2037

بی‌بی‌سی دست بردار مذاکره ایران و آمریکا نیست!

4 سال قبل

هم رسانی

   تداوم فضاسازی بی‌بی‌سی با موضوع مذاکره ایران و آمریکا

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در بخشی از برنامه «شصت دقیقه»، بار دیگر به بهانه مصاحبه وزیر خارجه کشورمان به موضوع مذاکره رؤسای جمهور ایران و آمریکا پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی یکی از رسانه‌هایی بوده است که الزام به مذاکره مستقیم ایران با آمریکا را به مخاطبین خود القا کرده و می‌کند؛ این رسانه که مدتی است در این نقشه تیرهایش به سنگ خورده و پس از لغو برجام توسط آمریکا، بیش از پیش از تحقق این طرح ناامید شده است، دست از این موضوع برنداشته و مدام بر شایعات مربوط به آن پر و بال می‌دهد.

در همین راستا، بخشی از تازه‌ترین برنامه «شصت دقیقه» این شبکه به بهانه مصاحبه‌ای که اخیرا مجمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان انجام داده، به این موضوع اختصاص داده شده است.

«نگین شیرآقایی»، مجری این برنامه در توضیحات ابتدایی خود می‌گوید: «محمدجواد ظریف می‌گوید دیدار بین رؤسای جمهوری ایران و آمریکا غیر ممکن نیست اما نتیجه‌اش بهتر از برجام نخواهد بود. وزیر خارجه ایران در مصاحبه با بخش جهانی بی‌بی‌سی گفته ملاقات حسن روحانی و دونالد ترامپ، تنها فرصتی برای عکس گرفتن خواهد بود و نتیجه‌اش یک سند دو صفحه‌ای، درحالی که توافق هسته‌ای یک سند صد و پنجاه صفحه‌ایست که دیگر قدرت‌های جهانی هم به آن متعهد شده‌اند.»

پس از آن نوبت به پخش گزارشی از «باران عباسی» می‌رسد که او نیز در تکمیل موضوع این‌چنین شرح می‌دهد: «مجمع عمومی سازمان ملل، هفته پیش، با آمدن حسن روحانی به اینجا گمانه‌زنی‌هایی در مورد دیدار با رئیس جمهوری آمریکا مطرح شده بود. دیداری که هیچگاه به وقوع نپیوست. دونالد ترامپ پیشتر گفته بود در هر زمان و هر مکانی، بدون پیش‌شرط حاضر است با مقامات ایران دیدار و مذاکره کند. روشی که رئیس جمهوری آمریکا معتقد است در مورد کره شمالی به نتایج مثبتی رسیده است.»

اما این گمانه‌زنی‌ها در شرایطی است که مذاکره مستقیم با آمریکا، به ویژه پس از رفتارهای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده کاملا در ذهن اکثریت مردم ایران منفور شده و مقامات ارشد ایرانی و حتی رهبری معظم انقلاب اسلامی به عنوان ارشدترین مقام حاکمیتی کشورمان بارها آن را شدیدا رد کرده‌اند.

رهبری ایران در واکنش به این شایعه‌سازی‌ها به صراحت در یکی از دیدارهای اخیر خود تأکید فرمودند: «مذاکره ای در کار نیست و اگر هم روزگاری قرار شد ایران و آمریکا با یکدیگر گفت و گو کنند، قطعاً با دولت کنونی واشنگتن نخواهد بود.»

ایشان بار دیگر در اجتماع عظیم بسیجیان در ورزشگاه آزادی تهران نیز با تأکید بر عدم نیاز به غرب برای خروج از مشکلات، بها دادن به فرصت‌ها و توانایی‌های داخلی به ویژه نیروی جوان و متخصص ایرانی را راه برون‌رفت از مشکلات برشمرد و فرمود: «دشمن برای مقابله با جمهوری اسلامی، بعد از کنکاش فراوان رسیده به تحریم؛ یعنی راه‌های دیگر در مقابل او بسته است. جز راه تحریم اقتصادی، راه‌های دیگری ندارد و بقیّه‌ی راه‌ها در مقابل او مسدود است. ولی من به شما عرض بکنم که تحریم اقتصادی شکننده‌تر از اقتصاد ملّی ما است. اقتصاد ملّی ما میتواند تحریم را شکست بدهد و به لطف ‌الهی، به حول و قوّه‌ی ‌الهی تحریم را شکست میدهیم و شکست تحریم، شکست آمریکا است و آمریکا از ملّت ایران با شکست تحریم، یک سیلی دیگر باید بخورد.»

بعلاوه، رفتار متناقض دونالد ترامپ و دولتش در موضوعات مختلف به خوبی نشان می‌دهد که جایی برای مذاکره با وی وجود ندارد؛ هرچند بی‌بی‌سی مدام به دنبال القای این نیاز است.

در مرحله اول اظهارات متناقض ترامپ در خصوص ایران، جایی که خود از آمادگی و علاقه برای مذاکره بدون پیش‌شرط با کشورمان سخن می‌گوید اما چند روز بعد همه چیز را حاشا کرده و مدعی می‌شود که اکنون و با این وضعیت علاقه‌ای به این مذاکره ندارد؛ هرچند اگر داشته باشد هم می‌داند راهی برای او از سوی ایران باز نخواهد شد.

در مرحله دوم مذاکره وی با رهبر کره شمالی را می‌توان ملاک قرار داد؛ جایی که بی‌بی‌سی آن را نمونه مثبت و سازنده معرفی کرده و حتی از رابطه عاشقانه ایجاد شده میان آن‌ها خبر می‌دهد اما در واقعیت ترامپ از تداوم اعمال تحریم‌ها علیه کره شمالی خبر می‌دهد و رهبر کره شمالی هم بر علیه سیاست‌های آمریکا سخن گفته و بر پشیمانی خود از مذاکره با ایالات متحده تأکید می‌کند.

اما سوال اساسی اینجاست که بی‌بی‌سی چرا این طرح را به بهانه‌های مختلف زنده نگه می‌دارد؟! آیا در تلاش است تا به این شیوه میان مردم ایران اختلاف نظر بی‌اندازد و از آب گِل‌آلود برای خود ماهی بگیرد؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل