2014

ضدحال کارشناس آمریکانشین به بی‌بی‌سی!

4 سال قبل

هم رسانی

   واکنش بی‌بی‌سی به بررسی قانون ممنوعیت ازدواج کودکان در ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در شرایطی به موضوع بررسی قانون ممنوعیت ازدواج کودکان در ایران پرداخت که میهمان کارشناس این برنامه تمام برنامه‌ریزی‌های این شبکه برای فضاسازی علیه کشورمان را برهم زد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در برنامه شصت دقیقه چهارم مهرماه به بررسی طرح قانونی ممنوعیت ازدواج کودکان در مجلس شورای اسلامی پرداخت.

این برنامه تمام تلاش خود را به کار گرفت تا با نوع جمله‌بندی گویندگان و الفاظ استفاده شده این احساس را به مخاطبین خود منتقل نماید که در مرحله اول ازدواج کودکان امری کاملا اسلامی است و در مرحله دوم شورای نگهبان قانون اساسی و به عبارتی حکومت جمهوری اسلامی، مخالف جدی این ممنوعیت بوده و مانع اجرای این قانون هستند.

"رعنا رحیم‌پور"، مجری این برنامه از همان ابتدا طرح بی‌بی‌سی برای این منظور را علنی می‌کند و در معرفی بخش‌های برنامه با تیتر کاملا جهت‌دار "بررسی طرح ممنوعیت ازدواج کودکان در ایران، با وجود مخالفت احتمالی شورای نگهبان"، به سراغ این بخش می‌رود.

"نادر سلطان‌پور"، مجری دیگر این برنامه این تیتر را با توضیحاتی تکمیل کرده و با سوالی باز هم جهت‌دار به استقبال سخنان مهمان کارشناس خود می‌رود، با این امید که او نیز این هدف را به مرحله کمال خود برساند.

سلطان‌پور می‌گوید: «در ایران نمایندگان مجلس تصمیم گرفته‌اند طرح ممنوعیت ازدواج دختران کمتر از سیزده سال و پسران زیر شانزده سال را بررسی کنند. نمایندگان موافق درباره آسیب‌های اجتماعی این‌گونه ازدواج‌ها صحبت کردند اما نمایندگان مخالف گفتند این موضوع خلاف شرع اسلام است و محال است به تصویب شورای نگهبان برسد.

چقدر خوشبین هستید که این طرح به یک سرانجام خوبی برسد؟!»

"فریبا داوودی مهاجر"، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان از واشنگتن با ورود خود به بحث تمام معادلات این برنامه را بهم زد.

وی در پاسخ به مجری بی‌بی‌سی می‌گوید: «بخاطر اینکه در اسلام و در قرآن، در هیچ جای قرآن شما به سن ازدواج نه دختر و نه پسر اشاره نشده، امکانش وجود داره که با توجه به اینکه 151 نماینده هم موافق این بودند، رأی بیاورد. ببینید در هیچ کجای قرآن هیچ اشاره‌ای به سن ازدواج نشده، به صورتی که ابوحنیفه در فقه حنفی اشاره به هجده سال کرده است. ما سه جور بلوغ در قرآن داریم؛ یک بلوغیه که شروع رشد جنسی هست، یک بلوغ حُلم است که شروع شایستگی‌هاست و یک بلوغ داریم که در آیه 144 سوره قصص آمده که سن مسئولیت پذیری است. بنابر این ما هیچ اشاره‌ای نداریم به سن این که حتما 9 سال، 13 سال یا 15 سال باشد و با توجه به اینکه ما در اصل چهلم قانون اساسی، قاعده لاضرر داریم، میتونن با استناد به قانون لاضرر، که هیچ فردی نمیتونه به فرد دیگه‌ای ضرر وارد کنه، اقدام کنن و سن ازدواج رو نه تنها محدود به سیزده سال، بلکه بالاتر ببرند، بخاطر اینکه مسائل و مشکلاتی که گریبان‌گیر دختران و جامعه میشه، از جمله طلاق‌های زودرس و ...و این‌ها باعث میشه که شورای نگهبان بتونه به این قواعدی که در خود اسلام هم اومده استناد کنه و این قانون رو تصویب بکنه.»

اینکه این میهمان بی‌بی‌سی تا چه حد از قرآن و آموزه‌ها و اصول آن آگاه است جای سوال دارد اما نکته جالب توجه استناد وی به مواردی در قرآن کریم و قانون اساسی جمهوری اسلامی است که مجری این برنامه هرگز قصد اشاره به آن‌ها را نداشت.

درست است که مواردی مانند انواع بلوغ در قرآن کریم، عدم اشاره قرآن کریم به سن دقیق ازدواج، جزئیات اصل چهلم قانون اساسی و ...، آن‌قدر قابل دسترس هستند که به راحتی به جست و جویی اینترنتی می‌توان به آن‌ها دست یافت اما نکته‌ای که از درجه اهمیت برخوردار است و نباید آن را نادیده گرفت، این واقعیت است که بی‌بی‌سی و مجری این برنامه تمام تلاششان پنهان کردن این‌گونه واقعیت‌ها و قرار دادن دین اسلام و البته شورای نگهبان قانون اساسی در مقابل مردم و به ویژه زنان ایرانی بود که میهمان این برنامه به یکباره تمام معادلات آن‌ها را با اشاره به این جزئیات، بهم زد.

این نکته را نیز نباید نادیده گرفت در بسیاری از کشورهای غربی، آمار تجاوز و بارداری دختران در سنین زیر پانزده سال روز به روز درحال افزایش است و هیچ تلاش قانونی برای حمایت از آن‌ها که نمی‌شود، بلکه با نوع تبلیغات و آموزش‌های فرهنگی به آن دامن زده می‌شود؛ همانند تجاوز به دختربچه 11 ساله در فرانسه که قانون هیچ مخالفتی با آن ندارد!

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل