2023

حمله به دو کنسولگری ایران و آمریکا در بصره و سیاست خبری متفاوت بی‌بی‌سی

4 سال قبل

هم رسانی

   حمله به کنسولگری ایران در بصره

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در جریان تحولات چند وقت اخیر عراق، رفتاری متناقض را در دستور کار خود قرار داده است.
اخیراً و در پی نا آرامی‌های اخیر شهر بصره، یک منبع امنیتی از شلیک سه موشک به نزدیکی کنسول آمریکا در بصره که در مجاورت فرودگاه بین المللی بصره قرار دارد، خبر داد. این منبع امنیتی عراقی گفت: سه موشک به منطقه نزدیک به کنسولگری آمریکا شلیک شده است.

در واکنش به این حمله وزیرخارجه آمریکا در نیویورک و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: "با توجه به افزایش تهدیدها علیه کارمندان و اماکن ما در عراق، من دستور جابجایی موقت کارمندان دیپلماتیک را صادر کردم."

پومپئو که یکی از الویت‌های خود را تلاش برای جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه اعلام کرده گفته حملات به کنسولگری ایالات متحده در بصره از سوی شبه‌نظامیانی که مورد حمایت سپاه قدس ایران هستند صورت گرفته است.

بی‌بی‌سی فارسی هم پس از سخنان وزیر خارجه آمریکا و محکوم کردن ایران در خصوص حمله به کنسولگری این کشور در بصره همین خط خیری را دنبال کرد و در گزارش‌ها و اخبار تنظیمی خود سعی کرد تا تمام نگاه‌ها را به سوی ایران معطوف کند. البته این سیاست برای امروز و دیروز نیست شبکه انگلیسی بی‌بی‌سی از مدت‌ها پیش از این و دقیقاً از زمان شکست داعش در عراق به کمک نیروهای ایرانی تمام تلاشش را به کار گرفته است تا زمینه را برای خروج نیروهای ایرانی از عراق مهیا سازد.

بی‌بی‌سی در حالی سعی می‌کند که حمله به کنسولگری آمریکا را به ایران نسبت دهد که دقیقاً چند روز پیش از این برخی نیروهای وابسته به سعودی به کنسولگری ایران در بصره حملهٔ مشابهی را ترتیب دادند که در آنجا این شبکه سلطنتی انگلیس سعی کرد این حمله را به علت نارضایتی مردم از حضور ایران در عراق جلوه دهد که البته این حمله و سیاست‌های خبری بعد از آن با واکنش منفی مردم عراق رویرو شد و مردم شهر بصره برای دلجویی از ایرانی‌ها اقدام به آب و جارو کردن کنسولگری ایران کردند و سیاست غربی‌ها را باشکست مواجه ساختند.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل