2046

FATF بهانه بی‌بی‌سی برای تفرقه‌افکنی در ایران

4 سال قبل

هم رسانی

   واکنش بی‌بی‌سی به تصویب FATF در مجلس ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در واکنش به تصویب لایحه معروف به FATF در مجلس ایران، از آن به عنوان بهانه‌ای جدید برای تفرقه‌افکنی در کشورمان استفاده کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی پس از تصویب لایحه معروف به FATF در مجلس شورای اسلامی و نظرات مخالف و موافق این لایحه و حاشیه‌های مربوط به آن، تلاش کرده است تا بهره‌برداری سیاسی خود را داشته و از این فرصت برای ایجاد فاصله میان مردم و نظام و ایجاد دو دستگی میان طیف مختلف مردم در ایران استفاده کند.

در همین راستا، این شبکه سلطنتی انگلیسی در یکی از برنامه‌های چشم‌انداز بامدادی، نوعی این موضوع را روایت می‌کند که اولاً مخالفت با این لایحه را امری کاملاً جناحی و سیاسی صرف نشان دهد و ثانیاً مخالفین این لایحه را در مقابل مردم قرار دهد.

"علی همدانی"، گوینده این برنامه در توضیح خود می‌گوید: «دعوا بر سر تصویب لایحه مرتبط با تأمین مالی تروریسم در مجلس ایران بالا گرفته است. علی شیرازی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در نیروی قدس سپاه پاسداران از شورای نگهبان خواسته که کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم را رد کند.

به گفته ناظران به مصوبه مجلس، این حمله نماینده رهبر نظام در بازوی عملیاتی سپاه در برون مرز، روز گذشته بار دیگه غول قیمت دلار را از خواب بیدار کرد و پس از چند روز کاهش، بار دیگر هم قیمت دلار زیاد شد و هم قیمت طلا.

در همین حال کار مخالفان تندروی تصویب لایحه مبارزه با پول‌شویی و تروریسم به تهدیدهای جانی طرفداران تصویب این لوایح رسیده است. پروانه سلحشوری نماینده مجلس شورای اسلامی می‌گوید، مخالفان تصویب این دو لایحه او را تهدید به مرگ کرده‌اند.

رضا بادامچی، یک نماینده دیگر مجلس هم گفته که ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز حتی بعد از تصویب لایحه هم ادامه داشته و دیروز خبر آمد که ظاهراً بخشی از پیامک‌های تهدیدآمیز از سوی یکی از اعضای دوره قبلی شورای شهر مشهد ارسال شده است.

رسانه‌های مخالفت تصویب این لوایح که همگی از جناح مخالف دولت و از نزدیکان آیت‌الله خامنه‌ای هستند، این دو لایحه را همچون برجام بی‌خاصیت دانستند و آن را زمینه‌ساز تجاوز به نظام تلقی کردند. این رسانه‌ها افزایش نرخ دلار را هم دلیل بی‌خاصیت بودن این لوایح دانستند.»

اما این موضوع از چند جهت قابل بررسی است؛ یکی از این جهات، بررسی علمی و منطقی الزامات و فوایدی است که این لایحه برای ایران به دنبال دارد؛ جایی که اگر منطقی به آن نگاه شود، قطعاً با توجه به موارد کارشناسانه و بخصوص لایه پنجم اسناد FATF که برنامه اجرایی آن است، به خوبی نشان می‌دهد در شرایط تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا شرایط جدیدی را دنبال می‌کند و بیش از هر موقعیت دیگری قابلیت تبدیل شدن از تحریم‌های موضوعی به تحریم‌های مصداقی را داراست، این لایحه و عضویت ایران در FATF، الزام گزارش‌دهی دقیق و جزئی از تمامی تبادلات مالی را به ایران تحمیل کرده و این فرصت را به ایالات متحده می‌دهد که بیش از پیش با بهانه‌ساز به تحریم‌های خود شدت بخشیده و زهرآلودتر به ایران حمله سیاسی و اقتصادی کند.

از طرفی، نباید نادیده گرفت که بی‌بی‌سی و دیگر رسانه‌های هم‌مسیرش مدام در تلاش هستند تا با بازتاب مخالفت‌های داخلی در ایران با این لایحه، به نوعی حکومت جمهوری اسلامی را حامی تروریسم نشان داده و ادعاهای همیشگی خود در این رابطه را اثبات کند، اما آیا واقعیت این است؟!

از نظر ایالات متحده آمریکا، بی‌بی‌سی و همراهانشان، حزب الله لبنان، مردم بی‌دفاع در غزه و یمن، حشدالشعبی در عراق و ... تروریست محسوب شده و کمک به آن‌ها کمک به تروریست است در حالی که آن‌ها خود در خط مقدم مبارزه با تروریست مبارزه می‌کنند و در عمل این واقعیت را به جهان نشان داده‌اند؛ اما در سویی دیگر، حمایت از داعش، جبهه النصره، القاعده، مجاهدین خلق، رژیم اشغالگر صهیونیستی، رژیم کودک‌کش آل سعود و ... هیچ وقت نقض حقوق بشر نبوده و نخواهد بود.

رهبر معظم انقلاب در یکی از دیدارهای اخیر خود به درستی درباره این معاهده و سایر موارد مشابه، خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی فرمودند: «این معاهدات ابتدا در اتاقهای فکر قدرت‌های بزرگ و برای تأمین منافع و مصالح آنها پخت‌وپز می‌شود و سپس با پیوستن دولت‌های همسو یا دنباله‌رو یا مرعوب، شکلِ به‌ظاهر بین‌المللی می‌گیرد، به‌گونه‌ای که اگر کشور مستقلی مانند ایران، آن‌ها را قبول نکند او را مورد هجوم شدید قرار می‌دهند که مثلاً "150 کشور پذیرفته‌اند شما چطور آن را رد می‌کنید؟".

همان‌گونه که درباره "برخی کنوانسیونهای بین‌المللیِ اخیراً مطرح‌شده در مجلس" گفتیم، مجلس شورای اسلامی که رشید و بالغ و عاقل است، باید مستقلاً در موضوعاتی مثل مبارزه با تروریسم یا مبارزه با پولشویی قانونگذاری کند.

البته ممکن است برخی مفاد معاهدات بین‌المللی خوب باشد اما هیچ ضرورتی ندارد با استناد به این مفاد به کنوانسیون‌هایی بپیوندیم که از عمق اهداف آنها آگاه نیستیم یا می‌دانیم که مشکلاتی دارند.»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل