1976

سیاه‌نمایی‌های جواد کوروشی از اوضاع اقتصادی ایران

4 سال قبل

هم رسانی

   سیاه‌نمایی علیه وضعیت اقتصادی ایران

بی‌بی‌سی همچنان به دنبال بهره برداری سیاسی از وضعیت اقتصادی در ایران است.

در ادامه عملیات رسانه‌ای بی‌بی‌سی فارسی بر علیه جمهوری اسلامی ایران و معرفی نوشیدن جام زهر توافق با آمریکا و تسلیم به عنوان تنها راه بهبود اوضاع کشور برای ایرانیان، بی‌بی‌سی فارسی با انتشار مطلبی به قلم جواد کوروشی (از مخالفان تندرو و سکولار جمهوری اسلامی) در صفحه "ناظران می گویند" مدعی شد که به رغم اعلام تمایل دونالد ترامپ برای مذاکره با ایران و شایعات رسانه‌ای درباره میانجیگری کشورهایی نظیر عمان، سوئیس و روسیه میان تهران و واشینگتن، رهبری جمهوری اسلامی طی هفته‌های اخیر حداقل دو بار صراحتاً با چنین مذاکراتی مخالفت کرده است.

با جواب رد آیت الله خامنه‌ای به ترامپ که چهارشنبه گذشته در دیدار هیات دولت به صریح‌ترین شکل ممکن ابراز شد و نزدیک شدن به ضرب الاجل دور دوم تحریم‌های آمریکا در آبان، اقتصاد ایران باید خود را برای روزهایی مبهم‌تر و دشوارتر از شرایط فعلی آماده کند.

کوروشی که دارای ارتباط‌هایی با سرویس جاسوسی برون مرزی آمریکا و اسرائیل است در ابتدای یادداشت خود می‌نویسد: "دولت ترامپ مصمم است با افزایش فشارها، جمهوری اسلامی را مجبور کند از بلند پروازی در منطقه و تهدید اسرائیل دست بردارد. اولین گام مهم در این راه خروج از برجام بود. بسیج کشورهای حاشیه خلیج فارس وعملا متحد کردن اعراب و اسرائیل علیه تهران، ایجاد نهادی در وزارت خارجه برای متمرکز کردن عملیات بین المللی علیه جمهوری اسلامی و تقویت اپوزیسیون سرنگونی طلب از گام‌های دیگر کاخ سفید است. با این حال حداقل تا این لحظه، تمرکز اصلی آمریکا در مواجهه با ایران استفاده از «ابزار تحریم‌های اقتصادی» و برنامه ریزی برای آن بوده است".

او با بزرگنمایی تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و بدون اشاره به اقدام‌های تحریمی مشابه سایر رئسای جمهور آمریکا و به‌ویزه باراک اوباما مدعی می‌شود: " آن چه که این بار درسیاست اعمال تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی برجسته شده است، تدارک زمینه‌های لازم برای تأمین هرچه بیشتر تاثیرهای این تحریم‌ها براقتصاد ایران است. دولت ترامپ ماه‌هاست با فشار بر خریداران اصلی نفت ایران تلاش می‌کند، این کشورها را به نخریدن نفت ایران متقاعد کند. ظاهراً کشورهایی مانند ژاپن و کره جنوبی به این خواست آمریکا پاسخ مثبت داده‌اند. در کنار تلاش برای کاهش درآمدهای نفتی ایران، آمریکا ظاهراً با تجربه‌ای که از تحریم‌های پیشین به دست آورده درصدد است، راه‌های موسوم به «دور زدن تحریم‌ها» را تا حد ممکن مسدود کند".

نویسنده مطلب بدون اشاره به تنش‌های کم سابقه و حتی تحریم ترکیه از سوی آمریکا و عدم همراهی عراق، پاکستان، روسیه، چین و بخشی از اتحادیه اروپا با تحریم‌های غیرقانونی آمریکا در دوره دونالد ترامپ که کم سابقه ارزیابی شده است، مدعی می‌شود که: "در دوره‌های پیشین تحریم، کشورهای حاشیه خلیج فارس و همسایگان ایران مانند عراق، امارات، قطر، عمان و ترکیه خواسته یا ناخواسته به زمین بازرگانی خارجی جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌ها تبدیل می‌شدند که به ایران فرصت می‌داد در برابر فشارهای تحریمی مقاومت کند"!

او در ادمه سیاه نمایی ها و تحریف واقعیت ادعا می‌کند که ایران البته تلاش دارد با تخفیف‌های ویژه، مانند حمل و نقل رایگان نفت و دادن مهلت ۶۰ روزه برای پرداخت بهای نفت، مشتریان خود را حفظ کند. اما نباید توهم داشت که حفظ این مشتریان در رقابت با آمریکا آسان است. روسیه از یک طرف حامی ایران است و از طرف دیگر از تحریم نفتی ایران منتفع می‌شود. این احتمال وجود دارد که آمریکا در قبال اعطای امتیازهایی به چین و اتحادیه اروپا آنان را در برخی زمینه‌های تحریمی همراه کند. چین منطقاً تمایل دارد از موضوع نفت ایران به عنوان یک ابزار در در جنگ تجاری خود با آمریکا استفاده کند. تصمیم نهایی اتحادیه اروپا برای حمایت از برجام نیز هنوز معلوم نیست. با این حال آنچه مسلم است این است که تحریم‌های دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی، این بار، هم گستره‌ای بی سابقه دارند و هم به دلیل شرایط داخلی ایران و تیرگی بی سابقه روابط جمهوری اسلامی با اعراب، تاثیری به مراتب شدیدتر از تحریم‌های قبلی بر اقتصاد ایران خواهند گذاشت.

کوروشی در ادامه سیاه نمایی‌هایی و بزرگنمایی قدرت آمریکاف اوج کینه ورزی خود را نسبت به جمهوری اسلامی خامنه‌ای نشان می‌دهد و بدون ارائه هیچ سند و مدرکی به بیان آرزوها و توهمات خود می‌پردازد. "هر چقدر هم که رهبر جمهوری اسلامی بگوید آنان هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند، واقعیت این است که اقتصاد ایران درهیچ مقطعی طی چهل سال گذشته این حد شکننده، آشفته و آلوده به فساد نبوده است. هر چقدر هم که رئیس جمهوری ایران بگوید ما بحران نداریم، گسست میان ملت و حکومت هیچ زمان تا این اندازه ژرف، همه جانبه و بحرانی نبوده است. جامعه ایران در حال حاضر تقریباً در تمام ابعاد هویتی، سیاسی، اجتماعی، اقتصاد و فرهنگی به گسست ملت - نظام مبتلا شده است. این گسست همه جانبه و گفتمانی در کنار فساد فراگیر و فاصله طبقاتی حیرت انگیز باعث شده است اعتماد شهروندان به نظام و کارآمدی آن، حتی برابر نظرسنجی‌های نهادهای درون کشور به پایین‌ترین درجه خود برسد. همین بی اعتمادی درجه ریسک و شکنند گی در اقتصاد را بالا برده است و شرایط پیچیده‌ای را به وجود آورده که باعث می‌شود تأثیر گذاری تحریم‌ها دوچندان شود."

او در ادامه سناریوی یادداشت خود که محصول اوج وادادگی‌اش در برابر آمریکا و مخالف اش با حکومت ایران است از قول یک رسانه امریکایی می‌نویسد: " در ماه اوت فروش نفت ایران حدود یک میلیون بشکه کمتر از ماه پیش شده است. این نشان می‌دهد که سرعت موفقیت آمریکا در بلوکه کردن بازار نفت ایران بیشتر از پیش بینی‌هاست". نویسنده بدون اشاره به هدف بودن مردم ایران در این تحریم‌ها از سوی آمریکا در تکمیل سناریوی سیاه نمایی های خود از آینده، در جهت تضعیف امنیت روانی مردم و ناامیدسازی آن‌ها مدعی می‌شود که این آینده احتمالی هولناک حتی می‌تواند از چیزی که بالا به تصویر کشیده شد هم سیاه‌تر باشد. قطع ارتباط بانک مرکزی ایران با نظام بانکی جهانی و اخراج ایران از نظام مالی سوئیفت، آن گونه که ۱۶ سناتور جمهوری خواه آمریکایی از وزارت خزانه‌داری این کشور درخواست کردند، تبادلات مالی و پولی ایران را تقریباً به صورت کامل فلج می‌کند.

در نهایت او در انتهای مطلب خود در وب سایت بی بی سی فارسی به صورت غیرمستقیم به همدستی اتحادیه اروپا با آمریکا و تقسیم وضایف میان این دو برایب وادار کردن ایرانی‌ها به تسلیم اعتراف می‌کند و می‌نویسد: "آن چنان که از اظهارنظرهای مقامات اروپایی مخصوصاً مقامات دولتی آلمان بر می‌آید، اتحادیه اروپا احتمالاً برای کاهش تبعات فلج کننده این اقدام و تحریم‌های بانکی، خط مالی مستقلی را برای ایران افتتاح خواهد کرد. البته در مقابل خواست‌هایی هم از ایران دارد، از جمله متوقف کردن تهدید اسرائیل از سوی جمهوری اسلامی که در بحث بر سر برنامه موشکی ایران، متبلور می‌شود".

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل