2039

تحلیل بی‌بی‌سی از حضور رهبری ایران در اجتماع ورزشگاه آزادی

4 سال قبل

هم رسانی

   اجتماع بسیجیان در ورزشگاه صدهزار نفری آزادی تهران با حضور رهبری ایران

اجتماع عظیم بسیجیان در ورزشگاه آزادی تهران، با حضور و سخنرانی رهبری کشورمان با تحلیل ناقص و جهت‌دار شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی همراه بود.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

در پی اجتماع عظیم بسیجیان در ورزشگاه صدهزار نفری آزادی تهران که با حضور و سخنرانی رهبری کشورمان همراه بود، شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی که چاره‌ای جز واکنش به این موضوع نداشت، با پخش گزارشی در یکی از بخش‌های خبری خود، تحلیلی ناقص و جهت‌دار از این موضوع را ارائه کرده است.

"باران عباسی"، گزارشگر بی‌بی‌سی در توضیحات این گزارش می‌گوید: «تهران، ورزشگاه آزادی، سخنرانی رهبر ایران در گردهم‌آیی بسیجیان، تلاش حاکمیت برای قدرت‌نمایی در برابر آن‌چه دشمنان داخلی و خارجی می‌خواند.

جان کلام آیت‌الله خامنه‌ای، این که ایران درگیر نبرد است و شرایط شبیه جنگ با عراق.»

"مهدی مهدوی آزاد"، که گوینده خبر وی را تحلیلگر مسائل ایران معرفی می‌کند در ادامه این تحلیل ناقص را این‌گونه بیان می‌کند: «این رو از من بشنوید، این جمله معروف آقای خامنه‌ای که می‌گوید من تا جان در بدن دارم فلان چیز رو نخواهم گذاشت، یک پیام و یک نشانه از فشارهای پشت پرده است. هرگاه آقای خامنه‌ای پشت پرده‌ها فشارهای داخلی حاد داشته، یعنی بخشی از حکومت از او انتقاد می‌کردند یا از او چیزی رو می‌خواستند، همینجوری اومده جلوی دوربین و گفته خدایا من جان و آبروی ناقابلی دارم و تا آخرش هم می‌ایستم. و این که گفت تا جان در بدن دارم نخواهم گذاشت کشور وارد این مسیر شود، یعنی بخش بزرگی از حاکمیت دارن بهش فشار میارن که شما باید با آمریکا مذاکره کنید.»

اما از دو منظر می‌توان به موضوع اجتماع عظیم بسیجیان در ورزشگاه صدهزار نفری آزادی پرداخت؛ اجتماعی که با واکنش بی‌بی‌سی و دیگر رسانه‌های فارسی زبان ضد ایرانی مواجه بوده اما به قدری شفاف و غیرقابل انکار بود که بجای کتمان آن مسیر تحریفش را در پیش بگیرند.

نکته اول خود این خضور پرشور است؛ بارها دولت‌های غربی و رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی وانمود کردند که مشروعیت و محبوبیت نظام جمهوری اسلامی و شخص رهبری معظم انقلاب در طول چهار دهه از پیروزی انقلاب سیری نزولی داشته و رو به کاهش بوده است و حتی در بعضی مواقع مدعی شدند که این مشروعیت و محبوبیت دیگر وجود ندارد. اما این جتماع پرشور نشان داد که هنوز همانند سال‌های اولیه انقلاب، حمایت و پشتیبانی مردمی از نظام جمهوری اسلامی و رهبری کشورمان در حد اعلی وجود دارد.

حضور پرشور زنان و مردان بسیجیان در ورزشگاه آزادی یادآور اجتماع سال 1365 در همین مکان بود که آن سال نیز با حضور رهبری کشورمان برگزار شد و بسیجیان از این ورزشگاه به عرصه نبرد با نیروهای بعثی عراق عازم شدند و اینبار با گذشت بیش از سه دهه نشان دادند که همچنان متحد و پایبند به ارزش‌های اسلامی، انقلابی و ایرانی، پای کار رهبری و نظام ایستاده‌اند و خود این حضور به تنهایی قطعا پاسخی کوبنده به تلاش‌های تفرقه‌افکنانه امثال بی‌بی‌سی است.

نکته دوم سخنان صریح، بصیرت‌بخش و با اقتدار رهبر معظم انقلاب است که مسیر توهمات برخی جریان‌های داخلی و خارجی که نگاهشان به بیگانگان وابسته است را می‌بندد.

ایشان در بخش مهمی از اظهارات خود با اشاره به همین نوع دیدگاه غلط به صراحت فرمودند: "دشمن، شما را نشناخته، دشمن ملّت ایران را نشناخته، دشمن انقلاب را و روحیه‌ی انقلابی و ایمانی را نشناخته و این تحلیل غلط در تمام این سالها موجب گمراهی او شده است، هنوز هم موجب گمراهی است و [طبق] این دعای منسوب به معصوم (علیه‌السّلام) که «اَلحَمدُ لِلّهِ الَّذی جَعَلَ اَعدائَنا مِنَ الحُمَقاء»، اعداء ملّت ایران را خدا از نادانان قرار داده است؛ ابله‌ها دشمنان ملّت ایران هستند.

 ما البتّه مشکل داریم، بله، مشکل اقتصادی داریم. درست توجّه کنند جوانهای عزیز و مردم باانگیزه و مؤمن ما،‌ ما مشکل اقتصادی داریم، اقتصاد نفتی داریم که این خودش یک عیب بزرگ است، فرهنگ صرفه‌جویی نداریم، فرهنگ صرفه‌جویی در بین ما بسیار ضعیف است؛ این عیب است، اسراف عیب است؛ این عیوب را ما داریم، ولی عیب واقعی اینها نیست؛ عیب واقعی بن‌بست است که بحمدالله نداریم؛ ما بن‌بست نداریم. عیب واقعی این است که جوان کشور گمان کند که راه حلّی وجود ندارد جز پناه بردن به دشمن؛ این عیب است. بعضی سعی میکنند این را القا کنند به جوانهای ما؛ دشمن این را میخواهد. دشمن میخواهد ملّت ایران را به این نتیجه برساند که بن‌بست است، راه‌حل وجود ندارد مگر پناه بردن به آمریکا و زانو زدن در مقابل آمریکا و تسلیم شدن در مقابل آمریکا. من صریحاً اعلام میکنم، من صریحاً اعلام میکنم: کسانی که در داخل کشور این فکر را که مطلوب و محبوب دشمنان است ترویج میکنند، اینها خیانت میکنند؛ این خیانت به کشور است. اینکه ما بر طبق میل دشمن ترویج کنیم که راهی جز پناه بردن به دشمن نداریم، بزرگ‌ترین خیانت در حقّ ملّت است. البتّه این اتّفاق نمی‌افتد، من به حول و قوّه‌ی الهی و با همراهی شما تا جان و توان دارم، نخواهم گذاشت این اتّفاق در کشور بیفتد.

 این تصویر‌سازی دشمن است؛ این تصویرِ خدعه‌آمیز دشمن از وضع خود او و از وضع ما است؛ تصویرهای دروغینی که با هزارها شبکه‌ی تلویزیونی و رادیویی و اینترنتی، امروز دارد به‌سمت ملّت ایران و افکار عمومی ما سرازیر میشود. این تصویر‌سازی دروغین است، امّا تصویر واقعی چیست؟ تصویر واقعی این است که شما و همه‌‌ی جوانهای کشور باید جایگاه امروز کشور و ملّتتان را بدانید؛ این شرطِ اوّلِ اثرگذاری شما است. اوّلاً امروز سیاستمداران بزرگ دنیا و مغزهای سیاسی پخته و سنجیده‌ی دنیا ملّت ایران را به‌خاطر مقاومت چهل‌ساله تکریم میکنند؛ این واقعیّت است، این چیزی است که ما به‌صورت روشن و مشخّص این را می‌بینیم و از آن اطّلاع داریم و من دارم به شما عرض میکنم. سیاستمداران پخته، حتّی در خود آمریکا، حتّی در خود غرب و کشورهای اروپایی که با ما خوب نیستند -چه برسد در کشورهای دیگر- ملّت ایران را تحسین میکنند به‌خاطر اینکه چهل سال است که این ملّت در مقابل فشارهای دشمنان عقب‌نشینی که نکرده است، [بلکه] پیشروی‌های بزرگی هم انجام داده است و خودش را به یک قدرت تبدیل کرده؛ این تحسین‌آور است. من چند سال قبل، این را گفتم که یک افسرِ برجسته‌ی صهیونیست گفته بود که من با ایران بَدم امّا در مقابلِ کسی که این موشک را به وجود آورده است -یکی از ده‌ها نوع موشکی را که به وجود آمده است گفته بود- به احترام بلند میشوم و کلاهم را برمیدارم. این‌جوری در مقابل این کشور، در مقابل این ملّت، در مقابل مقاومت او، در مقابل پیشرفت او، مغزهای سیاسی دنیا احساس تکریم میکنند."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل