1957

رویکرد کثیف بی‌بی‌سی فارسی برای تفرقه‌افکنی میان مردم ایران و عراق

4 سال قبل

هم رسانی

   تلاش بی‌بی‌سی برای تفرقه‌افکنی میان مردم ایران و عراق

بی‌بی‌سی با حرکت بر بال شایعات در مسیر ایجاد تفرقه میان مردم ایران و عراق گام برمی‌دارد.

تلاش برای تفرقه­‌افکنی میان ایرانی‌ها و عراقی در چند سال اخیر مورد توجه رسانه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان غربی مخالف حکومت ایران و از جمله بی‌بی‌سی فارسی قرار داشته است. این شانتاژهای فتنه‌گرایانه نخستین بار با گزارش جنجالی روزنامه انگلیسی گاردین در خصوص مشهد در سال 2015 در کانون توجه اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی قرار گرفت.

حضور جریان حزب‌اللهی و ارزشی مخالف بهاییان و غرب در مشهد از یک طرف و از طرف دیگر ظهور داعش و حضور نظامیان ایرانی در عراق برای مقابله با تروریسم و مطرح شدن جدی بحث پیاده‌روی اربعین که می‌توانست باعث کمرنگ شدن بسیاری از کلیشه‌ها و کینه‌های دگرساخته میان دو ملت شود، عملاً علت اصلی نگرانی و تبلیغات منفی رسانه‌های انگلیسی مانند گاردین و بی‌بی‌سی فارسی بود. جالب آنکه همزمان با این اقدام‌ها در عراق نیز با کمک رسانه‌های انگلیسی و سعودی تبلیغات منفی بر علیه دولت ایران و رفتارهای ادعایی جنسی زوار ایرانی درراستای  سساست استعماری "تفرقه بینداز و حکومت کن" مورد توجه قرار گرفت.

با گذشت بیش از سه سال از آن عملیات رسانه‌ای تغرقه افکنانه، بار دیگر این روزها شاهد عملیات رسانه‌ای بی‌بی‌سی فارسی با عناوینی همچون "توریسم جنسی"، "تایلند عراقی‌ها" و "مشهد، پاتای تشیع" بودیم. طراحان این عملیات کثیف با درک مذهبی بودن و پررنگ بودن عنصر غیرت در میان ایرانیان تلاش کردند که مطالبات ناسیونالیستی را هم بر آن بار کنند. این تلاش‌ها در حالی بود که در گذشته غیرت و روحیات دینی بارها به علت ماهیت ضدغربی مورد هتاکی و تخریب بی‌بی‌سی فارسی قرار می‌گرفت.

برخی تحلیل‌گران بر این باورند که تلاش‌های تفرقه افکنانه این روزهای اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی با پخش 5 گزارش کاملاً هدف دار "نفیسه کوهنورد" به مناسبت پایان 30 سالگی جنگ عراق علیه ایران بی ارتباط نیست. این کارشناسان بر این باورند که حضور زوار عراقی و وارد شدن بیش از 2 میلیارد دلار ارز به ایران و نقش عراقی‌ها در دور زدن تحریم‌های آمریکا بر علیه برادران و خواهران شیعه شان در ایران، یکی از دلایل تلاش‌های این رسانه انگلیسی برای پررنگ کردن اینگونه مباحث در این مقطع تاریخی است.  

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل