2026

«نادر سلطان‌پور» هم از بی‌بی‌سی رفت!

3 سال قبل

هم رسانی

   اخراج نادر سلطان‌پور از بی‌بی‌سی فارسی

در ادامه موج اخراج و استعفا در شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی، اینبار نوبت به یکی دیگر از مجریان مشهور این شبکه رسید که کار خود را از دست بدهد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

مدتی است که موج خروج نیروهای قدیمی از شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی به راه افتاده است و هر چند وقت یک بار ما شاهد اخراج یا استعفای یکی از این نیروهای این مجموعه هستیم که اکثراً چندین سال سابقه کار در بی‌بی‌سی را داشته و از چهره‌های مطرح آن محسوب می‌شوند.

داستانی که حدود دو سال و نیم پیش با اخراج جنجالی "صادق صبا"، سردبیر بی‌بی‌سی فارسی آغاز شد و با این اخراج در همان ابتدا جنگی برای جانشینی وی میان برخی چهره‌های این مجموعه ایجاد گردید.

مدام نام‌هایی از قبیل "رزیتا لطفی"، "مهدی پرپنچی"، "سینا مطلبی" و ... برای رسیدن به جایگاه مدیریت عالی بی‌بی‌سی فارسی مطرح شدند و در نهایت با رسیدن "رزیتا لطفی" به این سمت، این جنگ شکلی دیگر به خود گرفت و موجی از تغییرات در جمع کارکنان این مجموعه به راه افتاد.

نیروهای رقیب "رزیتا لطفی" یکی پس از دیگری به حاشیه کشانده شده و با اخراج یا استعفا از این مجموعه جدا شدند و چون هیچ راه دیگری جز فضاسازی‌های ضد ایرانی برای امرار معاش خود بلد نبودند، سر از رسانه‌های مختلف وابسته به دولت‌های غربی پیوستند؛ هرچند برخی باز هم از کار جدید خود هم اخراج شدند.

"مهدی پرپنچی" از این مجموعه اخراج شد و سر از رادیو فردا، دیگر رسانه ضد ایرانی درآورد.

"جمشید برزگر"، با چندین سال سابقه حضور در بی‌بی‌سی اخراج و برای ادامه کار در مسیر دشمنی با ایران به دویچه وله پیوست.

"محمد منظرپور" به دنبال اخراج از بی‌بی‌سی با رایزنی‌های مختلف وارد مجموعه صدای آمریکا شد، اما خیلی زودتر از آنچه تصور می‌کرد از این مجموعه هم اخراج و برای ادامه حیات خود به شبکه ایران اینترنشنال رفت.

بعضی هم که طعم اخراج را نچیشدند یا تا کنون مجبور به استعفا نشدند، مانند "سیاوش اردلان" به نوعی تبعید شده و از شخصی که مدام در برنامه‌های این شبکه به عنوان مجری و ... حضور داشت، اکنون در زیرزمین‌های تاریک، به عنوان یک گزارشگر ساده یا حتی مترجم فعالیت می‌کنند.

و اکنون این موج به "نادر سلطان‌پور" یکی دیگر از کارکنان مشهور و با سابقه بی‌بی‌سی فارسی رسیده است؛ او در حساب توئیتر خود با انتشار مطلبی این موضوع را مطرح کرده و نوشته است: «پایان یک دهه با بی‌بی‌سی فارسی. چه بختی بالاتر از این که در این سال‌ها با بهترین تیم خبری فارسی‌زبان مهمان خانه‌های شما بوده‌ام.»

باید منتظر بود و دید که وی برای ادامه حیات ضد ایرانی خود سر از کدام رسانه غرب‌نشین در می‌آورد.
نظرات مختلفی در مورد دلیل این حجم از تغییرات در جمع کارکنان بی‌بی‌سی فارسی مطرح است؛ گروهی این تغییرات را ناشی از اختلاف سلیقه و دیدگاه میان عناصر سابق بی‌بی‌سی فارسی با "رزیتا لطفی"، سردبیر جدید خود می‌دانند. عده‌ای آن را ادامه واکنش‌ها به رسوایی اخلاقی این مجموعه می‌دانند که تا استعفای "جورج انتویسل" رییس بی‌بی‌سی پیش رفت و با توجه به فساد گسترده "صادق صبا" گریبان وی و اکنون دوستان و نزدیکانش را گرفته است و دسته‌ای آن را کاملاً کاری و حرفه‌ای و برای پیشرفت کار در این مجموعه معرفی می‌کنند.

اما در هر دو این موارد و حتی سایر دیدگاه‌ها یک موضوع کاملاً محسوس و غیر قابل انکار است؛ این حقیقت وجود دارد که چه رسوایی اخلاقی و فساد، چه عدم کارایی و لزوم تغییرات حرفه‌ای و ... در میان باشد، این موضوع را نشان می‌دهد که در یک دهه اخیر، این شبکه در کار خود موفقیت چندانی نداشته و این عدم موفقیت چاره‌ای جز تغییرات اساسی باقی نمی‌گذارد.

به عبارتی دیگر چه این تغییرات "خانه‌تکانی" بی‌بی‌سی فارسی باشد، چه "خودزنی" این مجموعه، واقعیت این است که ناکارآمدی و شکست در سیاست‌هایشان طی یک دهه اخیر، چاره‌ای جز این کار باقی نگذاشته است.

قطعاً پس از خداحافظی "نادر سلطان‌پور"، باید منتظر ماند و دید که کی این موج به سراغ افرادی مانند "ناجیه غلامی"، "سینا مطلبی" و همسرش "فرناز قاضی‌زاده"، "جمال‌الدین موسوی" و ... خواهد رفت.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل