1990

رقص و برهنگی زنان، نتیجه پالایش بی‌بی‌سی از تاریخ هزار ساله ایران

4 سال قبل

هم رسانی

   تبلیغ ویژه بی‌بی‌سی برای جشن تیرگان در کانادا

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در برنامه به عبارت دیگر ویژه، با شخصی به گفتگو نشسته است که به نوعی در راستای ترویج فرهنگ غربی به نام ایران در کانادا فعالیت می‌کند.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

بی‌بی‌سی فارسی که علاقه زیادی به نزدیکی فرهنگی مردم ایران به جامعه غربی داشته و در همین مسیر فعالیت‌های گسترده‌ای را رقم زده است که از آن دست می‌توان به تلاش برای مقابله با حجاب در بین زنان و دختران ایرانی، حمایت از محافل فسادزا، تبلیغ برای انواع مختلف فحشا و ... اشاره کرد، این‌بار نیز فردی را میهمان برنامه «به عبارت دیگر ویژه» ساخته و او را «مهندس فرهنگی» معرفی می‌کند که در سال‌های اخیر در جهت ترویج فرهنگ غربی در لباس آیینی ایرانی گام برداشته است.

«عنایت فانی»، مجری این برنامه در معرفی این میهمان می‌گوید: «مهمان من کسی است که اگر چه تحصیل‌کرده رشته کامپیوتر است و در این رشته هم در ایران و هم در خارج از ایران موفق بوده، ولی بعد مهاجرت از ایران به کانادا، کم کم قید نان و آب مهندسی را زده و همه هم و غمش را برای برجسته کردن و ترویج فرهنگ ایرانی در بین جامعه مهاجر و جامعه میزبان متمرکز کرده و گویی به مهندس خودشناسی فرهنگی تبدیل شده است.

مهرداد آرین‌نژاد میهمان این برنامه به عبارت ویژه بیش از 10 سال قبل توانست به کمک هم‌فکران و همکارانش در کانادا کاری را ممکن کند که طی چهار دهه مهاجرت وسیع ایرانیان به قاره‌های آمریکا و اروپا در این سطح انجام نشده بود.

جشن تیرگان تورنتو که نامش از جشن‌های ایران باستان گرفته شده به فستیوال بزرگی از فرهنگ و هنر ایرانی در بهار و تابستان تبدیل شده است.»

مجری بی‌بی‌سی در بخشی از گفتگوی خود در تبلیغ و تمجید از این جشن این جمله را خطاب به مهمان خود مطرح می‌کند که «جشن تیرگان شما بزرگترین جشن ایرانی هست که در خارج از کشور و حتی در جهان منحصربه‌فرد است، از این نظر که در ایران هم چنین جشنی برگزار نمی‌شود.» و جالب‌تر جواب آرین‌نژاد، مهمان و مدیر این جشن‌هاست که به صراحت از وجود بخش‌های غیراخلاقی در این مراسم سخن گفته و پاسخ می‌دهد: «نخیر چنین جشنی در ایران هم نیست؛ خیلی از دیسیپلین‌ها و برنامه‌هایی که در جشن تیرگان ما داریم، مثل رقص، در ایران مجاز نیست.

ما که نمیخواهیم به گذشته برگردیم، چیزهایی که از گذشته به ما رسیده، تجربه شده و این تجربه هزار سال طول کشیده اما خوب و بد با هم آمده، این رو باید پالایش کرد و خوبش رو به جامعه برگردوند.»

اما اینجا به چند سوال اساسی برخورد داریم؟

اول اینکه چرا بی‌بی‌سی فارسی برای انعکاس ویژه این موضوع مجری خود را به تورنتو کانادا می‌فرستد و برنامه‌ای که حتی عنوانش هم ویژه است را آماده می‌کند؟!

دوم اینکه چرا این زمان که در ایام عزاداری امام حسین(ع) و دهه اول ماه محرم قرار داریم برای پخش این برنامه ویژه انتخاب شده است؟!

سوم اینکه آیا مواردی که در تصاویر این برنامه پخش شده و خود مجری و مهمان هم به آن اشاره و تأکید دارند، مثل رقص زنان و دختران و برهنگی آن‌ها، به واقع جزو تاریخ و فرهنگ ایران است؟!

در مورد سوال آخر کاملا شفاف است که اگر کسی تاریخ ایران چه در دوران معاصر و چه در دوران باستان را اندک مطالعه‌ای کرده باشد، می‌داند که زنان از دیرباز تا کنون در جامعه و فرهنگ ایرانی جایگاهی بزرگ، با اهمیت و قابل احترام داشته‌اند و حتی می‌توان این جایگاه را در سنگ‌نگاره‌های مختلف تاریخی به وضوح مشاهده کرد و هرگز زنی بدون پوشش و در جایگاه ابراز نمایش جسمی و جنسی مطرح نبوده است.

آیا تبدیل کردن زنان و دختران ایرانی به ابزاری جنسی  و برهنگی و رقص آنان برای سرگرمی دیگران را ترویج فرهنگ ایرانی می‌گویند؟!

اما در خصوص دو سوال اول، باید به سابقه دشمنی بی‌بی‌سی با ارزش‌های اسلامی و تشیع رجوع کرد؛ ارزش‌هایی که ایام عزاداری امام حسین(ع) یکی از بارزترین و بهترین ایام برای بروز و گسترش آن‌هاست و این دقیقا همان حقیقتی است که شبکه سلطنتی انگلیسی سال‌هاست به دنبال مقابله با آن است؛ همانطور که دولت حامی این شبکه یعنی انگلیس هم از سال‌ها قبل از انقلاب به دنبال تخریب عزاداری محرم در ایران بوده است.

به همین دلیل بی‌بی‌سی برنامه‌ای ویژه را در کانادا ضبط کرده و درست در ایامی که مردم ایران درگیر عزاداری هستد، آن را پخش می‌کند تا شاید بتواند با نشان دادن برهنگی به عنوان فرهنگ ایرانی، اولا فرهنگ ایرانی را تحریف کرده و دوما فرهنگ را در مقابل عزاداری حسینی قرار دهد؛ هدفی که هیچ کدام به دلیل فاصله با واقعیت هرگز تحقق نیافته است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل