1986

خودزنی آمریکایی با موضوع ایران

4 سال قبل

هم رسانی

   محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و جان کری، وزیر خارجه اسبق آمریکا

بی‌بی‌سی فارسی در بخشی از «چشم‌انداز بامدادی» شنبه، بیست و چهارم شهریور ماه، به اختلافات داخلی در آمریکا بر سر ایران پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از بخش‌های برنامه «چشم‌انداز بامدادی» که صبح شنبه، بیست و چهارم شهریورماه پخش گردیده است، با اشاره به اخبار مربوط به دیدار میان وزیر امور خارجه ایران و وزیر خارجه اسبق آمریکا، از وجود اختلافات سیاسی گسترده در ایالات متحده بر سر موضوع ایران، خبر داده است.

«ناصر مدنی»، مجری و گوینده این برنامه در این خصوص می‌گوید: «دیدارهایی که جان کری، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در چند وقت اخیر با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران داشته همچنان در فضای سیاسی آمریکا خبرساز است.

مایک پمپئو وزیر خارجه فعلی ایالات متحده گفته دیدار مقام‌های سابق این کشور با مقام‌های ایرانی به تضعیف موضع ایالات متحده در برابر ایران می‌انجامد. او از جان کری، وزیر خارجه سابق به دلیل دیدار با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به شدت انتقاد کرده.

همزمان رئیس جمهوری آمریکا هم در حساب کاربری‌اش در شبکه اجتماعی توئیتر نوشته جان کری به مقام‌های ایرانی گفته صبر کنند تا دولت ترامپ تمام شود.»

اما این خبر بیشتر از هر چیزی نشان دهنده عمق اختلافات سیاسی گسترده در داخل آمریکاست؛ جایی که از همان آغازین روزهای رقابت‌های انتخاباتی برای انتصاب و انتخاب رئیس جمهور ایالات متحده، شاهد درگیری‌ها، تقابل‌ها و اختلافات سیاسی گسترده بودیم و این اختلاف تا به امروز ادامه داشته است.

سیاست عجیب، خودخواهانه، غیر حرفه‌ای و غیر دیپلماتیک دونالد ترامپ، رئیس جمهور فعلی آمریکا به قدری بحران‌زا بوده است نه تنها سیاست‌مداران و مقامات سایر کشورهای جهان و نه تنها سیاست‌مداران طیف رقیب در آمریکا، بلکه حتی در دورن کابینه خودش و مردم عادی در ایالات متحده، همگان را به واکنش وادار کرده است.

دیدارهای جان کری با وزیر امور خارجه ایران در صورت صحت و درستی شایعات و اخبار مطرح شده، نشان دهنده واقعیت‌های تلخی برای جامعه آمریکاست که آن را می‌توان به فروپاشی سیاسی این کشور تعبیر کرد.

وزیر خارجه اسبق آمریکا هم با بهره‌برداری از همین آشفته‌بازار سیاسی در ایالات متحده، در پاسخ به انتقادات دونالد ترامپ در توئیتر خود، با اشاره به دیدار پائول مانافورت رئیس سابق کمپین انتخابات وی با رابرت مولر، بازپرس فدرال درباره بررسی مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نوشت: "آقای رئیس جمهور، شما باید بیشتر نگران دیدار "پائول مانافورت" با "رابرت مولر" باشید تا دیدار من با وزیر امور خارجه ایران."

بعلاوه به ادعای بسیاری از کارشناسان این دیدار میان وزیر خارجه اسبق آمریکا و وزیر خارجه فعلی ایران و تقابل‌ها و مخالفت‌های مقامات کاخ سفید با آن، بیشتر به جنگ قدرت در درون ایالات متحده میان دو حزب بزرگ دمکرات و جمهوری‌خواه بازمی‌گردد.

و این نکته را هم نباید فراموش کرد که دیدار با یک مقام سابق کار تازه‌ای در دنیای سیاست نیست و قطعا از این طریق آمریکا نمی‌تواند انگشت اتهامی به سوی ایران بگیرد و باید وارد جریانی شود که به خودزنی آمریکایی شبیه است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل