1987

تلاش برای قرار دادن روسیه و ایران در مقابل هم!

4 سال قبل

هم رسانی

   تلاش بی‌بی‌سی برای تخریب اتحاد ایران و روسیه

بی‌بی‌سی فارسی در یکی از بخش‌های خبری شنبه، بیست و چهارم شهریورماه، از همکاری روسیه با آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از بخش‌های خبری خود با اشاره به برخی سخنان نماینده ایران در اوپک، از همکاری میان روسیه و آمریکا برای اعمال تحریم‌های نفتی علیه کشورمان خبر داده و تلاش کرده است تا ضمن بدبین کردن مخاطبین نسبت به روابط ایران و روسیه، این دو کشور دوست را در مقابل هم قرار دهد.

«ناجیه غلامی»، گوینده این بخش خبری در این‌باره می‌گوید: «نماینده ایران در سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک شدیدا از روسیه برای همراه شدن در تحریم‌های نفتی ایران انتقاد کرده. آمریکا که می‌گوید با تحریم‌هایش می‌خواهد فروش نفت ایران را به صفر برساند، هفته گذشته از روسیه به علت افزایش تولیدش و کوشش این کشور برای جایگزینی نفت صادراتی ایران تقدیر کرده است.

کسری ناجی در گزارشش می‌گوید ایران برای کم اثر کردن دور جدید تحریم‌ها روی حمایت روسیه حساب باز کرده بود!»

در ادامه این گزارش‌گر بی‌بی‌سی نیز در جملاتی مسیر بالا را تکمیل کرده و توضیح می‌دهد: «همین روز پنج‌شنبه گذشته بود که وزیر انرژی آمریکا در مسکو، با همتای روسی‌اش گفتگو و مذاکره کرد. دو کشور عمده تولیدکننده نفت!

آمریکا از روسیه خواست تا برای همکاری تولیدش را باز هم افزایش دهد.

ایران در شرایطی که دوباره با تهدید تحریم‌های آمریکا روبه‌روست، امید به روسیه بسته است؛ اما این اولین بار نیست که روسیه نشان می‌دهد که برای ایران رفیقی چندان قابل اتکا و اعتماد نیست!»

اما آیا آنطور که بی‌بی‌سی می‌گوید، روسیه با تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا همراهی کرده است؟!

سیاست‌های رسمی هر کشوری در موضوعات فرامرزی و بین‌المللی توسط وزارت امور خارجه آن کشور اعلام می‌شود و وزارت خارجه روسیه، از زمان خروج ایالات متحده از برجام، بارها در بیانیه‌هایی رسمی موضع خود و این کشور در این‌باره را اعلام کرده است.

در یکی از این بیانیه‌های رسمی آمده است: «هر گونه تحریم یکجانبه خارج از چارچوب تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل را بویژه در شرایطی که فراملی بکار گرفته می شوند و منافع کشورهای ثالث را دربر می گیرد همانند وضعیت کنونی علیه ایران از سوی آمریکا را محکوم می کنیم.»

در بیانیه‌ای دیگر وزارت خارجه روسیه این‌گونه تأکید کرده است: «بارها اعلام کرده ایم که این گونه تصمیم ها مغایر با روح و مفاد توافق ژنو است که در آن مقرر شده است واشنگتن از اعمال تحریم های جدید در رابطه با فعالیت های هسته ای ایران خودداری کند.

این اقدام آمریکا را غیرقابل قبول و مغایر با قوانین بین المللی می دانیم. همچنین هر گونه تلاش برای تعمیم قوانین داخلی آمریکا درباره کشورهای دیگر و استفاده از تحریم علیه شرکت های و کشورهای دیگر را که بطور صادقانه مفاد قطعنامه های شورای امنیت در باره ایران اجرا می کنند، رد می کنیم.»

این وزارت‌خانه در اظهار نظری دیگر به طور رسمی با محکومیت جدی تحریم‌های ضد ایرانی کاخ سفید، اعلام می‌کند: «ما اقدامات لازم را برای حفاظت از تجارت و همکاری اقتصادی با ایران در سطح ملی را انجام می دهیم. ما با توجه به بیانیه ای که در نشست کمیته مشترک آن در روز ۶ ژوئیه مطرح شد، با دیگر کشورهای حاضر در برجام همکاری می کنیم تا راهکارهای جمع آوری شده را برای رسیدن به اهداف حفظ کنیم و همکاری های تجاری و مالی بین المللی با ایران، را گسترش می دهیم. و به دنبال رعایت منافع جامعه جهانی در این توافقنامه هستیم.»

و این‌ها تنها بخشی از موضع‌گیری‌های رسمی روسیه در این چند ماه اخیر است و همین هم باعث شده تا غرب و رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی به هر بهانه‌ای در تلاش باشند تا این نوع نگرش را تغییر داده و ورق را به سود خود برگردانند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل