2035

سیاسی‌کاری پرگار به نام نسبی‌گرایی

4 سال قبل

هم رسانی

   پرگار بی‌بی‌سی فارسی

بی‌بی‌سی در برنامه پرگار به بهانه نسبی‌گرایی اخلاقی به دنبال اهداف سیاسی خود گام برداشته است.

برنامه این هفته پرگار با اجرای داریوش کریمی از چهره‌های بهایی و همسر روزیتا لطفی با عنوان"آیا نسبی‌گرایی اخلاقی قابل دفاع است؟" بر روی آنتن رفت. در این برنامه اتاق فکر پرگار از ابراهیم سلطانی از چهره‌های مخالف حکومت ایران و دارای گرایش‌های سکولاریستی به عنوان حامی نسبی‌گرایی اخلاقی و حسین دباغ به عنوان مخالف نسبی‌گرایی اخلاقی دعوت کرده بود.

سلطانی نسبی گرایی اخلاقی را دفاع از پوچ‌گرایی، بی اخلاقی و دفاع از بی‌عدالتی ندانست و از آن بر اساس بینشی تجربی به علت نداشتن دیدگاهی جهان‌شمول دفاع کرد. او بر همین اساس ضمن حمایت از همجنس‌بازی، جمهوری اسلامی ایران را نظامی اقتدارگرا نامید که از نسبی‌گرایی سوء استفاده می‌کند.

 در تکمیل همین هدف از پیش طراحی شده بود که مجری پرگار نیز مدعی شد که جهان‌شمول بودن اخلاق توسط ادیان باعث انجام جنایت‌های وحشتناکی شده است. حسن دباغ نیز بدون آنکه تلاشی انجام دهد تا به نقد این نگرش‌های سیاست زده و از پیش طراحی شده اتاق فکر برنامه پرگار اقدام کند، تنها به بیان برخی استدلال‌های ضعیف برای نقد سخنان تئوریک ابراهیم سلطانی پرداخت.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل