2006

تلاش برای تبرئه حامیان تروریست‌های حمله اهواز

3 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از حمله تروریستی اهواز

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در تلاش است تا حامیات غربی و عربی تروریست‌های حمله خونین در اهواز را از نقش‌آفرینی در این جنایت تبرئه کند.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در بخشی از برنامه چشم‌انداز بامدادی دوم مهرماه، به موضوع حمله تروریستی اهواز پرداخته و در حرکتی قابل پیش‌بینی تلاش کرده است تا ایالات متحده آمریکا و متحدان عربی‌اش را از نقش‌آفرینی در این جنایت تبرئه کند.

"داریوش رجبیان"، گوینده این برنامه در توضیحات اولیه خود با همین هدف می‌گوید: «داعش ویدئوی تازه‌ای منتشر کرده و بار دیگر مسئولیت حمله به رژه نظامی در اهواز را پذیرفته، در همین حال ایالات متحده آمریکا اتهام تهران مبنی بر حمایت واشنگتن و متحدان عربش در منطقه از مهاجمان به رژه اهواز را رد کرده، نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل ضمن رد این اتهام، خود حکومت ایران را به سرکوب مردمش طی زمان طولانی متهم کرده است.»

پس از این توضیحان "هادی نیلی"، گزارشگر بی‌بی‌‎سی از مقر سازمان ملل متحد وارد میدان شده و برای محکم‌کاری این خوش‌خدمتی برای کشورهای غربی و عربی، تأکید می‌کند: «نیکلی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل خیلی قاطع این اتهام مقامات جمهوری اسلامی به آمریکا درباره اینکه حمایت کرده‌اند از گروه‌هایی که پشت حمله اهواز بودند را رد کرده است و حتی با ادبیاتی نسبتا کمتر دیپلماتیک گفته که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به جای مطرح کردن این اتهام‌ها، باید در آینه به خودش نگاه کند. این در ادامه موضع‌گیری مقام‌های آمریکایی هست که ضمن محکوم کردن حمله‌های تروریستی در بیانیه‌هایشان، در عین حال این اتهام جمهوری اسلامی که از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند را تکرار کرده‌اند.

چنین موضع‌گیری بخصوص بعد از این هست که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا هم در یک مصاحبه این اتهام را که آمریکا ارتباطی به گروه‌هایی که پشت حمله اهواز بوده‌اند را رد کرده است.»

این در حالیست که اسناد و اطلاعاتی که در سوریه به دست آمده است، اعتراف نیروهای تروریست بازداشت شده، واکنش و اظهارات مقامات عربستانی و ... همه و همه نشان دهنده نقش مشترک آمریکا، اسرائیل و عربستان در این جنایت هستند.

این اسناد نشان می‌دهد که ایالات متحده درخواست و به عبارتی دستور این عملیات تروریستی را صادر کرده و عربستان وظیفه طراحی و اجرای آن را بر عهده داشته است.

این شواهد به قدری آشکار هستند که حتی کارشناسان و مقامات کشورهای دیگر هم به آن پی برده‌اند.

"بوریس دالگوف" کارشناس ارشد موسسه شرق شناسی در آکادمی علوم روسیه در این بازه می‌گوید: با توجه به اقداماتی که اخیرا آمریکا و اسرائیل ضد ایران انجام داده‌اند، حمله تروریستی روز شنبه اهواز را نمی‌توان اقدامی غیرمنتظره دانست. تشدید تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا، خروج این کشور از توافق هسته‌ای (برجام) و تهدیدات دائم واشنگتن علیه تهران، همچنین خصومت ورزی سعودی‌ها و اقدامات ضدایرانی اسرائیل، می‌تواند از نقش این بازیگران در حمله تروریستی اهواز حکایت کند.

"ولادیمیر فیتین" دیگر کارشناس موسسه تحقیقات راهبردی روسیه نیز گفت: نباید نقش نیروهای ویژه خارجی در پشت ماجرای حمله تروریستی روز شنبه در ایران، نادیده گرفته شود.

نکته قابل توجه این است که چه داعش مسئول این جنایت باشد، چه گروه جدایی طلب و ... نمیتوان نقش عربستان و آمریکا در ایجاد و تداوم فعالیت‌های هر دو این تروریست‌ها را نادیده گرفت و شواهد آن کاملا واضع و غیر قابل انکار است؛ بنابر این اساس این جنایت یک ریشه مشترک داشته و به همین دلیل رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی تمام قد در جهت تبرئه دوستانشان گام برداشته‌اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل