2005

وقتی بی‌بی‌سی فارسی ترامپ را مردی راستگو می‌داند

4 سال قبل

هم رسانی

   دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی سخنان ضد ایرانی رئیس جمهور آمریکا در سازمان ملل متحد را موجه و درست نشان می‌دهد.

دیروز اکثر رسانه‌ها و مردم جهان چشم و گوش خود را به سخنرانی رئیس جمهور آمریکا و رئیس جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و تقابل احتمالی که پیش بینی می‌شد بین این دو شکل بگیرد سپرده بودند.

در همین زمینه شبکه بی‌بی‌سی فارسی در برنامه خبری خود گزارش مفصلی را بر روی آنتن برد. بی بی سی فارسی در این گزارش که از حضور دو کارشناس در مسائل سیاسی بهره می‌برد در کمال ناباوری ترامپ را فردی راستگو معرفی کرد و سند این راستگویی را هم سخنانی بود که علیه دولت و ملت ایران بر زبان راند می‌دانست.

اما آن چیزی که بیش از همه در گزارش بی‌بی‌سی فارسی تعجب برانگیز بود این بود که این شبکه سلطنتی انگلیس سخنرانی حسن روحانی را سراسر از دروغ دانست.

ترامپ در بخشی از سخنرانی متوهانه خود که کاملاً مشابه سخنرانی‌های او در دوران تبلیغات انتخابات بود در خصوص ایران بیان داشت: "حکومت ایران تلاش می‌کند یک دیکتاتوری فاسد را پشت ماسک دموکراسی پنهان کند. آن‌ها کشوری که ثروتمند، به لحاظ فرهنگی و تاریخی غنی را به حال و روزی انداخته‌اند که از نظر اقتصادی نقصان کرده و تنها صادراتش خشونت، خون‌ریزی و اغتشاش است. در حقیقت قربانیان دیرین آنها، مردم خودشان هستند."

در مقابل نکات مهمی که حسن روحانی در سخنان خود به آن اشاره کردند عبارت بودند از: "رأی گفت و گو نیازی به عکس‌های دو نفره نیست می‌توان همین جان در مجمع بنی المللی سخت گفت:

 من گفت و گو را از همین جا آغاز می‌کنم.

از تحریم دست بردارید و به تکفیر پایان دهید.

به میز مذاکره‌ای که خودتان برهم زدید، بازگردید.

اگر صلح آرمان شماست، جهان، دوستی بهتر از ایران نخواهد داشت."

با مطالعه این دو بخش از سخنان روحانی و ترامپ کاملاً مشخص است که کدام یک از ابزار دروغ استفاده کرده و کدام یک خیر. در حالی شریک اصلی آمریکا در منطقه یعنی سعودی‌ها در یمن در حال کشتار کودکان هستند آنوقت رئیس جمهور آمریکا ایران را به خشونت متهم می‌کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل