2015

دلواپسی بی‌بی‌سی برای جنگ در فلسطین

3 سال قبل

هم رسانی

   راهپیمایی بازگشت در مرز غره و خشونت اسرائیل

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از نگرانی‌ها برای وقوع جنگی تازه در فلسطین خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از بخش‌های خبری چهارم مهرماه خود به تحولات سرزمین‌های اشغالی فلسطین پرداخته و با توجه به شدت درگیری میان مردم فلسطین و نیروهای اسرائیلی و مقاومت مردم غزه، از نگرانی‌ها برای وقوع جنگی تازه در این منطقه خبر داده است.

"رعنا رحیم‌پور"، مجری این بخش خبری در این رابطه می‌گوید: «غزه در آستانه جنگ تازه‌ایست؛ این هشدار نیکولای ملادینف، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور صلح خاورمیانه است. آقای ملادینف در گفتگو با بی‌بی‌سی تصویری بحرانی از روند صلح میان اسرائیل و فلسطینیان ترسیم کرده و گفته که آمریکا باید برای پیشبُرد این روند به آن‌چه جامعه جهانی بر سر آن اجماع کرده است، بازگردد.»

اما کاش بی‌بی‌سی که ادعای بی‌طرفی و حرفه‌ای بودن دارد، در بین گزارش‌ها و اخبار متعدد خود در خصوص تحولات فلسطین، اندک اشاره‌ای به "راهپیمایی بازگشت" هم می‌کرد؛ جایی که که مردم مظلوم فلسطین، در اعتراض به محاصره رو به گسترش باریکه غزه، هر جمعه در ناطق مرزی غزه با سرزمین‌های اشغالی دست به راه‌پیمایی می‌زنند.

این اعتراضات انسانی و به حق که از 30 مارس (10 فروردین 97) آغاز شده است و همچنان ادامه دارد و هر هفته با قربانیان بسیاری مواجه است.

بیش از یک ماه پیش، پایگاه خبری القدس به نقل از وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که تا اواسط مردادماه در اثر حملات نظامی اسرائیل به راهپیمایی بازگشت، بیش از 158 فلسطینی به شهادت رسیده و بیش از 17 هزار و پانصد نفر هم مجروح شده‌اند.

پیش از این پایگاه خبری "فلسطین الیوم" در گزارشی با اشاره به خشونت بالای نظامیان اسرائیلی در مواجهه با این راهپیمایی اعتراضی، تأکید کرد که تنها در دو هفته نخست برگزاری این راهپیمایی بیش از 30 فلسطینی به شهادت رسیده‌اند که حداقل 3 نفر زیر هجده سال سن دارند و بیش از 3 هزار نفر مجروح شده‌اند که از این تعداد هم حداقل 445 نفر کودک و 152 نفر زنان هستند.

با این وجود باید این سوال را پرسید که چرا یک شبکه خبری در واکنش‌های خود هیچ اشاره‌ای به این حقایق ندارد، آن‌هم در گزارشی که موضوعش فلسطین است؟!

آیا اگر بحث نگرانی برای یک جنگ علیه غزه مطرح باشد، این میزان قربانی در یک راهپیمایی اعتراضی نباید نگرانی فعالات حقوق بشری و رسانه‌های مدعی را به همراه داشته باشد؟!

بعلاوه، با این حجم از خشونت اسرائیل در برابر تنها راهپیمایی مردم غیرنظامی، می‌توان موضوعی به نام صلح را مطرح کرد؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل