2009

تناقض در شصت دقیقه!

4 سال قبل

هم رسانی

   تشییع پیکر قربانیان حمله نظامی آمریکا در افغانستان

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در حین اعتراف به افزایش قربانیان غیرنظامی جنگ در افغانستان، از شدت دخالت و حملات نظامی آمریکا در این کشور خبر می‌دهد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در برنامه شصت دقیقه سوم مهرماه، تناقض‌گویی‌های همیشگی خود را اینبار در موضوع افغانستان و تحولات این کشور بروز داده است.

در این برنامه در شرایطی که به طور خلاصه از افزایش قربانیان غیرنظامی در افغانستان بر اثر حملات هوایی مختلف سخن گفته می‌شود، از تغییر تاکتیک نظامی ایالات متحده در افغانستان و شدت حملات و مداخلات نظامی آمریکا در این کشور هم گزارش داده شده است.

در ابتدا "رعنا رحیم‌پور"، یکی از مجریان این برنامه به افزایش 52 درصدی قربانیان غیرنظامی جنگ در افغانستان خبر داده و می‌گوید: «یوناما، نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان از افزایش تلفات غیرنظامیان در حملات هوایی ابراز نگرانی کرده است. بر اساس گزارش یوناما در شش ماه اول سال جاری میلادی 150 غیرنظامی کشته و 200 نفر زخمی شده‌اند. این ارقام افزایش 52 درصدی نسبت به زمان مشابه در سال گذشته را نشان می‌دهد.»

اما پس از وی "جمال‌الدین موسوی"، دیگر مجری برنامه وارد میدان شده و کاملا بی‌توجه به خبری که همکارش مطرح کرده است، به توجیه مداخلات نظامی آمریکا در افغانستان پرداخته و می‌گوید: «وزیر دفاع آمریکا می‌گوید ارتش آمریکا در حال تغییر تاکتیک‌هایش علیه طالبان در افغانستان است. ژنرال جیمز ماتیس در حالی از تغییر تاکتیک خبر می‌دهد که طالبان اخیرا حملات شدیدی به نیروهای نظامی افغانستان کرده است. دیروز وزیر دفاع افغانستان اعلام کرد که ماه گذشته یکی از خونین‌ترین ماه‌ها برای ارتش افغانستان بوده است. در ماه گذشته بیش از 500 سرباز افغان در حمله‌های طالبان کشته شده‌اند.»

همانطور که گفته شد این برنامه یکی دیگر از نمونه‌های تناقض‌گویی بی‌بی‌سی است که اینبار با موضوع افغانستان خودنمایی می‌کند.

مقامات آمریکایی در شرایطی تصمیم دارند بار دیگر به بهانه مبارزه با طالبان، نفوذ خود در افغانستان را افزایش دهند و به مداخلات نظامی خود شدت بخشند که این مداخلات نه تنها آسیبی به طالبان و فعالیت‌هایش نمی‌زند، بلکه مردم افغان را قربانی می‌کند.

به عبارتی بهتر، ایالات متحده می‌خواهد با افزایش و شدت بخشیدن به مداخلات نظامی خود، مسیر را برای گسترش خشونت در افغانستان باز کرده و در این مسیر با گروه‌های افراطی و تروریست، از جمله طالبان و داعش هم‌مسیر شده است.

این خشونت هرچه بیشتر افزایش یابد، بهانه‌های بیشتری برای ادامه حضور نظامی در افغانستان مهیاست و هرچه بهانه بیشتر باشد، افکار عمومی راحت‌تر از کنار واقعیت عبور می‌کنند.

درحالی آمار قربانیان غیرنظامی در افغانستان طی شش ماه اول سال 2018 میلادی بیش از 50 درصد افزایش یافته که همانطور که نماینده سازمان ملل متحد در گزارش خود بر آن تأکید می‌کند این آمار مربوط به تنها قربانیانی هستند که به طور مستقیم در اثر حملات هوایی آمریکا و متحدانش جانشان را از دست داده‌اند.

تا سال 2016 میلادی بر اساس آمار حداقلی و غیر رسمی موجود، بیش از 30 هزار غیرنظامی افغان در اثر حملات نظامیان آمریکایی جانشان را از دست داده‌اند و این آمار هر سال بیشتر از سال گذشته بوده است به طوری که آمار اعلامی برای تعداد غیرنظامیان قربانی در سال 2006 میلادی بیش از 700 نفر کشته شده را نشان می‌دهند اما این آمار در سال 2016 میلادی به بیش از 3500 نفر رسیده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل