1973

شمارش گرسنگان عالم، بدون توجه به عامل آن

4 سال قبل

هم رسانی

   قحطی گسترده در یمن

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به افزایش میزان گرسنگان در جهان واکنش نشان داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به بررسی آماری پرداخته است که سازمان ملل متحد از شمار گرسنگان در جهان منتشر کرده است.

این شبکه سلطنتی انگلیسی در گزارشی خود نوشته است: «سازمان ملل گزارش داده است که تعداد گرسنگان جهان برای سومین سال متوالی افزایش یافته است.

بنا بر این گزارش ۸۲۱ میلیون نفر - یعنی از هر ۹ نفر یک نفر - در سال گذشته میلادی در جهان دچار سوء تغذیه بوده‌اند.

گزارش تازه می‌گوید بیش از ۱۵۰ میلیون کودک یعنی بیش از بیست درصد کل کودکان زیر پنج سال در جهان، با فقر تغذیه بزرگ شده‌اند.

گرسنگی و سوءتغذیه در حالی برای سومین سال متوالی بیشتر شده که در سال‌های قبل از آن روندی نزولی داشت.

تهیه‌کنندگان گزارش سازمان ملل می‌گویند شرایط وخیم آب و هوایی یکی از دلایل رشد تعداد گرسنگان بوده و خواهان اقدام جهانی برای مقابله با آن شده‌اند.»

اما نکته مهمتر که بی‌بی‌سی و حتی ازمان ملل متحد از آن غافل است، عامل یا عاملین اصلی این گرسنگی گسترده در جهان است.

سوال اصلی اینجاست که آیا تغییرات آب و هوایی به تنهایی عامل این وضعیت و قحظی گسترده است یا عامل اصلی آن انسانی بوده و اکنون نباید حرفی از این عوامل به میان آورد؟!

تنها با بررسی یک مورد می‌توان پاسخ این سوال را دریافت و آن وضعیت گرسنگی و عامل آن در میان مردم یمن است.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد «فائو»، حدود دو سال پیش از بروز قحطی گسترده در یمن و پایان ذخایر غذایی این کشور هشدار داد.

اسناد و گزارش‌های مختلف نشان می‌دهد که امروزه حداقل بیش از 17 میلیون یمنی در قحطی شدید به سر می‌برند و روز به روز بحران برای آن‌ها شدیدتر می‌شود.

اما این قحطی ناشی از چیست؟!

از ماه مارس سال 2015 میلادی که عربستان سعودی بر طبل جنگ و تجاوز به یمن کوبید، تا کنون، از طرفی مردم این کشور به طور شبانه‌روزی با تجاوز وحشیانه آل سعود و متحدان عربی‌اش مواجه بوده‌اند و از طرفی هم هیچ‌گونه حمایتی از سوی نهادهای بین‌المللی و دولت‌های همیشه مدعی حقوق بشر غربی دریافت نکرده‌اند.

از طرفی عربستان و متحدانش با حملات نظامی خود تمامی امکانات، زیرساخت‌ها و داشته‌های مردم یمن را به خاک تبدیل کرده و می‌کند و از طرفی دولت‌های غربی که همیشه ادای دفاع از حقوق بشر را درآورده‌اند، ضمن حمایت از عربستان و تجهیز متجاوزان به تسلیحات پیشرفته، مردم یمن را تحریم گسترده کرده و سازمان ملل متحد هم در برابر این جنایات مشترک عربی – غربی سکوت می‌کند.

آن‌هاحتی وقتی کشور دیگری مانند ایران می‌خواهد به مردم مظلوم و قحطی‌زده یمن مواد غذایی و دارو برسانند هم به شکل‌های مختلفی مانع‌تراشی کرده و با آن مقابله می‌کنند و نتیجه‌اش به اذعان بسیاری از مقامات سازمان‌های بین‌المللی و رسانه‌های مختلف جهان، بروز بزرگترین و گسترده‌ترین قحطی تاریخ جهان در یمن است.

با این وجود، آیا پرداختن به میزان و شمار گرسنگان جهان، بدون حتی اندک اشاره‌ای به عاملین انسانی و حقیقی این گرسنگی در نقاط مختلف دنیا، کارساز و حرفه‌ایست؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل