1979

نگاهی به خط خبری بی‌بی‌سی فارسی در حمایت از گروه‌های تجزیه‌طلب در کردستان

4 سال قبل

هم رسانی

   اردوگاه نظامی گروه تروریستی کومله

حمایت رسانه‌ای بی‌بی‌سی از گروه‌های تجزیه‌طلب در غرب ایران همچنان ادامه دارد.

یکی از سیاست‌های انگلستان در منطقه غرب آسیا در دوران استعمار، سیاست موسوم به "تفرقه بینداز و حکومت کن" بوده است. این سیاست استعماری روباه پیر با حمایت از گروه‌های قومیت گرا و ایجاد فرقه‌های جدید مانند وهابیت، بهایی‌گری و شیعه انگلیسی دنبال شد. در باب قومیت‌گرایی نیز انگلیسی‌ها در قرون 18، 19 و 20 بارها به تقویت گروه‌های ملی‌گرا در جهت تفرقه‌افکنی و سیاست‌های استعماری خود فعالانه عمل کردنند. با پایان دوران استعمار کهن و شکل گیری رسانه‌های جمعی و بعدها شبکه‌های اجتماعی، رزیم انگلستان بار دیگر از این راهبرد قدیمی را برای تأمین اهداف شوم خود در این منطقه در دستور کار قرار داد.

در مورد ایران رسانه‌های انگلیسی چون بی‌بی‌سی فارسی با جذب نیروهای بهایی و قومیت‌گرای حامی تجزیه ایران، در این راهبرد در سالهای اخیر به ایفای نقش پرداختند. در تازه‌ترین اقدام‌های تفرقه افکنانه و فرقه‌گرایانه این رسانه نزدیک به مخالفان حکومت ایران، به دنبال اعدام رامین حسین پناهی و دو عضور دیگر گروه‌های تروریستی قومیت گرا، این رسانه عملیات روانی گسترده‌ای را به منظور معرفی این افراد به عنوان فعالان به اصلاح مدنی و ظالمانه بودن احکام اجرا شده در خصوص آنها در کانون توجه عملیات رسانه‌ای خود قرار داد.

به طور مثال این رسانه با دست‌کاری در عکس‌های مسلح رامین حسین پناهی مدعی شد که این عضور گروه تروریستی "کموله" در هنگام دستگیری مسلح نبوده است. بی‌بی‌سی فارسی در این مدت بارها با امجد حسین پناهی که از او به عنوان برادر رامین حسین پناهی یاد می‌شود مصاحبه کرد و اتهام‌های بی پایه و اساسی را بر علیه دستگاه قضایی و امنیتی ایران به صورت کاملاً یک‌طرفه و از پیش طراحی شده وارد کرد. امجد حسین پناهی که خود از فعالان مسلح گروه‌های تروریستی تجزیه طلب کرد به شمار میرد و گفته می‌شود که او عامل جذب برادراش به این گروه‌ها بوده است؛ پس از اعدام بردار خود مدعی شد که رامین با دست شکسته و در خال اعتصاب غذا به دار آویخته شده است!

 او بار دیگر اعتراف‌های برادر خود را زیر شکنجه عنوان کرد. این جابجایی واقعیت در حالی بود که رامین حسین پناهی که قصد انجام عملیات بمب گذاری در راهپیمایی روز قدس سندنج در سال 1396 را داشت در هنگام دستگیری مسلح بوده است. علاوه بر این، فرشته قاضی از چهره‌های بهایی و تندروی مخالف حکومت ایران ساکن در آمریکا که براساس برخی گزارش‌ها رابط سیا با زندانیان و فعالان مسلح برانداز و تجزیه طلب ایران محسوب می‌شود، با انتشار نوار صوتی از مکالمه خود با رامین حسین پناهی مدعی بی‌گناه بودن او شد. در این نوار صوتی که ادعا شده است 15 روز قبل از اعدام حسین پناهی ضبط شده است! از قول او بار دیگر ادعا می‌شود که اعتراف‌ها زیر شکنجه بوده است و برخورد با او برخلاف روند قضایی عادلانه و سیاسی است!

این رفتار فتنه گرایانه و یک طرفه بی‌بی‌سی فارسی و عوامل تروریست و امنیتی همکار این رسانه در حالی بود که در هیچ سیستم و نظام حکومتی مانند انگلستان اقدام‌های تروریستی و تجزیه طلبانه به هیچ عنوان تحمل نمی‌شود و حتی تقریباً بیشتر فعالان این گروه‌ها در صحنه بازداشت توسط پلیس و نیروهای امنیتی کشته می‌شوند و امکان دفاع از خود در دادگاه را هم نمی‌یابند. شیوه برخورد رژیم انگلستان با شاخه نظامی ارتش جمهوری خواه ایرلند و اعضای الغاعده و داعش تنها چند نمونه مختصر از نفاق و ریاکاری بی‌بی‌سی فارسی است.

البته اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی به اینجا نیز اکتفا نکرد و پس از حملات مقتدرانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به مواضع گروه تروریستی حزب دموکرات کردستان در خاک حکومت اقلیم کردستان عراق، ساعت‌ها به سانسور این خبر پرداخت. در ادامه این رسانه مدعی بی‌طرفی و اطلاع رسانی شفاف در عصر 17 شهریور سکوت خود را شکست اما در طراحی تازه خود به مظلوم نمایی از گروه تروریستی دموکرات کردستان پرداخت. در این فضاسازی گزارش سیاوش اردلان و معرفی کردن حکومت جمهوری اسلامی به عنوان عامل اصلی اقدام‌های تروریستی این گروه در همین راستا قابل ارزیابی است. همچنین اتاق فکر عملیات رسانه‌ای بی‌بی‌سی فارسی که به طور مشخص از سرویس امنیتی برون مرزی انگلستان خط می‌گیرد ضمن انعکاس فراخوان گروه‌های تروریستی و قومیت گرای کرد چون پژاک، کموله و حزب دموکرات به برگزاری اعتصاب، مدعی همراهی گسترده مردم با این فراخوان‌ها در شهرهایی چون بانه، مریوان و مهاباد شد.

در همین راستا آرش امام جمعه از فعالان قومیت گرای کرد در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی فارسی به ترویج همین خط خبری پرداخت. جالب آنکه بی‌بی‌سی فارسی برای اثبات ادعای خود در خصوص فراگیر بودن این اعتصاب‌ها چند کلیپ بی نام و نشان و ساختگی را از طریق رابطین قوم گرای خود که گفته می‌شود ژیار گل و نفیسه کوهنورد به آنها سفارش داده بود، بر روی آنتن برد. تلویزیون ماهواره‌ای بی‌بی‌سی فارسی نیز در راستای همین سناریو بارها مدعی گسترده بودن این اعتصاب‌ها در شهرهای کردنشین شد و در مصاحبه‌ای با شاهد علوی از دیگر مخالفان قوم‌گرای حکومت ایران اقدام‌های تروریستی گروه‌هایی مانند حزب دموکرات را دفاع از خود معرفی کرد و از حضور مسلح آنها در مناطق کردنشین ایران به وقاحت تمام دفاع کرد!

 در پایان به حکومت ایران پیشنهاد می‌شود که با استخدام تیم حقوقی مجرب در اروپا ضمن شکایت از رسانه‌های حامی تروریست و تجزیه طلبی مانند بی‌بی‌سی فارسی یک بار برای همیشه جواب محکمی به این فتنه انگیزی ها که تمامیت ارضی و امنیت مردم را هدف گرفته است داده شود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل