2049

تلاش بی‌بی‌سی برای تبرئه آل سعود از قتل خاشقچی

3 سال قبل

هم رسانی

   جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی که در ترکیه مفقود شده است

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی خبری تلاش کرده است تا آل سعود را از ماجرای ناپدید شدن و قتل احتمالی روزنامه نگار منتقد عربستانی در ترکیه، تبرئه نماید.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛


در پی گسترش خبر ناپدید شدن و قتل احتمالی "جمال خاشقچی"، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در ترکیه و شواهد و اسنادی که گویای دست داشتن حکومت آل سعود در این ماجرای جنایی و البته سیاسی است، شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی که ارتباط نزدیکی با حکومت عربستان دارد، با انتشار گزارشی در یکی از بخش‌های خبری خود تلاش کرد تا ضمن پرداختن به این خبر که تمامی رسانه‌های جهان آن را بازتاب داده‌اند، با حفظ ظاهر خبری خود، آل سعود را از این اتهام در ذهن مخاطبین تبرئه سازد.

"رعنا رحیم‌پور"، گوینده این بخش خبری در توضیحات اولیه خود می‌گوید: «مقام‌های عربستان سعودی به بازرسان ترکیه اجازه دادند ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول رو جستجو کنند.

جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی هفته پیش در ترکیه ناپدید شد. مقام‌های ترکیه می‌گویند که مقام‌های عربستان سعودی احتمالا او را کشته یا ربوده‌اند.

با افزایش فشارهای بین‌المللی و نگرانی از وضعیت آقای خاشقچی، آمریکا خواهان تحقیقات کامل در این زمینه شده است.»

"ژیار گل"، گزارشگر این شبکه نیز در تکمیل این موضوع ادامه می‌دهد: «خالد بن سلمان، سفیر عربستان سعودی در آمریکا و برادر محمد بن سلمان، ولیعهد قدرتمند این کشور، در روزنامه العربیه، ادعای کشته شدن آقای خاشقچی در کنسولگری را رد کرده و گفته او از دوستان او بوده و نگران سرنوشت اوست.

دولت بریتانیا نسبت به سرنوشت او ابراز نگرانی کرده و آمریکا از عربستان خواسته با مقامات برای پیدا کردن جمال خاشقچی همکاری کند.»

بی‌بی‌سی با این توضیحات و گزارش تکمیلی خود، به طور همزمان سه هدف عمده را دنبال کرده است؛ هم در مرحله اول خود را رسانه‌ای بی‌طرف و خبری نشان داده، هم در مرحله دوم حامیان غربی خود یعنی ایالات متحده آمریکا و انگلیس را دارای سیاستی بی‌طرفانه در این جریان و خواستار شفاف شدن حقیقت معرفی کرده و هم در مرحله سوم آل سعود را چهره بی‌گناه و مظلوم این موضوع توصیف می‌کند.

اما ما این موضوع را به طور خلاصه از آخر به اول بررسی می‌کنیم؛ جایی که اسناد و شواهد غیر قابل انکار اثبات کننده نقش حکومت عربستان در ترور وحشیانه "جمال خاشقچی" است.

این روزنامه‌نگار سرشناس به همراه نامزد خود برای کار اداری مربوط به ثبت ازدواجش به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه می‌کند، ولی نامزد وی پس از ساعت‌ها انتظار در مقابل درب کنسولگری و عدم بازگشت خاشقچی موضوع را به پلیس ترکیه گزارش می‌دهد.

دوربین‌ها لحظه ورود وی به کنسولگری را ثبت کرده‌اند، اما هیچ سندی و تصویری که خروج وی را نشان دهد وجود ندارد.

شواهد نشان می‌دهند که یک روز قبل از این موضوع تیمی چندین نفره از محافظان ویژه بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به کنسولگری وارد شده و پس از این ماجرا در فاصله‌ای کوتاه و به صورت انفرادی با پروازهایی مختلف از ترکیه خارج شده‌اند.

برخی نیز از وجود فایلی صوتی سخن می‌گویند که در اختیار پلیس ترکیه قرار گرفته و قتل وحشیانه جمال خاشقچی را اثبات می‌کند.

اما در خصوص فهمیدن واکنش غرب به این ماجرا نیز همین سخن ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که در شبکه‌های مختلف اجتماعی و خبری منتشر گردیده است، کفایت دارد که بر ادامه همکاری و مبادلات تسلیحاتی و تجاری خود با عربستان سعودی، حتی با وجود اثبات این جنایت تأکید دارد.

و این دو موضوع در کنار هم بیش از پیش نشان می‌دهد که بی‌بی‌سی نه در واقعیت رسانه‌ای مستقل و بی‌طرف است و نه حتی در تظاهر به آن توانایی دارد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل