1994

مطلب سفارشی حسین باستانی در راستای هدف اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی

4 سال قبل

هم رسانی

   اعتراض مردمی به یک مؤسسه مالی در ایران

بی‌بی‌سی با استفاده از تحلیلگران خود به تخریب وضعیت داخلی ایران می‌پردازد.

بی‌بی‌سی فارسی به عنوان اصلی‌ترین رسانه نزدیک به جریان برانداز و غرب گرا در ایران، این روزها به شدت به دنبال سیاه نمایی، ناامیدسازی و ارئه تصویری سراسر خشم و در آستانه انقلاب از ایران است. در این بین حسین باستانی از اعضای اصلی اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی نیز خود دست به قلم شده و در مطلبی در وب سایت بی‌بی‌سی این سناریوی اتاق فکر این رسانه انگلیسی را دنبال کرد.

 باستانی در ابتدا با کینه ورزی تمام با کنار هم گذاردن مباحث اقتصادی و معیشتی با بی عفتی‌های غرب گرایان ایرانی در جامعه، نوشته: "بعید است خیلی از ما، تصاویر یا ویدیوهای متعدد شهروندانی در ایران را که -به دلایل مرتبط با حکومت- از خشم می‌لرزند ندیده باشیم. مثلاً زنی که در خیابان به بهانه وضعیت پوشش خود مورد بی‌احترامی قرار گرفته و امکان شکایت هم ندارد، یا مال‌باخته‌ای که حاصل زندگی خود را، با اعتماد به یک موسسه پشت‌گرم به قدرت از دست داده است."

او می‌نویسد: "دغدغه‌های معتبر در مورد فضای شبکه‌های اجتماعی، نمی‌تواند باعث نادیده گرفتن "خشمی واقعی" شود که در لایه‌های مختلف جامعه ایران، در حال گسترش است. خشمی که حتی تضمینی وجود ندارد فضای شبکه‌های اجتماعی، نشان دهنده تمام آن باشد"

او در ادامه و برای فراگیر نشان دادن آنچه که خشم از جمهوری اسلامی می‌خواند مدعی می‌شود که حاملان این خشم، به گرایش و تفکر سیاسی واحدی هم وابسته نیستند. در میان آنها، افراد "برانداز"، افرادی که با براندازی مشکلی ندارند اما خود را برانداز نمی‌دانند، کسانی که حکومت را اصلاح‌ناپذیر می‌دانند و در عین حال نگران پس از براندازی هستند، افراد مطلقاً غیرسیاسی، و حتی مدافعان کلی -اما شدیداً منتقد- حکومت هم وجود دارند. می‌توان تصور کرد بسیاری از کسانی که در انتخابات گذشته به کاندیداهای مورد حمایت اصلاح طلبان رأی داده‌اند، برای ایجاد تغییراتی بوده که از تحقق آنها ناامید شده‌اند، یا به امید مهار جریانی بوده که به رهبر جمهوری اسلامی نزدیک‌تر است و فارغ از نتایج هر انتخابات،‌ همچنان اهرم‌های اصلی قدرت را در اختیار دارد. تعجبی ندارد اگر بخشی قابل توجه از چنین رأی دهندگانی، به مخالفان کل حکومت تبدیل شده باشند. تیجه وضعیت حاضر، ایجاد ملغمه‌ای پیچیده از شهروندان سرخورده و ناراضی است که، علی‌رغم تفاوت‌های خود با یکدیگر، به دلایل مختلف از حکومت خشمگین هستند و آستانه تحمل‌شان در مقابل وضعیت موجود و هرآنچه تلاش برای توجیه این وضعیت تلقی کنند، به پایین‌ترین حد رسیده.

در نهایت باستانی که از چهره‌های مرتبط با سرویس جاسوسی انگلستان است ادعا می‌کند که به نظر می‌رسد در چنین شرایطی، فارغ از سهم فعالیت‌های سازمان یافته در شبکه‌های اجتماعی، بخش مهمی از فضای تندی که در این شبکه‌ها وجود دارد را نمی‌توان جز در قالب "فوران خشم علیه وضع موجود" تحلیل کرد. فضای کلامی شبکه‌های اجتماعی، "نوک کوه یخی" خواهد بود که از لایه‌های عمیق‌تر جامعه ایران بیرون زده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل