله شیمیایی در ادلب نیروهای نظامی و ناوهای خود را به اطراف مرزهای آبی و خاکی سوریه گسیل داده‌اند.

در همین زمینه سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه با "تروریست" خواندن گروه‌های مسلح مستقر در استان ادلب آنها را به تدارک دیدن یک حمله شیمیایی به قصد اتهام زدن به دولت سوریه متهم کرده و گفته "آنها باید از میان برداشته شوند."
اما در این میان آن چیزی که باز هم تعجب برانگیز بود نوع تنظیم خبر از سوی رسانه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس یعنی بی‌بی‌سی فارسی در این خصوص بوده است.

بی‌بی‌سی در بخشی از خبری که منتشر کرده است اینگونه آورده است: "ادلب در شمال غرب سوریه، تنها استانی است که در دست شورشیان باقی مانده است و نبرد در این منطقه در هفته‌های اخیر شدیدتر شده است.
60 درصد از مناطق ادلب در دست نیروهای گروه هیات تحریر شام، متحد گروه جبهه نصرت (شاخه القاعده در سوریه) است و بقیه آن در دست سایر مخالفان مسلح بشار اسد است."

تنظیم متن این خبر به گونه ای است که کاملا نشان می‌دهد که بی‌بی‌سی فارسی به هیچ عنوان اعتقادی به این ندارد که گروه‌های تروریستی در سوریه در حال جنگیدن با دولت قانونی و مستقر سوریه هستند. بی‌بی‌سی حتی گروهی مثل جبهه النصره که شاخه القاعده در سوریه است را یک گروه تروریستی نمی داند و صرفا آن را یک گروه مسلح مخالف دولت سوریه می‌خواند.

این در حالی است که اگر یکی از اعضای همین گروه‌های مستقر در سوریه در بازگشت به کشورش در اروپا اقدام به انجام یک عملیات خرابکارانه بکند بی‌بی‌سی فورا سخن از اعمال تروریستی می‌کند و بلافاصله نگران بازگشت این تروریست‌ها می‌شود.

این نوع از دوگانگی را در رفتار یک رسانه شناخته شده همچون بی‌بی‌سی چیزی جز بی‌شرفی نمی‌توان نامید.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل