2007

آیا ایران به دنبال مذاکره به ترامپ است؟!

4 سال قبل

هم رسانی

   دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی از عدم تمایل رئیس جمهوری آمریکا برای مذاکره با مقامات ایرانی خبر گزارش داده است.

به گزارش بی‌بی‎سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در ادامه بازتاب اظهارات ضد ایرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اینبار در گزارشی از عدم تمایل وی برای مذاکره و دیدار با مقامات ایرانی خبر داده است.

بی‌بی‌سی در این گزارش نوشته است: «دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، می‌گوید که برای دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران برنامه‌ای ندارد.

روز سه شنبه، ۳ مهر (۲۵ سپتامبر)، دونالد ترامپ در توییتر خود نوشت: "با وجود درخواست‌ها، برنامه‌ای برای ملاقات با پرزیدنت حسن روحانی ندارم. شاید روزی در آینده. مطمئنم که مرد قطعا نازنینی است!" آقای ترامپ مشخص نکرده است که "درخواست‌ها" برای مذاکره از سوی چه کسانی مطرح شده است اما در پی انتشار این توییت سخنگوی نمایندگی دایم ایران در سازمان ملل گفت که از سوی جمهوری اسلامی درخواستی برای چنین ملاقاتی نشده است.

توییت آقای ترامپ ساعاتی پیش از سخنرانی افتتاحیه او در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل منتشر شده است.»

این ادعا در حالی از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور پر حاشیه آمریکا مطرح شده و توسط بی‌بی‌سی بازتاب داده می‌شود که باید از آن‌ها پرسید، آیا بر فرض که آن‌ها به دنبال مذاکره با ایران بودند، آیا ایران پای میز مذاکره با ترامپ می‌نشیند؟!

رفتارهای غیرحرفه‌ای رئیس جمهور آمریکا از زمان رسیدن به کاخ سفید تا کنون، چهره واقعی سیاست‌مداران آمریکایی را بیش از پیش برملا کرده است؛ به طوری که این روزها، حتی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دوستان دیرینه ایالات متحده هم نتوانسته‌اند حداقل در ظاهر واقعیت‌ها را نادیده بگیرند و به این وضعیت رفتاری کاخ سفید واکنش نشان ندهند.

رفتار بچگانه ترامپ با توافق هسته‌ای و برجامی که تأیید سازمان ملل متحد و حتی امضای خود آمریکا را به همراه داشت، شخصیت حقیقی ترامپ که نمادی از مقامات آمریکایی هست را برملا کرد و پیش از آن خیانتش به تعهداتی که به کره شمالی داده بود و تداوم و تشدید تحریم‌ها علیه این کشور با وجود مذاکره و توافق با رهبر کره شمالی، بیشتر این چهره را نمایان ساخت.

با این وجود، آیا عقل و منطق می‌پذیرد که جمهوری اسلامی پای میز مذاکره‌ای بنشیند که یک سمت آن ترامپ قرار بگیرد؟!

شاید بهترین پاسخ به این ادعا، تأکید رهبر معظم انقلاب بر عدم مذاکره با آمریکاست؛ جایی که ایشان می‌فرمایند: «جمهوری اسلامی هر وقت به آن اقتداری برسد که فشار و هوچی‌گری آمریکا رویش تأثیری نگذارد، می‌تواند با آمریکا مذاکره کند. امروز چنین چیزی نیست. امام راحل عظیم الشأن هم مذاکره با امریکا را تا وقتی این رژیم آدم نشود ممنوع کرده بود ما هم بر همین نکته تأکید می کنیم. حتی اگر به فرض محال قرار بود با آمریکایی‌ها مذاکره‌ای کنیم قطعاً با دولت فعلی هرگز مذاکره نمی‌کردیم.

شبح جنگ را مطرح می‌کنند تا ترسوها را بترسانند. در مسئله‌ی مذاکره هم یک بازی پیش‌پاافتاده می‌کنند. یکی می‌گوید مذاکره با پیش‌شرط یکی می‌گوید مذاکره بدون پیش‌شرط. دو کلمه در این باره به مردم بگویم: جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهیم کرد.»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل