2033

بهره‌برداری سیاسی بی‌بی‌سی از گیلاسی مشروب!

4 سال قبل

هم رسانی

   استفاده ضد ایرانی بی‌بی‌سی از اخبار مربوط به مشروبات الکلی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی از مسمومیت عده‌ای در کشورمان به دلیل استفاده از مشروبات الکلی آلوده در جهت اهداف سیاسی ضد ایرانی استفاده کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در بخشی از برنامه "شصت دقیقه"، به بازتاب و بررسی اخباری پرداخته است که در مورد مسمومیت تعدادی از ایرانیان در پی مصرف مشروبات الکلی منتشر گردیده است.

"جمال‌الدین موسوی" مجری این برنامه در توضیحات خود می‌گوید: «مرگ بیست و چند نفر در یک هفته اخیر در چندین استان ایران نقل محافل است. افرادی که بعد از بلند کردن گیلاسی مشروب احتمالا به سلامتی دوست یا همراهی، جان داده‌اند. پایانی اندوهناک در تمنای لحظه‌ای سرخوشی.

آمار آن‌هایی هم که گویا مسموم شده‌اند به سیصد نفر می‌رسد.

قصه مرگ و میر ناشی از مصرف الکل تازه نیست؛ مثلا یک سال پیش عده‌ای در سیرجان، جان را بر سر جرعه‌ای الکل گذاشتند. پنج نفر از صد و چهارده نفری که مسموم شدند.

هربار پرسیده می‌شود که چرا با این همه هشدار درباره زیان‌های الکل، آن هم در کشوری با قوانین سخت‌گیرانه هم شرعی و هم قانونی، عده‌ای نه‌چندان کم‌شمار خطر می‌کنند؟! اصلا با این اوضاع چه می‌شود کرد؟! آزاد کردن مشروع و نظارت قانونمند راه‌حل است؟!»

"شهریار صیامی" گزارشگر بی‌بی‌سی در ادامه وارد بحث شده و در گزارش برای تکمیل جهت‌دهی سیاسی برنامه تأکید می‌کند: «مشکل وقتی پیش می‌آید که مصرف‌کننده از ترس مجازات مشروب‌خواری و حضور در مهمانی‌های مختلط، جرئت نمی‌کند به بیمارستان مراجعه کند یا اینکه آن‌قدر دیر می‌رود که کار از کار گذشته است.»

در ادامه این برنامه نیز حسن فرشتیان، به عنوان پژوهشگر دینی و حقوقدان از پاریس و امین بزرگیان، به عنوان نویسنده و پژوهشگر اجتماعی از استراسبورگ وارد بحث بی‌بی‌‌سی می‌شود که تمام یک سویه به ماجرا پرداخته‌اند.

اما جالب اینجاست که هردوی این کارشناسان در فرانسه ساکن هستند؛ کشوری که خود در مصرف مشروبات الکلی و تعداد قربانیان این موضوع دارای رتبه‌ای جهانی است.

بر اساس آمار رسمی اتحادیه اروپا در سال 2017 میلادی، فرانسه با میزان حدود 12 لیتر مصرف سالانه الکل برای هر نفر در جایگاه ششم قرار دارد.

جالب‌تر ای که بر اساس همین آمار کشور میزبان خود بی‌بی‌سی یعنی انگلیس با میزان بیش از 12 لیتر مصرف سالانه برای هر نفر در رتبه پنجم ای قاره حضور دارد.

میزان مرگ و میر ناشی از مصرف مشروبات الکلی نیز در جهان و به ویژه جوامع غربی بسیار بالاتر از آن چیزی است که در ظاهر امر نشان داده می‌شود.

آمارها نشان می‌دهد که از هر 5 اروپایی بالای پانزده سال، یک نفر به طور شدید به مصرف مشروبات الکلی اعتیاد دارد.

بر اساس آمار منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت، سالانه بیش از 350 هزار نفر به طور مستقیم بر اثر افراط یا مسمومیت در مصرف مشروبات الکلی در جهان جانشان را از دست می‌دهد و بیش از سه میلیون نفر نیز در اثر ابتلا به بیماری یا حادثه ناشی از مصرف این نوع نوشیدنی‌ها می‌میرند.

بر این اساس نه میزان مصرف مشروبات الکلی در ایران و نه تعداد قربانیان آن قابل قیاس با کشورهای اروپایی نیست؛ هرچند برای جمهوری اسلامی و با توجه به ارزش‌های دینی و فرهنگی ایران، نک نفر هم آمار بالایی محسوب می‌شود اما در پاسخ به این جهت‌دهی بی‌بی‌سی که در تلاش است تا آزادی مصرف و خرید و فروش مشروبات الکلی را راه‌کار نشان داده و محدودیت‌های جاری را عامل این گونه اتفاقات معرفی کند، باید به این واقعیت اشاره کرد که جوامع غربی با سال‌ها آزادی در این موضوع، وضعیتی بحرانی را تجربه می‌کنند و اکنون چند وقتی است که یکی پس از دیگری به دنبال ایجاد محدودیت‌های متفاوت برای خرید و فروش این نوع نوشیدنی‌ها گام برداشته‌اند؛ همانطور که بیشترین میزان مصرف الکل در لیتوانی، آن‌ها را وادار به اعمال محدودیت‌هایی شدید، هرچند با مخالفت‌های فراوان ساخت.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل