2043

افشاگری مجری بی‌بی‌سی از پشت‌پرده نوسانات ارزی در ایران

4 سال قبل

هم رسانی

   توئیتر سیاوش اردلان، گزارشگر بی‌بی‌سی فارسی

مجری سابق و گزارشگر فعلی شبکه فارسی زبان بی‌بی‎‌سی در توئیتر خود از هدف پشت پرده عاملان نوسانات ارزی در ایران سخن گفته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

نوسانات ارزی در ایران و افزایش قیمت دلار در طی ماه‌های اخیر وضعیت اقتصادی کشور و بخصوص اقشار مختلف و سطح متوسط به پایین مردم کشورمان را دچار آسیب‌ها و سختی‌های فراوانی ساخته است؛ تفاوت روزانه نرخ اجناس و کالاهای مختلف، حتی اقلام ضروری زندگی مردم و افزایش با سرعت بالای این قیمت‌ها نه تنها قدرت خرید مردم را کاهش داده، بلکه از نظر روانی، بار منفی بالایی به جامعه تزریق کرده است.

در این بین، رسانه‌های فارسی زبان خارج‌نشینی مانند شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در طول تمام این ماه‌ها نه تنها در جهت حفظ آرامش مردم ایران انجام نداده‌اند، بلکه با بازتاب این نوسانات ارزی، به همراه بزرگنمایی و سیاه‌نمایی بیش از اندازه، مدام در تلاش بودند تا تشویش و اضطراب را به مخاطبین ایرانی خود القا نمایند تا با گِل‌آلودتر شدن آب، ماهی‌های سیاسی بیشتری برای خود صید کنند.

حتی در روزهایی که به دلیل سیاست‌های اعمال شده، نرخ دلار در ایران سیر نزولی به خود گرفت، باز هم این رسانه‌های مدعی ایرانی بودن، در گزارش‌های خود با فضاسازی‌هایی مانند این که کاهش قیمت ارز در ایران کاملا موقتی است و به زودی مجددا افزایش خواهد یافت و ...، در جهت تخریب آرامش ذهنی مردم در کشورمان گام برداشته‌اند.

حتی بعضی از این رسانه‌های مدعی، کار را از حد فضاسازی هم فراتر برده و آشکارا مردم را به عدم فروش ارز در اختیار خود، احتکار اجناس، طلا و ارز و امیدواری به افزایش مجدد قیمت‌ها تشویق و ترغیب می‌کردند.

با این وجود، «سیاوش اردلان»، مجری سابق و گزارش‌گر فعلی بی‌بی‌سی فارسی که زمانی مدام در برنامه‌های این شبکه به اجرا می‌پرداخت و با تغییرات مدیریتی در این مجموعه به پشت صحنه تبعید شده و گاهی صدایی در قالب یک گزارش از او پخش می‌شود، دست به افشای اهداف پشت پرده عاملان و حامیان نوسانات ارزی در ایران زده است.

این عضو خانواده بی‌بی‌سی که چه در مقابل دوربین و چه در پشت صحنه، همچنان عضوی از این خانواده است در صفحه شخصی توئیتر خود، با انتشار پیامی هدف اصلی آنان که در مقابل کاهش قیمت دلار در ایران به شکل‌های مختلف مقابله می‌کنند را، جنگ با آرامش و حمله به روح و روان ایرانیان تشبیه کرده است.

«سیاوش اردلان» در توئیتر این‌گونه نوشته است: «نظر تخصصی ندارم چون کارشناس نیستم. ولی وقتی حامیان #تحریم و فشار اقتصادی بر ایران امروز آشکارا تلاش می‌کنند #دلار ارزون نشه، روشنه که جنگ بر سر تصاحب روح و روان مردمه. گرچه پایداری #سقوط_دلار در هفته های آینده معلوم نیست ولی کاش ملت هم آرامش خودشون رو به هر موج و موج سازی نسپارند»

این عضو خانواده بی‌بی‌سی هرچند با اشاره ریز به نامعلوم بودن پایداری سقوط نرخ دلار تلاش کرد تا بیش از این مورد غضب مدیرانش واقع نشود و به پستوهای بی‌بی‌سی تبعید نگردد، اما در پیام خود به نوعی حتی اهداف پشت پرده همین مجموعه را هم برملا کرده است؛ مجموعه‌ای که هم مسیر برخی گروه‌ها و عناصر خارجی و داخلی، مدام ناامیدی را در میان ایرانیان گسترش داده و به شکل‌های مختلف اضطراب را به جامعه القا می‌کنند.

نکته قابل توجه این است که وقتی جامعه درگیر اضطراب، ناامیدی و آشفتگی شود، در مقابل توانش برای ایستادگی در برابر دشمنی‌ها و فتنه‌ها کاهش یافته و مسیر برای نفوذ و اثرگذاری بر آن‌ها هموارتر می‌شود؛ و این یکی از اهداف اصلی عاملان و حامیان وضعیت آشفته اقتصادی در ایران است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل