1971

بی‌شرمی از نوع آمریکایی

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از قتل مردم افغان توسط سربازان آمریکا

بی‌بی‌سی در گزارشی از درخواست دولت آمریکا مبنی بر عدم تحقیق دیوان بین‌المللی کیفری درباره اتهام جنایت جنگی آمریکا در افغانستان خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از گزارش‌های اخیر خود، به بُعدی جدید از بی‌شرمی آمریکایی پرداخته است؛ جایی که مقامات آمریکایی از دیوان بین‌المللی کیفری درخواست کرده‌اند هرگز در خصوص اتهام وارده به آن‌ها مبنی بر جنایت جنگی در این زمان اشغال افغانستان دست به تحقیق نزند.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی که با این موضوع منتشر کرده، نوشته است: «آمریکا اعلام کرد که اگر دیوان کیفری‌ بین‌المللی به تحقیق درباره اتهام جنایت جنگی علیه نیروهای این کشور در افغانستان ادامه دهد، موضع تهاجمی علیه این دیوان می‌گیرد و آن را تحریم می‌کند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا این موضوع را در سخنرانی برای گروه محافظه‌کار "جامعه فدرالیست" در واشنگتن بیان کرد.

آقای بولتون دیوان کیفری‌ بین‌المللی را ناکارآمد، نامشروع و خطرناک خواند که بنیانگذارانش قصد داشتند قدرت آمریکا را محدود کنند. به گفته آقای بولتون دیوان کیفری بین‌المللی، رهبری سیاسی آمریکا را نشانه گرفته، اصل تفکیک قوا را نقض می‌کند، پاسخگو نیست، ماهیتش سیاسی است و "بوروکرات های لاهه" می خواهند هر کسی را هر جا که خواستند تحت پیگرد قرار بدهند.

آقای بولتون گفت: "آمریکا از هر وسیله ممکن برای حفاظت از شهروندان و متحدانش از پی‌گرد قانونی غیر منصفانه و غیر مشروع در دیوان کیفری بین‌المللی استفاده خواهد کرد."

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت این کشور "با این دیوان همکاری نخواهد کرد، هیج کمکی به این دیوان نخواهد کرد، به این دیوان ملحق نخواهد شد و اجازه می‌دهد که این دیوان خودش بمیرد، هرچند که این دیوان برای آمریکا مرده است."»

مقامات آمریکایی با چنین ادعاهایی به نوعی جایگاه دیوان کیفری بین‌المللی را تخریب کرده و خود را فراتر از این گونه سازمان‌های بین‌المللی معرفی می‌کنند.

بعلاوه، واکنش آن‌ها به احتمال بررسی جنایات جنگی آمریکا در افغانستان و این‌گونه جبهه‌گیری‌های شدید، بیش از پیش ثابت می‌کند که این موضوع واقعیت دارد؛ همانطور که پیش‌تر نیز اسناد بسیاری از آن منتشر شده است.

قتل‌عام وحشیانه و همراه با شکنجه و تجاوز غیرنظامیان به ویژه زنان و کودکان افغان توسط گروهی از سربازان آمریکایی معروف به "گروه کشتار" که به کشتار در بخش "میوند" افغانستان مشهور است یا کشتار معروف به قتل‌عام "قندهار" که طی آن  یک سرباز آمریکایی به نام "رابرت بیلز" به همراهی دسته همراه خود و البته با توجه به اسناد موجود با اطلاع فرماندهانش بیش از هفده نفر غیر نظامی افغانی(چهار مرد، چهار زن، دو پسر و هفت دختر) را کشته و جسد های آنان را در یک خانه به آتش کشید و ... تنها نمونه‌هایی از جنایات جنگی سربازان آمریکایی در افغانستان است.

بمباران مناطق مسکونی و حتی بیمارستانی و حفاظت شده به بهانه مبارزه با طالبان بارها و بارها تکرار شده و هر بار مقامات آمریکایی به راحتی و با گفتن این که اشتباه انسانی صورت گرفته است، از کنار این جنایت عبور کرده‌اند.

تنها در بمباران و حمله هوایی آمریکا به بیمارستان قندوز که تحت مدیریت سازمان ملل متحد قرار دارد، بیش از 60 نفر از بیماران و کادر درمانی کشته و مجروح شدند.

با این وجود، بررسی وضعیت جنایات آمریکا در افغانستان چه نتایجی به همراه دارد؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل