1984

تکرار خودخواهی آمریکا

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از بمباران مناطق مسکونی در افغانستان

بی‌بی‌سی در بخشی از تازه‌ترین برناه «چشم‌انداز بامدادی»، بار دیگر از خودخواهی آمریکا در مواجهه به دیوان کیفری بین‌المللی گزارش داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از تازه‌ترین برنامه‌های «چشم‌انداز بامدادی»، باز هم ادعاهای مقامات آمریکایی علیه دیوان کیفری بین‌المللی را بازتاب داده و تلاش کرد است تا این خودخواهی را برحق نشان دهد.

«داریوش رجبیان»، گوینده این بخش از برنامه در این خصوص می‌گوید: «جان بولتون، مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری آمریکا دیوان کیفری بین‌المللی را ناکارآمد، غیر مسئول و مانلا خطرناک عنوان کرده است.

از اظهارات جان بولتون چنین بر می‌آید که اگر دیوان کیفری بین‌المللی به تحقیق در مورد جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان ادامه دهد، علیه این دیوان موضع تهاجمی می‌گیرد و آن را تحریم می‌کند.

مشاور امنیت ملی آمریکا گفته که این کشور با این دیوان همکاری نخواهد کرد، هیچ کمکی به این دیوان نخواهد شد. به این دیوان ملحق نخواهد شد و اجازه می‌دهد که این دیوان خودش بمیرد، هرچند که این دیوان برای آمریکا مرده است.»

اما همانطور که پیشتر به آن پرداختیم، این چندمین بار در این روزهای اخیر است که بی‌بی‌سی در بخشی از برنامه‌های خود به این موضوع ورود کرده و عینا ادعاهای خودخواهانه آمریکا علیه دیوان کیفری بین‌المللی را به گونه‌ای بازتاب می‌دهد که انگار حق با آن‌هاست.

بی‌بی‌سی به نوعی در این برنامه و برنامه‌های دیگر خود به این موضوع پرداخته که می‌توان گزارش‌ها و برنامه‌هایش را تکمیل‌کننده تلاش دیرینه و همیشگی ایالات متحده آمریکا برای کدخدایی جهان دانست و همین غرور هم باعث شده است که علیرغم واقعیتی که نشان‌دهنده اهمیت و ارزش تحقیق در خصوص جنایات جنگی آمریکا در افغانستان است، این‌گونه از بالا و طلبکارانه، خطاب به یک نهاد رسمی بین‌المللی سخن بگویند.

جالب اینجاست که فرد گوینده، فقط یک مشاور در کاخ سفید است که چنین خودخواهانه این نهاد بین‌المللی را خطاب قرار می‌دهد!

اما آیا مردم افغانستان که از سال 2001 میلادی تا کنون همواره شاهد اشغالگری نیروهای نظامی آمریکایی بوده‌اند هم با جان بولتون و بی‌بی‌سی موافق هستند و دلیلی برای تحقیق در خصوص جنایات ایالات متحده در این سال‌ها نمی‌بینند؟!

تا سال 2016 میلادی بر اساس آمار حداقلی و غیر رسمی موجود، بیش از 30 هزار غیرنظامی افغان در اثر حملات نظامیان آمریکایی جانشان را از دست داده‌اند و این آمار هر سال بیشتر از سال گذشته بوده است به طوری که آمار اعلامی برای تعداد غیرنظامیان قربانی در سال 2006 میلادی بیش از 700 نفر کشته شده را نشان می‌دهند اما این آمار در سال 2016 میلادی به بیش از 3500 نفر رسیده است.

در این بین مثل حمله به بیمارستان قندوز که بیش از 60 قربانی به همراه داشت، حتی مراکز درمانی و حفاظت شده و تحت مدیریت سازمان ملل متحد هم در امان نبوده‌اند.

آیا خون مردم افغان ارزش رسیدگی ندارد یا رسیدگی نتایجی به دنبال دارد که مقامات آمریکایی با ماه‌ها فضاسازی رسانه‌ای با کمک امثال بی‌بی‌سی هم نمی‌توانند آن‌ها را بپوشانند؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل