1956

شکست وعده‌های فرمانده سابق نیروهای غربی در افغانستان

4 سال قبل

هم رسانی

   ژنرال جان نیکلسون، فرمانده اسبق نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان

بی‌بی‌سی در گزارشی به شکست نیروهای نظامی غربی در افغانستان اعتراف کرده است.

ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو که وظیفه‌اش را به همتای دیگر آمریکایی‌اش ژنرال اسکات میلر، واگذار کرد در زمان آغاز ماموریتش وعده‌های زیادی به مردم افغانستان داده بود. این فرمانده چهار ستاره آمریکایی در آغاز ماموریتش دو وعده بزرگ به مردم افغانستان داده بود. وعده‌های که با پایان مأموریت دوساله‌اش نیز عملی نشد.

او سال ۲۰۱۷ را پایان فعالیت گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) درافغانستان عنوان کرده بود و وعده دیگرش نیز این بود که گروه طالبان را به پای میز صلح خواهد کشاند. این فرمانده ۶۰ ساله آمریکایی حدود ده سال در جنگ افغانستان حضور داشت و در سمت‌های مختلف نیروهای آمریکا در افغانستان کار کرده‌است. او گفته بود که علاوه بر محو داعش از افغانستان تلاش می‌کند که حکومت افغانستان را بر ۸۰ درصد خاک این کشور حاکم سازد و طالبان را مجبور به مذاکره کند و یا آنرا از بین ببرد.

اگرچه بی‌بی‌سی فارسی تلاش می‌کند که از این ژنرال آمریکایی قهرمانی موفق بسازد اما به اعتراف همین رسانه غربی، تحت فرماندهی او در سال ۲۰۱۷، نیروهای آمریکایی حدود چهار هزار بمب در سراسر افغانستان پرتاب کردند، براساس آمار در مقایسه به سال گذشته، این رقم در سه ماه اول سال ۲۰۱۸، سه برابر بوده است. فضل الرحمن مظهری، یکی از اعضای شبکه تحلیلگران افغانستان می‌گوید توجه این ژنرال آمریکایی بیشتر به جنگ بود. جنگ در افغانستان شدت یافت. نیکلسون گفته بود که بر طالبان فشار نظامی، اجتماعی و مذهبی وارد می‌کند تا آنها را تضعیف و وادار به صلح کند که همه این تلاشها نتیجه منفی داشت. مظهری انتقاد می‌کند که فشارهای نیکلسون بر طالبان سبب شد که این گروه به هر درخواست صلح افغانها جواب منفی دهند.

لازم به ذکر است که در دوره مأموریت ژنرال جان نیکلسون در افغانستان هزاران زن، کودک و جوان افغانستانی به علت بمباران‌های کور نظامیان آمریکایی کشته شدند. در همین مدت شاهد افزایش ناامنی، رشد گروه‌های تبهکار و افزایش تولید مواد مخدر در این کشور نیز بودیم.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل