1955

تنش بی‌بی‌سی و کارشناس میهمان!

4 سال قبل

هم رسانی

   تنش بی‌بی‌سی و میهمان برنامه با موضوع ارز در ایران

استاد اقتصاد دانشگاه سنت ادواردز تکزاس از رویکرد رسانه‌ای بی‌بی‌سی فارسی در قبال افزایش نرخ دلار در برنامه زنده انتقاد کرد.

افزایش نرخ ارز در بازار سوداگری و سودجویی نقدینگی سرگردان در ایران، این روزها با فعالیت‌های رسانه‌ای اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی مواجه شده است. این رسانه انگلیسی وابسته به مخالفان غرب‌گرای حکومت ایران این روزها با سیاه‌نمایی تمام و کمال به دنبال بحرانی نشان دادن شرایط اقتصادی این کشور و ایجاد ناامنی روانی به بهانه افزایش نرخ دلار بازار برای افکار عمومی ایرانیان است.

نکته جالب آنکه شدت عملیات رسانه‌ای بی‌بی‌سی فارسی برای ایجاد التهاب افرینی و وادار کردن جمهوری اسلامی به تسلیم در برابر آمریکا، این روزها باعث خارج شدن بی‌بی‌سی از تحلیل‌های کارشناسی شده است. این رفتار کاملاً خلاف اصول حرفه‌ای رسانه‌ای، به شدت با انتقادهای گسترده مخاطبان مواجه شده است. در تازه‌ترین مورد از این دست، "علی دادپی" استاد اقتصاد دانشگاه "سنت ادواردز تگزاس" در برنامه شصت دقیقه بی‌بی‌سی فارسی ضمن انتقاد از گزارش یک طرفه و غیرعلمی پخش شده قبل از سخنان خود در این برنامه، با صراحت اعلان کرد که از این گزارش ناامید شده است.

او در برنامه زنده بی‌بی‌سی گفت که این گزارش تنها برروی قیمت تأکید کرد اما به هیچ عنوان بر روی حجم معاملات توجهی نکرد. دادپی گفت بازاری که بی‌بی‌سی فارسی مدام بر روی آن تبلیغ می‌کند بازار پسنداز ارزش و سهام است. در سایر بازارها مانند سامانه نیما و کالاهای اساسی شاهد افزایش بها نیستیم. این استاد برجسته اقتصاد بازار سکه، طلا و ارز را دارای حباب توصیف کرد. در ادامه برنامه مجری تلاش کرد تا دادفر را همفکر رئیس جمهور ایران معرفی کند که میهمان برنامه در پاسخ اعلان کرد که من با آقای روحانی هیچ ارتباطی ندارم. نوع نگاه من بر اساس معادلات علمی است. من بر اساس شاخص‌های اقتصاد کلان دارم صحبت می‌کنم.

او ادامه با صراحت گفت که دلار تنها یکی از شاخص‌های اقتصاد کلان است و ما نمی‌توانیم تنها به دلار نگاه کنیم. دلار نه شاخص تورم و نه شاخص ارزیابی ثروت در ایران است. در افغانستان هم ثروت افراد با دلار سنجیده نمی‌شود. در واقع دلار تنها یکی از ابزارهای ارزی جهان است. زادفر ضمن دفاع از سخنان رئیس بانک مرکزی ایرانی از سخنان مجری برنامه بار دیگر انتقاد کرد.

 او همچنین گفت که بخش مهمی از صادرات نفت ایران به کشورها بازگشتاش به صورت مبادله با کالا است و ما نمی‌توانیم این بازار سومی که الان در خکم سهام دارد را به عنوان منبع تحلیل خودمان از شرایط اقتصادی قرار دهیم. ما نمی‌توانیم تمام شاخص‌های کلان کشور را به این بازار مرتبط کنیم.

در پایان این گفتگو این استاد اقتصاد گفت که ما در اقتصاد هیچ مسئله مطلقاً خوب و یا مطلقاً بد نداریم. با عرض تأسف چرا کسی در مورد اثر مثبت این کاهش ارزش پول ملی بر صادرات و رشد گردشگری صحبت نمی‌کند؟ بسیاری از کشورا چون ترکیه و ایتالیا توانسته‌اند از افت ارزش پول ملی خود به نفع رشد صادرات و افزایش ورود گردشگر استفاده کنند و به رونق برسند. در اقتصاد هر چالشی فرصت است و هر فرصتی نوعی چالش می‌تواند باشد. او در پاسخ به پرسش آخر مجری بی‌بی‌سی فارسی در خصوص تحت کنترل بودن اوضاع ارزی در ایران نیز گفت که در برخی بازارها با اختلال مواجه هستیم و برخی مشکلات هم مورد بزرگنمایی قرار می‌گیرد اما در کلیت امر اوضاع تحت کنترل است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل